Popotnik
8163 ogledov

Eden lepših grajskih kompleksov pri nas že desetletja žalostno propada

Dvorec Viltuš
1/4
Google Maps
V bližini Maribora stoji dvorec, ki očara vsakogar.

Potnikom, ki se po regionalni cesti iz Maribora peljejo skozi Selnico ob Dravi, se pogled rad ustavi na čudovitem dvorcu Viltuš. Goste že od daleč vabi k ogledu, a kaj ko je "spečo lepotico Dravske doline", kot ga radi imenujejo domačini, že dodobra načel zob časa. Poleg tega je pogosto tarča vandalov, ki so si v preteklosti radi prisvojili tudi grajsko opremo. 

Dvorec Viltuš | Avtor: Google Maps Google Maps
Današnji dvorec Viltuš, čigar ime naj bi izhajalo iz nemške besede wildhaus, je naslednik nekdanjega gradu. Ta je na strmem pobočju bližnjega hriba zgrajen že prej, in sicer v 12. stoletju. Do leta 1471 so ga upravljali Viltuški, nato so ga skupaj s posestmi dedovali Auerspergi (Turjaški), leta 1587 pa so postali lastniki Herbersteini.

Poleg dvorca pod njegov kompleks spada tudi park z uradnim imenom Spodnji Slemen – Park gradu Viltuš, ki je oblikovan v krajinskem slogu. Del vrtne zasnove je tudi jezerce.

Sedanji dvorec je začel leta 1625 graditi baron Žiga von Herberstein. Končno podobo je dobil na začetku 20. stoletja, ko so mu dodali elemente romantičnega neonormanskega sloga. Sčasoma je dvorec pridobil naziv ene najlepših grajskih stavb tedanjega časa, ki je danes le še senca samega sebe.

Pred nekaj leti se je temu arhitekturnemu in kulturno-zgodovinskemu biseru po vseh letih le nasmihala svetlejša prihodnost v obliki celovite prenove. Na kulturnem ministrstvu so napovedovali, da bodo s prenovo zaključili do leta 2025, v tem času pa naj bi tudi s pomočjo evropskih sredstev iz nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) uredili poročno dvorano, kavarno, restavracijo in celo hotel.

Žal so optimistične napovedi hitro padle v vodo, saj so na resornem ministrstvu projektu na koncu prižgali rdečo luč. Njegova bleščeča podoba tako še naprej izginja. 

Kljub temu je dvorec še vedno vreden ogleda, pa četudi le od daleč. O njem kroži legenda, da je, potem ko so iz njega po drugi svetovni vojni pregnali lastnike duhov, postal tarča duhov. Zadnji lastnik je bil dunajski trgovec z lesom Peter Magerl, ki sta ga nasledili hčeri, ki sta zadnji živeli v gradu.

Preddvor, jezero Črnava, hotel Bor, grad Hrib Slovenija Popotnik Sramota: grad, ki je nekoč gostil eminentne ljudi, danes razpada

Med vojno se je grad spremenil v ženski zapor, nato v bolnišnico in vojaško okrevališče za pilote, do leta 1989 pa v dom za starejše. V gradu naj bi strašilo še danes, ko je še vedno zapuščen in zato tudi tako hitro propada. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Mallenika 19:06 26.januar 2025.

    ;)) Samske ženske vas čakajo na --- Sexy24.mom

  • bandit 11:21 26.januar 2025.

    Ko ste revežem vrnili gradove so mislili da jih bo država obnovila, ma Je... se, Kaj bi radi ?

  • Nevica 10:46 26.januar 2025.

    Pri nas je komunizem uničil velik del naše kulturne dediščine. Tujina čuva svoje zaklade in jih prodaja za suho zlato. Mi pa na koncu uničimo še to, kar nam je dala narava. Znamenitosti pa degradirajo arhitekti z napadi slabega okusa ...prikaži več in nerazumevanja kulturne dediščine in slogovno zminirajo vse kar lahko. Me prav zanima, če bi Benetke še bile lepe, če bi vmes stale črne škatle in steklene priamide in še kaj plastičnega po možnosti. Slovenija ima na vsakem koraku eno sramoto. Največja vlada.