Slovenija
26910 ogledov

Mučenje živali, inšpekcijski postopek, odvzem, potem pa tole

pes
1/2
Profimedia
"Če so razmere tako slabe, da lastnikom inšpektorji žival odvzamejo, potem je težko pričakovati, da se bodo razmere kdaj popravile," pravijo v društvu za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka.

Po družbenih omrežjih krožijo številni posnetki, iz katerih je razvidno, da mnogi psi živijo v neustreznih pogojih, so zanemarjeni in slabo preskrbljeni.

Enega od takšnih posnetkov je v Facebook skupini Pasjeljubci zasledila tudi bralka in nam ga zgrožena posredovala. Psiček je bil v mrazu privezan zunaj, na verigi, objavitelj posnetka pa je ob tem dodal, da so primer že prijavili inšpekciji, ki je psa najprej odvzela, nato pa ga lastniku ponovno vrnila.

Obrnili smo se na Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Posredovani posnetek so na inšpektoratu sprejeli kot prijavo in prosili za morebitne podatke o lokaciji na posnetku, podatke o imetniku psa ali o psu, a je bil posnetek z družbenih omrežij kmalu izbrisan.

Do konca oktobra odvzeli že 263 psov

Koliko je tovrstnih primerov v Sloveniji? Kot so pojasnili, je bilo v letu 2022 z odločbo uradnih veterinarjev Inšpekcije UVHVVR odvzetih 237 psov, v letošnjem letu do 31. 10. 2023 pa že 263 psov.

Kaj se z njimi zgodi? "Začasno odvzeti psi se z odločbo uradnega veterinarja namestijo v zavetišče za zapuščene živali in ob ureditvi pogojev v skladu z zakonodajo, kar uradni veterinar preveri v postopku nadzora, je lahko imetniku žival vrnjena," pravijo.

Podatkov o tem, koliko živali se skrbnikom vrne, na upravi sicer ne vodijo, a kot so dodali, je "zelo okvirno ta delež nekje v višini 50 % začasno odvzetih živali".

Trajno odvzete hišne živali se ob odvzemu ne prodajo, temveč uradni veterinar odredi namestitev v zavetišče za zapuščene živali, ki lahko takoj išče nove skrbnike in žival odda v posvojitev v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje z zapuščenimi živalmi in delovanje zavetišč.

Če so razmere tako slabe, da žival odvzamejo, je težko pričakovati, da se bodo kdaj popravile

V društvu za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka so nad tako visokim deležem vrnjenih živali presenečeni. "Če se lastniki ob inšpekcijskem nadzoru odzivajo ustrezno in sodelujejo ter izboljšajo pogoje bivanja za žival, potem naj se jim ta ne bi odvzela. Če so razmere tako slabe, da lastnikom inšpektorji žival odvzamejo, potem pa je težko pričakovati, da se bodo razmere kdajkoli popravile," pravijo.

Zdi se jim neustrezno, da se žival vrne v okolje, kjer nimajo občutka za lastništvo živali. Pogrešajo tudi zakon, ki bi neodgovornim lastnikom preprečil ponovno lastništvo druge živali po odvzemu prve. "Psa jim odvzamejo in namestijo v zavetišče, ti lastniki pa gredo potem preprosto v nakup drugega psa," pojasnjujejo.

pes na verigi | Avtor: Shutterstock Shutterstock

Ni enotnih kriterijev - presojajo od primera do primera

Kakšni pa so kriteriji za odvzem živali, je pes zunaj na verigi tudi pozimi že kršitev? "Kriterije, ki neko ravnanje opredeljujejo kot mučenje živali, se presoja od primera do primera in pavšalna ocena – npr. ali je mučenje, če je pes zunaj na verigi, tudi pozimi in ponoči že prekršek – ni mogoča," zatrjujejo na UVHVVR.

Pojasnjujejo, da se v skladu z zakonodajo pred izvedbo postopka vsako prijavo preuči in pripravi vse potrebno za učinkovito izvedbo postopka na terenu. "Preveri se, če je pri zavezancu v preteklosti že bil opravljen nadzor, v registru živali se preveri vrsto in število živali, katerih skrbnik je zavezanec, zagotovi se sodelovanje zavetišča za zapuščene živali, če se predvideva, da bi živali morale biti odvzete. Zagotovi se tudi asistenca policije, če se pričakuje odpor zavezanca," pojasnjujejo.

Preverijo tudi, ali skrbniki živali zagotavljajo ustrezne pogoje bivanja in prehranjevanja, kakšno je njihovo ravnanje z živaljo, ali je bila nudena veterinarska oskrba ter ali so zaznana prepovedana ravnanja oziroma mučenje. Pri presoji se upošteva tudi morebitne dosedanje kršitve zakonodaje, dodajajo in poudarjajo, da se pri kršiteljih, pri katerih se neustrezna ravnanja ponavljajo, pogostnost inšpekcijskih nadzorov poveča.

Če inšpektorji v postopku ugotovijo neskladja in kršenje zakonodaje, odredijo ukrepe za njihovo odpravo in uvedejo prekrškovni postopek z izrekom sankcij ali podajo kazensko ovadbo.

Kako poteka postopek prijave?

Na društvu za zaščito živali Ljubljana svetujejo, da se pred prijavo z lastnikom ali skrbnikom živali iskreno in vljudno pogovorite, če se ne želite izpostavljati, pa jim lahko pustite sporočilo v nabiralniku.

Če se zadeve ne izboljšajo, lahko podate prijavo na veterinarsko inšpekcijo. Prijavo lahko podate po e-pošti, navadi pošti ali telefonu. Če je življenje živali ogroženo (če je npr. zaprta v pregretem avtomobilu ali se nanjo dogaja fizični napad), lahko pokličete tudi policijo.

Veterinarska inšpekcija bo preverila vsako prijavo, ki jo prejme, kot prijavitelj pa lahko dobite tudi povratno informacijo o tem, kako se je odvil primer, če zanjo vnaprej zaprosite. V primeru, da se stanje za žival ne izboljša, imate tudi možnost ponovne prijave, še dodajajo na društvu za zaščito živali Ljubljana.

nina.sprohar@styria-media.si

Komentarjev 46
  • atamama 10:39 01.januar 2024.

    V nujnem popotovanju do poslovnih partnerjev moram tudi v Posavje, lepi kraji. Ena izmed poti me vodi po stari cesti, ne po AC mimo velikega naselja etične manjšine. ne ustavimo, moramo pa ostro zavreti ko priteče pes, srednje rasti pod ...prikaži več kolesa. Brez ovratnice, brez nadzora. Kilometer po koncu naselja trop psov preganja telico. In sedaj sprašujem vas, vse pasjeljubce in pristojno inšpektorico (ki je odvzela krave)kje so potrdila o obveznem cepljenju za te pse? Kje so nadzor in ustrezna vaša skrb?

  • tlacan 17:28 31.december 2023.

    Bolano; Bi tako vneto ščitili ljudi, ki imajo krepko slabše bivalne pogoje od teh domačih živali o katerih se razpravlja? Enim je res dolgčas. Take ljudi je potrebno zaposlit, da jim ne hodijo neumnosti po glavi. Namesto, da nabijate in ...prikaži več posiljujete ostale takimi čudnimi idejami, pojdite raje prostovoljno pomagat v domove za onemogle in bo vsaj kaj koristi od vas!

  • Idioti 14:00 31.december 2023.

    Svinje živijo 1 leto , psi so pa pri bajti tudi 20 let !