Dars je od januarja do konca do 27. oktobra zaradi neuporabe ali nepravilne uporabe vinjete kot pristojni cestninski organ izdal že 62.351 plačilnih nalogov. To je kar 28 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Uporaba cestninske ceste brez veljavne vinjete v skladu z zakonom o cestninjenju pomeni prekršek, za katerega je predpisana globa v višini 300 evrov.
Dars nadzor izvaja na več načinov, pri tem si pomaga s tehnologijo za prepoznavo tablic in predvsem v primeru kaznovanja tujcev z mobilnimi enotami.
Slovenija je vinjetni sistem uvedla s 1. julijem 2008. Sprva so bile v obliki nalepk, ki jih je bilo treba nalepiti na vetrobransko steklo, od 1. februarja 2022 pa imamo le še elektronske vinjete.
Naš upravljalec avtocestnega omrežja je sicer do konca septembra prodal nekaj več kot 7,4 milijona vinjet, kar je 1,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost v tem času prodanih vinjet se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala za 4,7 odstotka na 214,1 milijona evrov.
Kratkotrajne vinjete še vedno v porastu
Letnih vinjet za osebne avtomobile, za katere je treba odšteti 117,50 evra, je Dars v prvih devetih mesecih letos prodal 974.962, kar je 0,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Prodaja mesečnih vinjet se je povečala za 1,2 odstotka na 1,8 milijona, tedenskih pa za 2,8 odstotka na 4,6 milijona, so za STA povedali na Darsu.
Lastniki motornih koles so letos do konca septembra kupili 21.829 vinjet za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah, kar je 4,1 odstotka več kot pred letom dni.
Ne razumem... Vi pravite "zastonjkarji" saj se vse stvari danes MOČNO preplačujejo!!! Preko davkov! Ni ni zastonj, pa četudi ne kupimo vinjeto! Še vedno moramo plačati ob registraciji avtomobila za cestnine!
S kontrolami čez počivališče resno ogrožajo varnost na AC, saj se včasih zastoj začne še pred prvo opozorilno tablo! Ko bo, bo hudič!