Pod streho > Na vrtu
32494 ogledov

Pred zimo: Te rastline nujno potrebujejo zaščito

zelenjavni vrt Profimedia
Preden zelenjavni vrt prepustimo zimskemu mirovanju, opravimo še nekaj zadnjih del in poskrbimo za zelenjadnice, ki so še vedno na gredicah.

V tem času ne sadimo oziroma sejemo na prosto, razen ene izjeme. To je jesenski česen. Zanj je še vedno čas, da ga posadimo. Pri sajenju česna je dobro upoštevati nekaj nasvetov in si tako zagotoviti obilen in zdrav pridelek naslednje leto.

Na gredicah je še vedno nekaj zelenjadnic, nekatere med njimi bodo brez težav preživele nizke zimske temperature, druge pa je pred mrazom boljše zaščititi. Brez večjih težav bodo dolgo v zimo na vrtu vztrajali por, listni in brstični ohrovt in rdeči radiči. Le malo jih obsujemo z zemljo ali zagrnemo z zastirko, pred tem pa jih odstranimo odmrle liste. Nizke temperature bodo dobro prenesli tudi motovilec in zimske solate, le njihova rast se bo upočasnila ali celo zaustavila.  

brstični ohrovt | Avtor: D. M. D. M.
Tudi korenovke, med njimi predvsem korenje, peteršilj za korenine, koleraba, repa in črna redkev, so precej odporne proti nizkim temperaturam, pa vendar jih dobro, še preden nastopi zmrzal, izkopati in prestaviti v zabojčke z mivko, da bodo sveži. Lahko pa jih pustimo na vrtu in zagrnemo z debelejšo plastjo slame.

por in zastirka na visoki gredi | Avtor: D. M. D. M.

Za njih je obvezna zaščita

Če imamo na gredicah še vedno cvetačo, brokoli, kitajsko in navadno zelje, poskrbimo za njihovo zaščito. Enako velja za radič štrucar, castel franco in palla rosa ter za endivijo, blitvo in špinačo. Če na motovilec in zgodnjo zimsko solato ne želite čakati predolgo, pa je dobro poskrbeti tudi za njuno zaščito.

radič zastirka | Avtor: D. M. D. M.
Najbolj preprosto je, da vse naštete zelenjadnice zaščitimo s PVC-folijo ali debelim agrotekstilom, ki jih razpnemo na loki in tako ustvarimo zaščitne tunele. Boljša izbira je agrotekstil, saj je prepusten za zrak in tudi vodo, zato v tunelu ne bo nastajal kondenz. Če se odločite za PVC-folijo, pa bo treba tunel redno zračiti, v nasprotnem lahko rastline zaradi kondenza začnejo gniti.

Prazne grede in povečanje vrta

Če še nismo, je zdaj res skrajni čas, da prazne gredice očistimo plevela in ostankov, zrahljamo površino in prekrijemo z debelo plastjo slame ali listja. Na kompostnem kupu naj končajo le ostanki rastlin.

zelenjavni vrt | Avtor: Profimedia Profimedia
November lahko izkoristimo tudi za povečanje zelenjavnega vrta. Novih gredic se lotimo tako, da novo površino prekrijemo s kartonom, ki ga obtežimo, da ga veter ne odnese. Tako bomo zaustavili rast trave, spomladi pa brez večjih težav površino prekopali in naredili novo gredico.

zelenjavni vrt | Avtor: Pinterest Pinterest

Gnojenje in kolobar

Že zdaj lahko tudi načrtujemo zasaditev v naslednji sezoni. To je še posebej pomembno, če za gnojenje še vedno uporabljamo hlevski gnoj. Zemlji ga je treba dodati zdaj in ne spomladi, pri tem pa upoštevati, da gnojimo le eno četrtino zelenjavnega vrta. Hlevski gnoj namreč ob pravilnem kolobarjenju zadostuje za tri rastne sezone, zato ga dodamo le gredice, kjer bodo v prihodnje leto rasle najbolj požrešne zelenjadnice, na primer zelje, brokoli, cvetača in plodovke.

Narišemo torej sadilni načrt in pri tem upoštevamo kolobar, gnojenje in dobre sosede. In ne pozabimo na kompostni kup. Sestavimo novega, dodamo pa mu lahko nekaj uležanega hlevskega gnoja in pepela, a z nobenim od teh ne pretiravamo. Za zgornjo plast pa uporabimo slamo.

Komentarjev 4
  • Avatar Garancija
    Garancija 10:04 03.november 2024.

    Kopiraš,pokažeš,zaslužiš