Slovenija
14 ogledov

Priložnosti v podnebnih spremembah

15112007_bobo_jansa_janez_t Žurnal24 main
Podnebne spremembe ne predstavljajo samo obveznosti, ampak prinašajo tudi celo paleto priložnosti, je na konferenci o okoljskih spremembah dejal premier Janša.

Med prednostmi je Janez Janša tako omenil priložnost za gospodarsko rast in nova delovna mesta, za trajnostno energetsko oskrbo in inovativne tehnološke rešitve, za večje sožitje z naravo in poglobitev skupne akcije. Poudaril je, da se bo Slovenija še bolj osredotočila na izrabo trajno obnovljivih virov, biomaso, sončno in vodno energijo, in izpostavil pomen jedrske energije, ki je po njegovih besedah edina realna možnost za trajno oskrbo z energijo. Vendar se bo pred tem treba znebiti predsodkov do jedrske energije, je poudaril.

Podobnik za nujnost meddržavnega usklajevanja

Podobnik je poudaril nujnost meddržavnega usklajevanja za zmanjšanje toplogrednih izpustov. © BOBO

 
Organizator konference je skupaj z britanskim veleposlaništvom ministrstvo za okolje in prostor. Kot je dejal minister za okolje in prostor Janez Podobnik , je konferenca ena od največjih v regiji, odpira pa vprašanje, kako spodbuditi prehod v nizkoogljično gospodarstvo in okoljski izziv spremeniti v razvojno priložnost. S tem pomembnim mednarodnim dogodkom tik pred zasedanjem pogodbenic okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah in kjotskega protokola na Baliju bo Slovenija kot naslednja predsedujoča Svetu EU prevzela pobudo za uresničevanje evropskih podnebnih in energetskih ciljev. Podobnik je poudaril tudi nujnost meddržavnega usklajevanja za zmanjšanje toplogrednih izpustov, posebno pozornost pa je namenil regiji jugovzhodne Evrope, predvsem zaradi njenega bogastva z vodnimi viri, ki so pomemben obnovljivi vir energije.

Če ne bomo ukrepali, nas čakajo težki časi
Nižja ministrica za okolje v britanski vladi Joan Ruddock je opozorila, da bi se povprečna temperatura v Evropi zaradi podnebnih razmer lahko zvišala tudi za 5,3 stopinje Celzija, položaj pa se lahko brez ukrepanja le poslabša. Zato je nujno medsektorsko in meddržavno sodelovanje, da bi se količina izpustov toplogrednih plinov zmanjšala. Ob tem je predstavila ukrepe Velike Britanije na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, med drugim tudi novi zakon s tega področja, ki je po njenih besedah zelo ambiciozen. Zakon, ki ga mora sprejeti še parlament, med drugim do leta 2050 zakonsko določa znižanje izpustov ogljikovega dioksida za 60 odstotkov. Ruddockova je tudi ponudila pomoč Sloveniji na področju okoljevarstva med predsedovanjem EU v prvi polovici prihodnjega leta.

IPCC: Posledice so lahko nepopravljive
Mednarodna skupina ZN o podnebnih spremembah (IPCC) je v poročilu o podnebnih spremembah opozorila na posledice dviga temperatur. Strokovnjaki se strinjajo, da je človeški dejavnik največ pripomogel k dvigu temperature na Zemlji.

Napovedujejo, da se bo do leta 2100 povprečna zemeljska temperatura dvignila za 1,1 do 6,4 stopinje Celzija, raven morja pa za 18 do 59 centimetrov. Posledice bodo vidne v pomanjkanju rezerv pitne vode, lakoti in poplavah, ki bodo najbolj prizadele prav države tretjega sveta, ki se s temi problemi soočajo že danes.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.