Popotnik
14600 ogledov

Sramota: grad, ki je nekoč gostil eminentne ljudi, danes razpada

Preddvor, jezero Črnava, hotel Bor, grad Hrib
1/8
M. Ha.
V malem gorenjskem biseru, imenovanem Preddvor, ki leži pod strmimi pobočji Storžiča, kraljujejo štirje gradovi. Eden izmed njih je grad Hrib.

Idilična podoba gradu Hrib, ki se nahaja ob akumulacijskem jezeru Črnava v Preddvoru, je nekoč privabila eminentne ljudi iz cele Evrope. Že pred časom se je namreč širila vest, da tamkajšnja klima blagodejno vpliva na zdravje. Pred leti se je zato tukaj v vseh letnih časih trlo sprehajalcev in turistov. Prav tako je na gradu Hrib in v njegovem parku ob jezeru vrsto let cvetel poročni turizem, organizirali pa so celo valete in maturantske plese.

Preddvor, jezero Črnava, hotel Bor, grad Hrib | Avtor: M. Ha. M. Ha.
Danes je zgodba povsem drugačna. Razpadajoče stene, seseden strop, razbita okna in zaraščena okolica so trenutna realnost hotela Bor, ki se nahaja v bližini, in gradu Hrib. Brez kakršne koli oskrbe žal propadata že več let in ni videti, da bi se jima kmalu obetala svetlejša prihodnost. 

Oba propadajoča objekta, ki sta v štirih letih kar trikrat zamenjala lastnike, sta od aprila 2022 v lasti podjetja Muraway Property. Po mnenju župana Preddvora Roka Robleka pa lastnik in občina ne najdeta skupnega jezika, da bi se zadeva uredila. Kljub idilični lokaciji ob jezeru in v osrčju gora objekta tako še naprej samevata. 

Preddvor, jezero Črnava, hotel Bor, grad Hrib | Avtor: M. Ha. V pričakovanju boljših časov, grad Hrib v naselju Hrib pri Preddvoru. M. Ha.
Kot so za Žurnal24.si lani potrdili z Upravne enote Kranj, že od 31. julija 2020 ni več uradni prostor za sklepanje zakonskih zvez. Zapuščen pa je tudi bližnji hotel ob jezeru, znan pod imenoma Bor in Alma. Nataša Ülen, mag. inž. arh., konservatorka OE Kranj Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je lani za naš medij pojasnila, da so leta 2019, potem ko je v gradu Hrib, ki je spomenik lokalnega pomena, s stropa odpadel omet, začeli intenzivno sodelovati s predzadnjo lastnico, družbo za terjatve. V nadaljevanju pa tudi z bivšim lastnikom (to je bil norveški sklad B2 Capital, ki je prevzel NLB lizing v stečajnem postopku, op. a.) in njegovo najemnico.

"Lani je novi lastnik (Muraway property, d. o. o.) pristopil k izdelavi konservatorskega načrta, za katerega sem pristojna konservatorka. V prostoru ob poročni dvorani je treba leseni strop nadomestiti z novim zaradi večletnega zamakanja vodovodnih inštalacij. Drugače pa je objekt v dobrem gradbenem stanju in večji posegi v materialno strukturo niso predvideni," je takrat navedla Nataša Ülen.

Novi lastnik naj bi načrtoval tudi obnovo hotela, ki bo ostal v obstoječih gabaritih. Idejno zasnovo poleg druge projektne dokumentacije izdelujejo v podjetju SoNo arhitekti iz Ljubljane. Posodobiti pa bo treba tudi dotrajano komunalno infrastrukturo.

Na vprašanje, kakšne načrte ima Muraway property, turizem in storitve, d. o. o., v Preddvoru oziroma naselju Hrib, nam je direktor omenjenega podjetja iz Portoroža, katerega primarna dejavnost je oddajanje zasebnih sob, Martel Antoni Santinni, uvodoma razložil, da je grad Hrib v precej slabem stanju in ima kot tak le še nekaj let življenjske dobe, preden bo škoda postala nepopravljiva.

sondiranje, grad Hrib, Preddvor | Avtor: ZVKDS Območna enota Kranj Sondiranje na gradu Hrib pri Preddvoru, na fotografiji je izdelovalec konservatorskega načrta Vid Klančar. Sgraffito iz 16. stoletja je najbolj varovana vrednota objekta, poudarjajo na Zavodu za varstvo kulturne dediščine, OE Kranj. ZVKDS Območna enota Kranj
"Grad Hrib je slovenska kulturna dediščina, katerega nastanek sega vse do 16. stoletja, zato je pred nami veliko dela. Želimo ga ne le ohraniti, temveč ga povsem adaptirati, mu s tem povrniti sijaj, ter ga pripraviti za nadaljnja stoletja uporabe in občudovanja," nam je takrat odgovoril lastnik. 

Pokljuka Slovenija Popotnik Pravljični kotiček, ki ga morate videti

Grad ima dolgo zgodovino

Začetki gradu sicer segajo v 16. stoletjo – takrat je bil sprva last gospodov Paplerjev, Ottov in Harrerjev, nato pa pl. Höfferjev in Gandinov. V letu 1850 je grad kupil fužinar Fuchs, kasneje v letu 1924 pa industrialec Dolenc. Po vojni je bil grad nacionaliziran, po letu 1948 je bil v njem sanatorij za tuberkulozne bolnike. Od leta 1963 pa je sestavni del hotela Alma.

Nahaja se na nadmorski višini 471 metrov in je dostopen tako peš, kot s kolesom ali z avtom. Priporočamo tudi sprehod okoli jezera in ogled Učne gozdne poti Preddvor, ki zajema zajema 29 eksotičnih dreves. Pot je dolga 2,5 kilometra, zanjo pa potrebujemo približno uro in petnajst minut. Še dodatnih dvajset minut potrebujemo za vrnitev do izhodišča.

Most na Soči ste vedeli? Popotnik Kaj?! Tudi to imamo v Sloveniji?

Pot sicer ni težko prehodna, kljub temu priporočamo športno obutev. Tu lahko opazimo drevesne vrste, ki pri nas niso samonikle, saj je domovina večine Severna Amerika. Drevesa so del nekdanjega grajskega parka Gradu Hrib.

nasad Sekvoj | Avtor: Google Maps Google Maps
dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • rd2dmk2 17:52 23.november 2024.

    ma dejete no mir s to kulturno dediščino in zavodom. bajta je iz 16 stoletja in kaj bi zdej radi? obnovii skrete na štrbunk in črno kuhno da se kuri in kadi kot takrat. imejte muzej in tam prikazujte zgodovino. ...prikaži več v stavbi kjer pa nad vrati piše hotel pa pozabte na kulturno dediščino. gostje se ne bodo kopali v škafu in tud kurili ne bodo v lončeni peči, ter hodili naokoli z leščerbami, ampak bi radi imeli klimo in masažno kad in hladilnik pa tv čez vso steno. zato- podret pa novo naredit.

  • brencl47 09:18 23.november 2024.

    Poglavitna "rakrana" so raznorazni zblojeni okoljevarstveniki ter zavodi za spomeniško in kulturno varstvo, v katerih svoje bolestne ambicije in ideje uresničujejo nesposobneži. V kolikor bi se v tujini držali in upoštevali take bolestne zastarele smernice in pogoje, kakršne zastavljajo pri ...prikaži več nas, prav tako ne bi bilo nič obnovljenega in oživljenega.

  • Avatar Garancija
    Garancija 08:56 23.november 2024.

    Radi bi se šli turizem,ampak da se nič ne vlaga,da se samo služi,in da ga obnavlja nekdo drug, jej jej kekec