Pod streho > Varčna hiša
42156 ogledov

Neverjetne razlike v ceni elektrike, eni plačujejo pol več

Elektrika, račun, položnica Profimedia
Elektrika za gospodinjstva se je v zadnjem letu v povprečju podražila za 12 odstotkov, med najdražjo in najcenejšo pa je razlika skoraj 50-odstotna. Preverili smo, katera gospodinjstva plačujejo najvišjo in katera najnižjo ceno.

Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca je v prvem trimesečju letos znašala 203 evrov/MWh in se je v primerjavi z zadnjim trimesečjem lani zvišala za tri odstotke, za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je bila 206 evrov/MWh, kar je 19 odstotkov manj kot v prejšnjem trimesečju, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE). 

V enem letu, torej primerjava 1. trimesečja letos s prvim trimesečjem lani, pa se je električna energija za povprečno gospodinjstvo podražila za 12 odstotkov. 

Končne cene višje od pet do 26 odstotkov

Podrobnejši pregled podatkov, ki so dostopni na Surs, pokaže, da se je elektrika gospodinjstvom podražila različno. Gospodinjstva so namreč razdeljena v pet skupin glede na letno rabo električne energije. 

Najbolj se je v zadnjem trimesečju elektrika podražila gospodinjstvom, ki porabijo najmanj in spadajo v skupino do 1000 kWh na leto. Ob kuncu lanskega leta so za MWh plačali 269 evrov, v zadnjih treh mesecih pa 365 evrov, kar je 26-odstoten skok. V enem letu pa je njihova elektrika dražja za dobri 10 odstotkov. 

primerjava cen elektrike | Avtor: surs/zajem zaslona surs/zajem zaslona
Za odjemalce iz druge skupine, ki na leto porabijo od 1000 do 2500 kWh, je cena elektrike v zadnjega pol leta praktično enaka oziroma je za nekaj več kot en evro v prvem kvartalu letos celo cenejša. Glede na lani pa plačujejo dobri pet odstotkov dražjo elektriko, cena se je iz 218 povišala na 230 evrov za MWh. 

Gospodinjstvom, ki na leto porabijo od 2500 do 5000 kWh električne energije, se je v zadnjih treh mesecih cena povišala iz 203 na 206 evrov, kar pomeni nekaj več kot en odstotek. V primerjavi letom pred tem, pa je dražja za devet odstotkov.  

Gospodinjstva, ki spadajo v skupino, ki na leto porabi od 5000 do 15.000 kWh, so v zadnjih treh mesecih plačevala za tri odstotke dražjo elektriko, v enem letu pa se jim je podražila za nekaj manj kot 12 odstotkov. Ta gospodinjstva letos plačujejo elektriko po ceni 190 evrov/MWh. 

Še nižja pa je cena elektrike, ki jo plačujejo najbolj potratna gospodinjstva z letno porabo nad 15.000 kWh, in sicer 184 evrov/MWh. V zadnjih treh mesecih se jim je elektrika podražila za nekaj manj kot pet odstotkov, v zadnjem letu pa za nekaj več kot 13 odstotkov. 

Razlika med ceno, ki jo plačujejo gospodinjstva z najmanjšo porabo in ceno, ki jo plačujejo gospodinjstva z največjo porabo je skoraj 50-odstotna. 

Zakaj takšne razlike?

Nekaj k razliki prinesejo različne cene zgolj energije, ki so od 106 do 123 evrov/MWh, pri čemer velja, da cena z večjo porabo pada. Cena zgolj električne energije je v 1. trimesečju 2024 za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 108,9 evra/MWh in se je v obdobju enega leta povišala za šest odstotkov. 

cena elektrike in omrežnina | Avtor: surs/zajem zaslona surs/zajem zaslona
Še bolj pa na končno ceno vplivajo dajatve, predvsem omrežnina. Gospodinjstva z največjo porabo jo plačujejo približno 43 evrov/MWh, gospodinjstva z najmanjšo porabo, torej pod 1000 kWh na leto pa 174 evrov na MWh. V ceni elektrike pri gospodinjstvih s porabo od 2500 do 5000 kW na leto omrežnina znaša 56 evrov, pri gospodinjstvih s porabo od 5000 do 15000 kWh pa 47. 

Po podatkih MOPE pa je povprečna omrežnina znašala 54,6 evra/MWh in je bila za pet odstotkov višja kot pred letom dni.

V 1. trimesečju 2024 je za povprečnega gospodinjskega odjemalca delež postavke energija v strukturi maloprodajne cene znašal 53,8 odstotka, delež omrežnine 27 odstotkov, delež dajatev v energetiki 0,5 odstotka, delež trošarine 0,7 in davek na dodano vrednost 18 odstotkov končne maloprodajne cene.

Komentarjev 56
  • alen04 08:13 03.junij 2024.

    Večkrat sem že vprašal, toda odgovora, ki bi bil relevanten in razumen ni bilo, do danes še ne. Upanje zadnje umre, pa poskusimo. Ali mi lahko kdorkoli razloži, zakaj je ta sprememba sploh potrebna? Ne politike nabijati, samo odgovor, ki ...prikaži več bo pojasnil zakaj smo do danes vredu živeli z dvo in enotarifnim sistemom, sedaj pa to ni več mogoče.

  • Ender3 14:51 02.junij 2024.

    Jebiga nasedlo naložbo SDS in SD Teš6 je treba poplačati in hkrati pobirati za novo JEK2..V igri je dosti denarja iz žepov davkoplačevalcrv in hkrati veliko obljubljenih provizij za omenjeni stranki..Če znajo civilne iniciative nasprotovati solarnim in vetrnim elektrarnam naj ...prikaži več to naredijo še za jedrsko.

  • Luksi 12:04 02.junij 2024.

    Kmalu bomo vsi plačevali več, kot zdaj tisti, ki imajo najvišje zneske na položnicah. Oligarh pa bo na ta račun še bogatejši...