V času poletnih dopustov se poveča število vprašanj, povezanih s plačevanjem s plačilnimi karticami in gotovino v času bivanja na tujem. Glede na to, da se velik del Slovencev na dopust odpravlja na Hrvaško, je veliko tudi vprašanj o tem, koliko gotovine vzeti s seboj in kje denar zmenjati. Združenje bank Slovenije je zato pripravilo odgovore na nekaj pogostih vprašanj na to temo.
Menjava evrov v kune
Pred menjavo gotovine v tujo valuto se je treba pozanimati o veljavnih tečajih. Nimajo vse banke in menjalnice enakih tečajev, zato že pred odhodom preverite, ali se vam bolj splača gotovino menjati v domači banki, menjalnici na meji ali na Hrvaškem.
Dvigovanje kun na bankomatu na Hrvaškem
Bankomati v tujini pred dvigom vedno ponudijo dve možnosti - dvig s konverzijo in dvig gotovine v lokalni valuti. V prvem primeru bo pri preračunu v evre uporabljen tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. Če izberete dvig v lokalni valuti, bo preračun v evre izveden po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Pri Združenju bank Slovenije tako svetujejo, da izberete dvig v lokalni valuti brez konverzije.
Plačilo s kartico na prodajnem mestu
Tudi pri plačilu na POS terminalu vam ponudijo možnost plačila v lokalni valuti in možnost plačila s konverzijo. Velja enako kot v primeru dvigov na bankomatu. Če izberete možnost plačila v lokalni valuti, se bo preračun v evre izvedel po tečaju mednarodnih kartičnih sistemov. Če boste izbrali možnost plačila s konverzijo, bo preračun izveden po tečaju lokalne banke. Tako kot pri dvigu na bankomatu se tudi v tem primeru svetuje izbira plačila v lokalni valuti.
Tistim, ki potujejo daleč in za dlje časa, priporočajo, da iz varnostnih razlogov razmislijo o uporabi dveh mednarodnih kartic.
Če potujete v države, kjer nimajo evra
Pred odhodom na pot je smiselno poskrbeti, da so osnovne stvari urejene in preveriti, kaj morate vzeti s seboj, da se na poti po nepotrebnem ne znajdete v težavah. ZBS tako priporoča naslednje:
- preverite veljavnost plačilnih kartic in višino razpoložljivega limita porabe
Če odhajate na daljši dopust ali potovanje, lahko limit v poslovalnicah bank in hranilnic ali z oddajo vloge preko spletne banke začasno povišate.
- ne nosite večjih zneskov gotovine
S kartico osebnega računa (debetna kartica Visa/Visa Electron, Maestro kartica, MasterCard debetna kartica) lahko gotovino ob nizkem znesku provizije dvigujete na številnih bankomatih po vsem svetu. Na skoraj 30 milijonih prodajnih mest lahko uporabljate vsaj eno od kartic z odloženim plačilom Mastercard ali Visa. Obe lahko uporabite tudi za dvig gotovine, a je zaradi višjih provizij to smiselno storiti le izjemoma.
- razmislite o uporabi obeh mednarodnih kartičnih sistemov
Razširjenost kartic Mastercarda in Vise je po svetu različna. Z vidika varnosti je smiselno znesek, ki ga lahko porabite v okviru svojih zmožnosti, porazdeliti na dve kartici. Tako lahko v primeru izgube, kraje ali zlorabe ene od kartic še vedno uporabljate drugo.
- poskrbite za dodatno varnost kartic
Razmislite o naročilu varnostnega SMS-sporočila. V primeru izgube, kraje ali zlorabe boste prek sporočila tako obveščeni, da se z vašo kartico dogaja nekaj nenavadnega. V takšnem primeru to takoj javite na številko, navedeno na vaši kartici. Telefonska številka je dostopna 24 ur na dan, 365 dni v letu. Številko si je smiselno zapisati ali zapomniti. Redno pregledujte promet na računu, da boste lahko pravočasno oddali reklamacijo za transakcijo, ki je niste opravili sami. Sum kraje plačilne kartice obvezno prijavite tudi najbližji policijski postaji, tudi če ste v tujini.
- razmislite o možnosti dodatnega zavarovanja, ki ga je mogoče skleniti za primer izgube ali kraje kartice
Tečaji mednarodnih kartičnih sistemov so dostopni na teh povezavah - Mastercard in Visa.
Kaj mi bo SMS v tujini, če pa ga dobim konec dneva v zbirni obliki. Kaj pa "notification" o uporabi preko data? Pa seveda naša predraga in draga NLB zaračuna preklic preklica, zakaj potem preklicat, saj mora pokrit določeno škodo.… ...prikaži več. Naj potem raje plačajo par sto /tisoč € kritja zlorabe. Imajo pa določene banke to boljše urejeno, da lahko sam blokiraš kartico, in jo potem odblokiraš. Brez enega samega klica. In ko opaziš da je ni, enostavno v par minutah blokiraš, pa se lahko tat obriše pod nos
zopet popolnoma zgrešen naslov. vse kar so napisali v članku velja za vsako potovanje v tujino, ne le za dopust na Hrvaškem..
Ni vredno hodit na Hrvaško,so nesramni še posebej posmehljivi.Je veliko lepih in cenejših krajev.