Pod streho > Varčna hiša
6493 ogledov

Od januarja višje položnice za ogrevanje: Znano, koliko več bo treba plačati

radiator, ogrevanje
1/2
Profimedia
Variabilni del cene toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani se bo s 1. januarjem zvišal za 9,75 odstotka oziroma 7,71 evra na 86,78 evra za megavatno uro. Fiksni del bo ostal nespremenjen, so danes sporočili iz Energetike Ljubljana. Skupni letni strošek za ogrevanje bo za leto 2024 po njihovih navedbah višji za okoli sedem odstotkov.

Skupni mesečni strošek toplote za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode za januar 2024 bo ob upoštevanju nove cene v primerjavi s prejšnjo za povprečno stanovanje velikosti 70 kvadratnih metrov višji za približno 11 evrov in bo znašal približno 140 evrov. Za povprečno hišo velikosti 200 kvadratnih metrov se bo zvišal za približno 37 evrov na 498 evrov. V ceno so vključene vse dajatve in davek na dodano vrednost (DDV).

Skupni letni strošek za prihodnje leto se bo za stanovanje zvišal za približno 64 evrov na 942 evrov, za hišo pa za 200 evrov na 3256 evrov.

Kot so poudarili v Energetiki Ljubljana, so pri izračunu upoštevani povprečni vremenski pogoji, energetska učinkovitost stavb in navade potrošnikov. Pri izračunu je bil poleg tega od januarja do vključno maja letos upoštevan začasno znižan DDV (9,5 odstotka), za leto 2024 pa je v celoti upoštevan 22-odstotni. Na račun znižane stopnje DDV v prvi polovici leta 2023 je bil zato v končnem letnem strošku za leto 2023 ustvarjen prihranek, so pojasnili.

Daljinsko ogrevanje v Ljubljani, ki s toploto in toplo sanitarno vodo oskrbuje okoli 61.000 stanovanj, bo po navedbah družbe še naprej med ugodnejšimi sistemi daljinskega ogrevanja v Sloveniji.

radiator ogrevanje | Avtor: Profimedia Profimedia

Energetika Ljubljana je z lanskim novembrom znižala variabilni del cene toplote za dobrih 12 odstotkov, in sicer z 91,4 evra na 79,07 evra za megavatno uro. Vlada je z letošnjim januarjem začasno navzgor zamejila ceno toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja, in sicer na 98,7 evra za megavatno uro. Uredba je veljala do vključno 30. aprila, v tem času pa je onemogočila usklajevanje cen toplote z dejanskimi stroški energentov tudi distribucijskim sistemom, ki so imeli nižjo ceno od zamejene, so spomnili v družbi.

"Energetika Ljubljana je v tem času že beležila potrebo po uskladitvi cene toplote z dejanskimi stroški, po prenehanju veljavnosti uredbe pa je sprejela poslovno odločitev, da znižano ceno obdrži do konca koledarskega leta 2023 in s tem do konca prve polovice ogrevalne sezone 2023/2024," so navedli.

Kljub podražitvi bo nova cena toplote po njihovih besedah primerljiva s ceno, ki je v Ljubljani veljala večino leta 2022, obenem pa bo še vedno nižja od regulirane cene, ki je skladno z državno uredbo veljala od januarja do maja letos.

Komentarjev 11
  • bobubob 18:03 27.december 2023.

    Bomo pa že plačali, saj je samo denar ! Ampak Ukrajino bomo pa le podprli in se pridružili odgovornim (norcem) sveta. Saj to delajo tudi drugi. Gretardizmi vseh dežel, združite se !

  • alen04 14:30 27.december 2023.

    Rad bi videl bedaka, ki za 200m2 ogrevane bajte da 3+k€. Če ni za TČ, imaš litoželezno peč na drva in akcija. Razumem blokarje, ki nimajo nobene besede pri tem, toda v zasebni hiši...se ogrevaš z najcenejšim energentom in to ...prikaži več so drva. Sicer pa imamo res hude zime.

  • atamama 13:43 27.december 2023.

    Nekaj mi ni jasno v tej matematiki in kalkulaciji. Stroški dela so zanemarljivi do stroškov materiala-energentov.Tudi vzdrževanje je omejeno na ''minimum'' oziroma se plača direktno s strani odjemalcev, ker večina okvar izvira v stavbi, po cenah, da se pokrije še ...prikaži več vse ostalo. Ob tem lahko beremo da cene energentov padajo navkljub enormnim dodatkom k ceni enote za napajanje vseh mogočih bogatašev in etičnih.Pogled na borze to potrjuje. In kdo je tu nor, da inšekcije in ostale plača za njih nedelo?