Carlos Ghosn je obdolžen, da je kot vodja avtomobilskega imperija Renault-Nissan, ki zaposluje 470 tisoč ljudi, ima 122 tovarn po svetu in proda več kot 10 milijonov vozil na leto, zlorabil svoj položaj in na desetine milijonov sredstev zavezništva porabljal za osebne nakupe in financiranje dragega življenjskega sloga. Aretirali so ga 19. novembra leta 2018, takoj ko je stopil z letala v Tokiu.
Po 108 dneh je bil Carlos Ghosn izpuščen iz pripora, potem ko je tokijsko sodišče ugodilo njegovi prošnji in pologu varščine skoraj 12 milijonov evrov.
Grozi mu do 15 let zapora
Ghosn, ki mu na Japonskem grozi do 15 let zapora, je vseskozi trdil, da so obtožbe neutemeljene in zgolj zarota visokih Nissanovih direktorjev, ki se niso strinjali z Ghosnovim načrtom še tesnejšega združevanja z Renaultom.
Ghosnu, rojenemu v Braziliji, otroštvo pa je preživel v Libanonu, je po več kot letu dni uspelo zapustiti Japonsko. V izjavi, objavljeni 30. decembra po prihodu v Libanon, je Ghosn dejal, da ne beži iz Japonske pred pravičnostjo, temveč se le izogiba krivicam in političnemu preganjanju.
"Izognil sem se krivicam"
"Zdaj sem v Libanonu. Pristranski japonski pravosodni sistem me ne bo več imel za talca. Ne bodo me več diskriminirali," je dejal Ghosn in dodal "Nisem pobegnil pred pravičnostjo - izognil sem se krivicam in političnim preganjanjem."
Preiskavo so pred več meseci sprožili Nissanu, kjer so Ghosna in zastopnika koncerna Grega Kellyja sumili, da sklepata sumljive oz. nedovoljene posle. Prirejala naj bi podatke o plačevanju nadomestil za kotacijo vrednostnih papirjih in zakrivala zneske svojih prejemkov, Ghosn naj bi uporabljal sredstva družbe v zasebne namene, pri tem pa naj bi sodeloval tudi Kelly. Nepravilnosti naj bi trajale več let.
Ni jasno, kdaj in kako je Ghosnu uspelo zapustiti Japonsko in prispeti v Libanon, državo, katere državljan je. Japonska javna radiotelevizija NHK navaja, da je Ghosn v Libanonu pristal z zasebnim letalom in vstopil v državo pod drugim imenom.
NHK poroča, da bo Japonska težko prepričala Libanon, naj jim padlega avtomobilskega titana vrne, da bi mu sodili na Japonskem, saj država z Libanonom nima sklenjenega sporazuma o izročitvi.
Ghosn ni imel dovoljenja zapustiti Japonske, zdaj pa mu bodo verjetno zasegli nekaj manj kot 12 milijonov evrov jamstva, da ne pobegne pred sojenjem.
Odvetniki ne vedo ničesar
Eden od odvetnikov, ki zastopa Ghosna, je japonski javni radioteleviziji NHK dejal: "Ne vem ničesar.« Časnik Wall Street Journal, ki se sklicuje na vire, ki so bili seznanjeni s prebegom, pa je poročal, da je Ghosn v Libanon prišel v ponedeljek.
Okrožno sodišče v Tokiu je NHK pojasnilo, da ni spremenilo pogojev za varščino, ki Ghosnu prepovedujejo mednarodna potovanja. Po navedbah japonskih vladnih uradnikov v bazi japonske agencije za priseljevanje ni zabeleženih podatkov o odhodu Ghosna.
Ghosn je v izjavi po prebegu še dejal, da bo svojo na novo pridobljeno svobodo končno uporabil za predstavitev svoje plati zgodbe: "Zdaj lahko končno prosto komuniciram z mediji in se veselim začetka prihodnjega tedna."