Odlična lokacija, mirno okolje, prelep razgled na Bohinjsko jezero in še kakšen presežnik bi lahko namenili lokaciji nekdaj izjemno priljubljenega bohinjskega hotela Bellevue. Pred stoletjem je nosil naziv nosilca razvoja bohinjskega turizma, danes je prav obratno.
Hotel je leta 1967 gostil tudi svetovno znano pisateljico kriminalk Agatho Christie, zdaj pa že več kot dve desetletji propada. Kljub spremembi lastništva pred nekaj leti za zdaj ostaja osamljen na prelepem griču v naselju Ribčev Laz.
Poleg štirih drugih legendarnih bohinjskih hotelov na odličnih lokacijah; Hotel Bohinj, Aparthotel Bohinj, Hotel Zlatorog in Ski hotel Vogel, že več let kazi podobo bohinjskega turizma. Če sta prva s pomočjo novega lastnika, kriptomilijonarja Damiana Merlaka, dočakala temeljito prenovo in doprinesla k lepši sliki Bohinja, ostali trije zaradi birokratskih zapletov na to še vedno čakajo.
Med druščino legendarnih bohinjskih hotelov je sprva najbolje kazalo hotellu Bellevue, saj je že leta 2017 prešel v roke novih lastnikov – podjetja Pokljuka, ki je v navezi z ljubljansko nadškofijo. Na dražbi so hotel, katerega nastanek sega leto 1935, kupili za 720 tisoč evrov. Prodalo jim ga je podjetje Finadria, katerega lastnika sta brata Japec in Jernej Jakopin.
Novopečeni lastniki hotela in pripadajoče depandanse so kmalu po nakupu napovedali prenovo in leta 2018 tudi že uspešno izvedli arhitekturni natečaj. Takrat so mnogi mislili, da je v Ribčevem Lazu zavel nov veter in bo prav hotel Belleveu zaradi svoje izjemne zgodovine utelešal pospeševalca modernega turizma v Bohinju, ki bo temelji na p(r)odajanju zgodb, ter bo za seboj potegnil še prenove druge bohinjskih hotelskih biserov.
Podjetje Pokljuka je ustanovilo Gozdno gospodarstvo Bled, ki je v lasti družbe Metropolitana. Ta je v 100-odstotni lasti Nadškofije Ljubljana.
To lahko opazi vsakdo, ki se sprehodi mimo propadajočega hotela. Stavba je obstala v času in počasi, a vztrajno izgublja sledi o svojčas uspešnem hotelu. Pred vhodom opazimo prevrnjene stole in neuporabno pohištvo. Okna in vrata so zapečatana, kar nepovabljenim gostom onemogoča vstop v stavbo.
Direktorica Gozdnega gospodarstva Bled d.o.o. Kristina Šteblaj nam je odgovorila, da je projekt trenutno v mirovanju, zato podrobnejše razlage o njihovih načrtih ne more podati. Njihovo hčerinsko podjetje je imelo v preteklosti že izdelan projekt prenove, ki po njenih besedah ni dobil dovoljenja ustreznih organov. "Zaradi tega bomo o naših nadaljnjih potezah lahko komunicirali šele po tem, ko bodo izpolnjeni tudi pogoji, ki niso v naši domeni, vendar pomembno vplivajo na nadaljnje korake," je za Žurnal24 pojasnila direktorica in dodala, da za občino Bohinj ni bil sprejet niti Občinski prostorski načrt.
Tako naj bi zgledal nov kompleks
Glede na predstavljena izhodišča za pripravo občinskega prostorskega načrta za območje hotela v Ribčevem Lazu iz leta 2021 želi investitor, podjetje GG Bled, spomeniško zavarovano glavno stavbo hotela prenoviti, depandanso pa porušiti in na njenem mestu postaviti nov hotelski kompleks.
Kot omenjeno, so za prenovo hotela Bellevue Bohinj že pred časom razpisali arhitekturni natečaj. Pridobili so 15 možnih idejnih zasnov, izbrali pa so načrt API arhitektov, ki so med drugim obnovili Narodno galerijo, hotel Palace in palačo Urbanc v središču Ljubljane. Arhitekti so takrat pripravili arhitekturno rešitev, pri čemer so dopuščali tudi možnost sprememb. Njihove zamisli si lahko ogledate v spodnji galeriji.
Občina Bohinj: "Preporoda smo veseli in bi si želeli, da poteka čim hitreje"
Občina Bohinj je med turisti ena najbolj priljubljenih občin v državi, vsako leto privabi množico obiskovalcev z vseh koncev sveta. Vsaka odsotnost hotelskih namestitev, ki predstavljajo temeljno ponudbo kapacitet v turizmu, se po besedah občine izjemno pozna. "Prisoten je manko pri sodelovanju hotelov v spremljajoči ponudbi za goste. Podrti hoteli poleg tega slabo vplivajo na zunanjo podobo krajine v Bohinju," menijo.
"Preporoda smo veseli in bi si želeli, da poteka čim hitreje. V okviru svojih pristojnosti investitorjem vsekakor nudimo podporo," nam odgovorijo, ko ji povprašamo o vlogi in prizadevanjih občine na področju obuditve hotelskega turizma.
Po njihovih besedah je občina na pobudo investitorja hotela Zlatorog v preteklosti pristopila k izdelavi OPPN za omenjen hotel in ga leta 2022 tudi sprejela. V letu 2021 so vodili tudi pripravo izhodišč za začetek postopka OPPN za hotel Bellevue, vendar v nadaljevanju do izdelave le-tega ni prišlo. "Občina Bohinj je podala svoje mnenje tudi v postopku izdaje gradbenega dovoljenja tako za prenovo hotela Bohinj kot Vile Muhr," še pojasnijo.
Takšni so načrti za letošnje leto
Veliko pozornosti namenjajo spremljanju dogajanja v zvezi s spremembami Zakona o gostinstvu, ki naj bi občinam prinesel več pristojnosti na področju kratkotrajnega oddajanja. Predlog zakona, ki je pred obravnavo na vladi še v medresorskem usklajevanju, med drugim omenja, da bodo občine kratkotrajno oddajanje v najem lahko uredile v skladu s stanjem na stanovanjskem trgu ter zmogljivostmi in potrebami.
Problematika kratkotrajnega oddajanja stanovanj po državi je namreč zelo različna. V nekaterih občinah kratkotrajni najemi namreč predstavljajo osnovo za turistični razvoj. Ena izmed teh občin je tudi Bohinj, zato nas je zanimalo, v katero smer se v Bohinju nagibajo; je to spodbujanje zasebnikov h kratkoročnemu ali dolgoročnemu oddajanju namestitev. V odgovoru za naš medij so bili nekoliko skrivnostni, saj v okviru priprave strategije turizma še vedno poteka interna razprava med deležniki, zato končne odločitve še niso sprejeli.
Predlog novega Zakona o gostinstvu je v medresorskem usklajevanju pred obravnavo na vladi. Glede na splošni potek rednega zakonodajnega postopka bo zakon predvidoma sprejet v pomladnih mesecih 2025.
Kakšni pa so načrti občine Bohinj na področju turizma v tem letu? "V zaključnem delu priprave je omenjena strategija Bohinj 2030, v okviru projekta Beyondsnow pa se pripravlja akcijski načrt za zimo. Poleg Mednarodnega festivala cvetja se obetata dva nova festivala: festival turne smuke in jesenski foto festival. Poleg vsega naštetega pa nadaljujemo tudi s strategijo umirjanja prometa v Bohinju," letošnje načrte razgrnejo na občini.
dezurni@styria-media.si
Dovolj je le malo pogledati v poslovanje Sklada kmetijskih zemljišč v zadnjih desetletjih pa bo hitro jasno, kam pes taco moli. Pa seveda, kdo je v njem prevladoval. Sicer spoštovani novinarji, res ne more biti veliko ugibanja, kakšen je interes… ...prikaži več zasebnih najemodajalcev v izrazito turističnem kraju, kot je Bohinj. Gotovo ne za dolgoročni najem.
Seveda, Sklad se je kar naenkrat spomnil, da so baje tam njihova zemljišča, prej pa 30 let nič. Naključji ni, tudi novinarji bi lahko malo bolj povtrali v to zadevo, kdo in zakaj se je odločil sedaj blokirati ta projekt.