Predsednik brežiškega okrajnega sodišča Almir Kurspahić in njegova žena sta si danes dopoldne žalostno ogledovala pogorele prostore v svoji novi hiši, v katero naj bi se po pripovedovanju sosedov skupaj z otrokoma vselila v teh dneh. Družini je načrte prekrižal neznani požigalec, morda jih je bilo več, ki je ogenj podtaknil v četrtek okrog pol dveh zjutraj.
To je bilo delo profesionalca
"Naša bajta se je stresla in z ženo sva skočila pokonci, najprej sem pomislil na sončno elektrarno na strehi, a si takoj odgovoril, da ponoči vendar ne dela. Soproga se je prestrašila, da se je kaj zgodilo pri moji mami v sosednji hiši. Nataknil sem si crocse in v gatah letel ven. Gorelo je pri Almirju, ogenj se je razvil v nekaj sekundah po poku. Takoj sem poklical gasilce," nam je pripovedoval Kurspahićev sosed. "Štok od vrat in zdrobljeno steklo je odneslo do naše žive meje. Ta požig je bil delo profesionalca. Ker je bil plamen svetel, smo se amaterji menili, če ni uporabil fosforja. Mislim pa, da je storilec do hiše prišel čez naše ali mamino dvorišče."
Dodal je še, da Kurspahića pozna od majhnega, "milijon procentov je odličen možakar": "Po tem dogodku smo vsi brez besed. Včasih smo rekli, da je kaj takega mogoče samo v Ameriki. Almir se je kakšna tri leta matral okoli te hiše." Ta je, smo izvedeli, k sreči vsaj zavarovana.
Gasilski dom le 100 metrov stran
Tudi njegova mama je za nove sosede našla le najlepše besede: "Tisto noč me ni bilo doma, ker sem se včeraj vrnila iz bolnišnice in je to še dobro, pobralo bi me od strahu. To je tako vzorna družina, otroka lepo vzgojena, vsi so delali na hiši, pomagali so jim tudi sorodniki. Kadar je Almirjeva žena kaj spekla, je prinesla tudi meni. Saj res ne bi bilo treba, sem ji govorila. Presrečna sem, da sem na starost dobila take dobre sosede. Ampak, veste, svet je ratal tako žleht."
Požar v Opekarski ulici je bil tako vešče podtaknjen, da škode v višini približno 250.000 evrov niso mogli preprečiti niti gasilci PGD Brežice-mesto, ki imajo gasilski dom le dobrih 100 metrov stran, in so bili na prizorišču v nekaj minutah. Tako za njimi so tja pridrveli člani PGD Bukošek in PGD Brežice-okolica, katerega član je tudi poveljnik 1. brežiškega sektorja Rajko Šetinc, ki je nato vodil intervencijo: "Sodelovalo je 25 gasilcev s tremi cisternami. Z avtolestvijo smo se povzpeli na ostrešje ter izvajali notranje napade. Žarišče je moralo biti v kuhinji ali jedilnici. Ker smo bili obveščeni, da je počilo, smo se pozanimali, če je v hiši plin, a ga ni bilo. Delavci celjskega elektra so tudi takoj izklopili elektriko, da smo lahko polivali. Po dveh urah gašenja, pregleda s termo kamero in prezračevanja je na lokaciji ostala požarna straža. Vzroke požara pa so nato preiskovali kriminalisti, prišli so tudi iz Ljubljane."
Preiskava se nadaljuje
Kriminalisti so doslej ugotovili, da je neznani storilec vlomil v objekt, v katerem je zanetil požar, preiskava pa se nadaljuje tudi danes. Ker je bil žrtev napada, ki naj bi ga izvedel profesionalec, sodnik, je seveda težko verjeti, da bi šlo zgolj za vandalizem. O tem smo vprašali tudi Kurspahića, ki pa je komentar vljudno odklonil. Medtem so dogodek že obsodili na pravosodnem ministrstvu, v Slovenskem sodniškem društvu, na okrajnem sodišču v Brežicah in na vrhovnem, kjer so poudarili: "Če bi se izkazalo, da je bil požig povezan z opravljanjem sodniške funkcije, bi bil to znak za alarm. Napad na funkcionarja, ki izvaja sodno oblast, namreč predstavlja tudi napad na temeljne postulate pravne države."
Če je bil brežiški sodnik res žrtev maščevanja ali ustrahovanja, to ne bo prvi primer. Desetega novembra 2009 je odjeknila eksplozija ob hiši ljubljanske okrožne sodnice v Radovljici, vendar preiskava ni obrodila sadov. Kranjski kriminalisti so podali le kazensko ovadbo zoper neznanega storilca zaradi suma poskusa umora, povzročitve splošne nevarnosti in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva.
Tarča bombnega napada je bila 15. septembra 2014 tudi ljubljanska tožilka. Vojaška ročna bomba je eksplodirala pred vrati njene hiše v Mostah, a k sreči povzročila zgolj za nekaj tisočakov škode. Takrat so storilca le prijeli: Matevž Zajc je bil obsojen na štiri leta in sedem mesecev zapora.
Glede na naše krivosodje, je takih pojavov izredno malo
Sodstvo je glavni krivec za stanje nezaupanja državljanov v pravno državo in sodnike . Spomnite se kako so paradirali pred sodiščem s parolami KRIVOSODJE . Sodstvo mora narediti prvi korak zaupanja državljanov .
enzgg4 odličen komentar 👍