Pod streho > Varčna hiša
1301 ogledov

Živite v bloku? To morate nujno preveriti pred začetkom kurilne sezone!

Ni redko, da stari radiator pušča ali poči. Če se to zgodi v hiši, ga pač preprosto zamenjamo. Kaj pa, če živite v bloku?

Načeloma imajo radiatorji dolgo življenjsko dobo. Litoželezni ob rednem vzdrževanju dobro opravljajo svojo nalogo tudi več kot 40 let, aluminijasti 30, tisti iz jeklene pločevine pa 20 let. Slabo ali pomanjkljivo vzdrževanje, agresivna ogrevalna voda v ceveh ali prepogosto praznjenje ogrevalnega sistema pa lahko skrajšajo njihovo življenjsko dobo.

Občutljivi na korozijo

Najpogostejši vzrok za puščanje radiatorjev je korozija. Nanjo so najbolj občutljivi jekleni radiatorji, panelni (ploščni) z gladko površino in členasti, katerih uporaba je sicer v zadnjih letih bolj redka. Členasti radiatorji lahko začnejo puščati tudi zaradi dotrajanih tesnil oziroma njihove okvare. Če zamenjava tesnil ne zadošča (običajno je to zadosten ukrep), bo treba radiator zamenjati.

Če živite v hiši, to ni težava, mojstri bodo preprosto zaprli vodo v ogrevalnem sistemu in namestili nov radiator. Kaj pa, če živite v bloku?

 | Avtor:
Brez samovoljnih posegov

Radiatorsko ogrevanje v večstanovanjski stavbi je običajno del skupne toplovodne napeljave, zato vanj ne smete posegati samovoljno, čeprav poseg v celoti plačate sami. Prva stvar, ki jo morate narediti, je, da zaprete zgornji in spodnji radiatorski ventil, pobrišete premočena tla in podstavite posodo, v katero se bodo stekale morebitne preostale kapljice.

Naslednji korak je, da obvestite upravnika in čim prej poskrbite bodisi za popravilo radiatorja bodisi za njegovo zamenjavo, pri čemer je dobro hkrati zamenjati tudi radiatorske ventile. Vsekakor je priporočljivo poiskati strokovno usposobljenega izvajalca, najbolje tistega, ki je za tovrstna dela pooblaščen pri upravniku, saj pozna sistem razvoda inštalacij centralnega ogrevanja v objektu.

V večstanovanjski stavbi, ki je priključena na daljinsko ogrevanje, sredi ogrevalne sezone praviloma ni mogoče spustiti vode iz ogrevalnega sistema. Zato je treba radiatorje nujno pregledati pred začetkom kurilne sezone. Njihova menjava bo takrat bistveno bolj preprosta kot takrat, ko ogrevalni sistem deluje. 

Izpust vode iz sistema

Menjave radiatorjev in drugih posegov v ogrevalni sistem se je v večstanovanjskih stavbah priporočljivo lotiti po koncu ogrevalne sezone – upravnik običajno obvesti etažne lastnike, kdaj je primeren čas oziroma od kdaj do kdaj v ogrevalnem sistemu ne bo vode.

Le izjemoma se boste lahko v ogrevalni sezoni z upravnikom dogovorili za izpust vode iz dela objekta (težje za izpust iz celega objekta), ker gre za poseg v skupne dele in naprave. V tem primeru je namreč potreben dostop do razvoda centralnega ogrevanja zaradi zapiranja ventilov pred posegom in njihovem odpiranju ter odzračevanju napeljave centralnega ogrevanja po končanem posegu (zaporni ventili so običajno v kletnih prostorih, odzračevalne pipe, ventili pa v stanovanjih v zgornjih nadstropjih). Izpust vode iz ogrevalnega sistema v primeru menjave radiatorjev pa je denarnici bolj prijazna možnost, če živite v bloku z etažnim ogrevanjem in je torej vaš ogrevalni sistem ločen od drugih v stavbi.

Sredi kurilne sezone se menjava radiatorja lahko izvede po zaprtju zgornjega in spodnjega radiatorskega ventila, če ventili ne držijo, pa le z zamrznitvijo cevi pred radiatorjem. Na voljo sta dve možnosti: hitro električno zamrzovanje ali zamrzovanje s CO₂. 

Po zamenjavi radiatorja v večstanovanjski stavbi poskrbite, da vam bodo na nov radiator premontirali oziroma namestili tudi radiatorski delilnik (ni vam treba kupovati novega).
 

Komentarjev 2
  • 4krogci 08:10 16.september 2024.

    Ljudje…obstaja ena preprosta resizev, ki se ji rece zamrznitev cevi in posledicno zalo menjas ventile, radiatorje…ma ni da ni. In vsak resen instalater si tako napravi lasti!

  • jakec1575 07:50 16.september 2024.

    to moras preveriti junija julija. zdaj ti ne bo noben dpustil iz sistema vode