Sredi avgusta smo poročali o tuji turistki, Američanki, ki jo je na Doliču ugriznil gad, ker je mislila, da pri nas ni strupenih kač. Dobila je tri ugrize v obe roki – hitri intervenciji, v kateri so turistko s helikopterjem prepeljali v UKC Ljubljana, se ima zahvaliti, da se sedaj počuti dobro.
Reševanje ameriške turistke v slovenskih gorah ni edino letošnje reševanje tujcev v slovenskih gorah - zaradi naraščajočega obiska turistov, ki pogosto zahajajo v gore, mnogokrat slabo opremljeni, je intervencij gorskih reševalcev in helikopterskega reševanja vedno več. "Dobesedno se delajo norca v natikačih, ker vedo, da se jih bo reševalo, tudi zastonj," pravi naš sogovornik, poznavalec helikopterskega reševanja. "Poskušajte narediti to v tujini. Smo tako bogata država, da si to lahko privoščimo?"
Če se v tujini ponesreči slovenski državljan in je potrebno helikoptersko posredovanje stroške krije zavarovalnica, v kolikor je zavarovan, sicer jih mora kriti sam. „V tujini vas ne bo reševal vojaški ali policijski helikopter, ampak so to v glavnem zasebne reševalne službe," razlaga Papič. "Zato vam tovrstnega stroška ne bo pokrila niti evropska kartica in je dobro asistenčno zavarovanje, ki krije tudi stroške helikopterskega reševanja in prevoza v bolnišnico, z dovolj visokim kritjem nujno potrebno.“
Helikoptersko nujno medicinsko pomoč v primeru ameriške turistke je izvedel helikopter slovenske policije, kar je slovenska posebnost. „V tujini je drugače kot v Sloveniji, kjer se za reševanje pošlje policijski oz. vojaški helikopter,“ razlaga Borut Papič, direktor prodaje in trženja pri Corisu. „Tovrstno reševanje je brezplačno oz. urejeno znotraj obveznega in dopolnilnega zavarovanja. Prav tako nisem prepričan, če se račun izstavi tujcem, ki jih rešujejo pri nas oz. je to zelo redka praksa.“
Policija poletov ne zaračunava
Reševalno akcijo navedene poškodovanke oz. planinke je izvedla posadka helikopterja Letalske policijske enote LPE (pilot, kopilot, tehnik-operater vitla) z dežurno ekipo za reševanje v gorah (zdravnik, reševalec, policist). "Helikopter je poletel iz Brnika po poškodovanko na Dolič in jo prepeljal v UKC Ljubljana, nato se je vrnil v bazo na Brnik," pojasnjuje Drago Menegalija z Generalne policijske uprave. "Celotni polet helikopterja je trajal 1:05 ure."
Letalska policijska enota ima v svoji floti šest helikopterjev. "Za reševanje v gorah se uporabljata dva helikopterja, ki sta opremljena z elektrohidravličnim vitlom za dvig oseb v helikopter," pojasnjuje Drago Menegalija s Policije. "Za HNMP se uporablja en helikopter, poleg obeh omenjenih, ki sta primerna tudi za reševanje v gorah."
LPE reševalnih akcij ne zaračunava, niti Slovencem niti tujcem. "Sredstva za izvajanje takih letov so zagotovljena v državnem proračunu," pojasnjujejo pri Policiji, kjer od poškodovane ameriške turistke oziroma njene zavarovalnice ne bodo zahtevali povračila stroškov, saj za to, kot poudarjajo, ni zakonske podlage. "Stroškov za reševanje tujih turistov ne zahtevamo, ker za to ni zakonske podlage."
Vojska zaračuna, če ima podatke
Na obrambnem ministrstvu, ki ga vodi Karl Erjavec, pojasnjujejo, da račun za povrnitev stroškov tujcem izstavijo v primeru, ko prejmejo podatek, da je ponesrečenec dodatno nezgodno zavarovan.
„Stroške skladno s Pravilnikom o pogojih izvajanja helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) krije Slovenska vojska, kadar nimamo podatka, da je ponesrečeni tuji državljan dodatno zavarovan za nezgodo v tujini,“ pojasnjujejo ministrstvu za obrambo. „Račun za povrnitev stroškov izstavimo v primeru, da je to opredeljeno v zahtevku za uporabo zmogljivosti SV za naloge zaščite, reševanja in pomoči, ki ga izda poveljnik Civilne zaščite s soglasjem ministra za obrambo, in posledično v ukazu za angažiranje helikopterja SV. Prav tako ga pošljemo, kadar prejmemo podatek, da je ponesrečeni dodatno nezgodno zavarovan ter podatke o zavarovalnici oziroma ponesrečenem za izstavitev računa.“
Reševanje na območju Slovenije krije proračun
V Sloveniji od 1. novembra 2016 stroškov ur helikopterskega letenja za reševanje in iskanje na podlagi odločitve vlade ne krije več Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ampak se sredstva zagotovijo iz državnega proračuna. „Helikopter za te namene zagotavljata ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za obrambo,“ pojasnjuje Peter Rutar z ZZZS.
Tujci v Sloveniji, ki prihajajo iz držav EU, EGP in Švice lahko koristijo nujne in potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, tako kot slovenski zavarovanci v tujini. „Tujci, ki prihajajo iz držav, s katerimi ima Republika Slovenija sklenjen meddržavni sporazum o socialnem zavarovanju koristijo nujno zdravstveno pomoč po postopku, ki ga določa sporazum,“ pojasnjuje Rutar. „Državljani tretjih držav pa morajo storitve plačati in potem zadeve urejati pri svoji zdravstveni zavarovalnici ali pa pridejo v Slovenijo z enim od komercialnih zdravstvenih zavarovanj in jim to zavarovanje po postopku, ki je določen, krije zdravstvene storitve.“
Ostanite doma mama iz New Yorka je delila svojo skrivnost o tem, kako je sposobna vzeti 1500 ameriških dolarjev na teden od spletnega dela Le tri tedne po izgubi starega zaposlitve ... Preberite več.........>>>>> www.WebWork3.Com
Ne veste, kje najti žensko za eno noč? Pridite >>> www.Bredhot.Com
Že nekaj let beremo takšne in podobne članke. Zakaj se ne uredi zakonodaja, po kateri se bodo take neumnosti, ki jih je vedno več, plačevale. Ali smo res tako bogata država, da lahko vse to plačujemo, nekateri pa še za… ...prikaži veča kruh nimajo? Katastrofa! Začet zaračunavat čimprej.