34. Žive jaslice v Postojnski jami bodo tudi letos privabljale tako domače kot tuje obiskovalce. Oder je dolg kar pet kilometrov, v predstavi pa nastopa pa več kot 100 igralcev, pevcev, instrumentalistov in plesalcev. 90-minutni spektakel se začne na vlakcu, nato pa pot nadaljujemo peš in se sprehodimo mimo 18 različnih svetopisemskih prizorov.
Med sprehodom lahko uzremo tudi izviren inštrument, handpan, na katerega zaigra Petra Vidmar, profesorica tolkal na Akademiji za glasbo v Ljubljani in solistka v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija.
"V tej pesmi čutim velike teme, kot so božični čudež, bogovi in sožitje ljudi z naravo," je ob tem povedala Sumika Kanazawa in dodala, da je to njena prva tovrstna izkušnja, zato je komaj čakala, da izkusi, kakšna bo akustika.
Zaključna skladba, Princess Mononoke, torej povzema letošnjo tematiko živih jaslic, ki je po besedah predsednika upravnega odbora Postojnske jame Marjana Batagelja ohranitev planeta in narave. "Za letošnje žive jaslice smo se ozrli na planet kot na celoto. Ohranjati planet zdrav, skrbeti za podnebno vzdržnost, pomeni tudi to, da v istem trenutku skrbimo za jame. Kajti vse slabo, kar človek naredi na površju, konča v jamah. Globalno segrevanje seže tudi v naše jame. Če se segreva planet, se segrevajo tudi jame. Kar pomeni, da je življenjsko okolje za ves živi svet drugačno, to pa zagotovo ni dobro," je dejal.
Like izberejo že na oktobrski avdiciji – pastirce, angele, vojake, Zaharijo, Elizabeto, svete tri kralje, rimske vojake, štiri Jožefe ter šest Marij.
Premierne uprizoritve Živih jaslic v Postojnski jami se je letos prvič udeležil tudi župnik Martin Golob, ki je bil nad videnim in slišanim navdušen: "Fantastično!"
Eno samo laž?!
Puklasti naj se da v jaslice!
Tema ?!