Slovenija
3582 ogledov

Ministrica odprla novo fronto z zdravniki

Valentina Prevolnik Rupel Danijel Kovačič Grmek/UKOM
Ministrica za zdravje računa, da bo sistem spremenjenih glavarinskih količnikov prinesel spremembe v dostopnosti do družinskih zdravnikov, Zdravniška zbornica na nogah.

Ker se konec leta ambulantam za neopredeljene, torej za tiste zavarovance, ki zaradi nedostopnosti družinskih zdravnikov nimajo izbranega družinskega zdravnika, izteče čas delovanja, je vlada danes ta interventni ukrep podaljšala. "Pravna podlaga za ambulante ostane enaka, odslej se bodo imenovale dodatne ambulante družinske medicine. Način dela ostane enak, še vedno bodo pacienti opredeljeni na ambulanto. Ukrep je potreben, da ohranimo dostopnost v času, ko nimamo zadosti družinskih zdravnikov," razlaga ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Dodatne ambulante bodo obratovale tam kot doslej in bodo financirane na enak način kot doslej. "Seveda pa predvidevamo v prihodnosti določene spremembe v odvisnosti od tega, kako se bo spremenil sistem glavarinskih količnikov, ki ga pripravlja Zavod za zdravstveno zavarovanje," napoveduje ministrica. 

Ravnikar: "Noben zdravnik v Sloveniji ne bo imel niti minute več časa za bolnika!"

Sprememba glavarinskih količnikov, ki so sistem obračuna za delo, zdravnikom na primarni ravni in družinskim zdravnikom nalagajo, koliko pacientov morajo opredeliti, med zdravniki že povzroča veliko razburjenja. Sprememba bo začela veljati z novim letom, na Zdravniški zbornici pa ocenjujejo, da nov sistem ne bo prinesel sprememb in zmanjšal obremenitev zdravnikov, prej obratno. "Ne glede na to, kako se bo to preračunalo, noben zdravnik v Sloveniji ne bo imel niti minute več časa za bolnika," je nedavno dejal družinski zdravnik Rok Ravnikar.

ZZZS nove glavarinske količnike izračunal na podlagi novih podatkov

"Glavarinski količniki so bili postavljeni pred 30 leti na podlagi podatkov o starosti pacientov. Vemo, da se populacija stara, imamo pa tudi na razpolago več podatkov o starosti, spolu, kakšne storitve potrebujejo. Zato je ZZZS ocenil zahtevnost bolnikov in na osnovi tega so se izračunali novi glavarinski količniki," razlaga Prevolnik Rupel.

Določili nove uteži

Po novem bo spodnja meja 1.348 novih količnikov, kar naj bi bil ekvivalent 1.895 starih. Novi glavarinski količniki uvajajo nove uteži po spolu in starosti, otroci od prvega do šestega leta starosti so bili doslej enako vrednoteni, po novem pa se obremenitev razlikuje po starosti, saj je število in zahtevnost obravnav otrok v starostni skupini 3–6 let manjša od števila in zahtevnosti obravnav otrok v skupini 0–2 let. Po novem sistemu bo najnižji količnik znašal 0,39 za 19 let starega moškega pacienta, najvišji količnik, 5, pa bo za moške paciente, starejše od 97 let.

"V Sloveniji je trenutno več glavarinskih količnikov, kot je ljudi, po novem pa jih bo toliko, kot je prebivalcev, v tem je smisel tega načina obračuna, glavarinski količnik na glavo. Sama vrednost glavarinskega količnika se bo znižala. Ena oseba bo imela predpisano drugačno utež, kot jo ima sedaj. Cilj tega je, da se bolj pravično nagradijo družinski zdravniki glede na to, kakšno populacijo imajo opredeljeno," razlaga ministrica. 

"Sistem je treba spreminjati sproti!"

Ministrica poudarja še, da gre novi glavarinski sistem v smer, ko ne bo vplival na strokovno obravnavo bolnika. Glede nasprotovanja nekaterih družinskih zdravnikov pa pravi: "Meja za odklanjanje ostaja enaka, zdravnikov ne bo treba obremenjevati več, spremeni se samo utež." V prihodnje naj bi upoštevali pripombe zdravnikov glede pomanjkljivosti v sistemu oziroma napačno izračunanih cen za določene storitve. "Sistem je treba spremljati in spreminjati računske modele sproti, nikoli več ne smemo dovoliti, da tako dolgo ne bo spremembe," poudarja ministrica. 

Vlada je podaljšala tudi izplačilo dodatka ambulantam na primarni ravni, ki imajo povečan obseg dela, ohranila je tudi dodatek za izbiro specializacije na primarni ravni, ki se je izkazala za učinkovito ter zagotovila sredstva za 40 novih specializacij klinične psihologije. Interventni zakon zagotavlja tudi sredstva za financiranje skupinskih zdravstvenih programov za rehabilitacijo, kamor bo šlo šest milijonov, skupno pa bo podaljšanje vseh ukrepov vredno 7,6 milijona evrov. 

sergeja.hadner@styria-media.si

 

 

Komentarjev 17
  • PaPajapopi 08:56 06.december 2024.

    Ne daj se Ines ! ! ! ( Valentina )

  • atamama 07:34 06.december 2024.

    Ta stari pravijo iz njenih ust v božja ušesa

  • Soljatar 16:43 05.december 2024.

    glupača nesposobna...