Kranj
148 ogledov

Kulturni vdih pod grajsko lipo

Dušan Jelinčič, Prešernov nagrajenec Tone Stojko/Arhiv Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj Pisatelj Dušan Jelinčič
Galerija Prešernovih nagrajencev bo avgusta in septembra pripravila pet večerov s Prešernovimi nagrajenci. Prvi dogodek, t. i. imenovani Torkov kulturni vdih, bo jutri ob 20. uri pod grajsko lipo na dvorišču gradu Khisistein v Kranju, kjer bodo gostili Dušana Jelinčiča, tržaškega pisatelja, novinarja in alpinista ter letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada.

Z Dušanom Jelinčičem se bo pogovarjala dr. Nelida Nemec, beseda pa bo tekla o njegovi najnovejši knjigi Šepet nevidnega morja, dvanajst tablet svinca. Nagrajena je bila na literarnem natečaju, ki sta ob 90. obletnici ustrelitve bazoviških junakov in ob 100. obletnici požiga Narodnega doma v Trstu razpisali Mladika in Slovenska prosveta.

Dušan Jelinčič v svojih delih obravnava različne tematike: gorniško, zgodovinsko, kriminalno in fantastično-mistično. Napisal je več romanov, esejev, dramskih besedil in kratkih zgodb. Za svoje delo je prejel več priznanj in nagrad (ITAS Trento - Srebrni osat, nagrada Bancarella sport, Premio Giusepp Acerbi, Premska nagrada, Scriture di frontiera, Vstajenje in druge). Njegova dela so prevedena v italijanščino, nemščino in hrvaščino.

Kratki roman Šepet nevidnega morja, dvanajst tablet svinca je dramatična pripoved o Zorku Jelinčiču, njegovem očetu, enem od ustanoviteljev in voditeljev protifašistične organizacije TIGR. V temnih letih fašistične strahovlade in druge svetovne vojne je prestal devet let zaporne kazni v italijanskih ječah (Koper, Rim, San Gimignano, Civita vecchia) in obdobje konfinacije (Isernia).

V obrazložitvi nagrade Prešernovega sklada so med drugim zapisali, da avtor v romanu ubesedi težko izkušnjo očeta Zorka Jelinčiča, ustanovitelja in voditelja antifašistične organizacije TIGR, obsojenca na procesu posebnega sodišča leta 1931, ter da se roman zaradi nazornega etičnega imperativa, ki prerašča individualno sfero in zaobjema kolektivno držo, vključuje v tradicijo slovenskega romana na Tržaškem, ki od konca vojne dalje ustvarja veliki kolektivni tekst, usmerjen v literarizacijo fašistične ere in druge svetovne vojne.

Očetovo pisno zapuščino je sin Dušan prelil v izjemno pričevanjsko pripoved in tankočutno ovekovečil zgodbo Zorka Jelinčiča.

Iz Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj so danes sporočili, da bo ob slabem oziroma prehladnem vremenu nocoj potekal v bližnjih prostorih muzeja.

Naslednji dogodek bo 31. avgusta, in sicer bo imel klavirski recital imel Drago Ivanuša v atriju Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj (Glavni trg 18). Sedmega septembra bo večer poezije z dr. Andrejem Medvedom, 14. septembra večer z Iztokom Mlakarjem, na zadnjem zaključnem dogdoku dogodku 21. septembra bodo navzoči Breda Ilich Klančnik, Lev Menaše in Herman Gvardjančič.

dezurni@styria-media.si

 

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.