Slovenija

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Napovedala številne reze: "Zdrav človek rabi delo, ne socialne pomoči"

Mateja Ribič Saša Despot
Kot ključne naloge prihodnjega mandata Mateja Ribič vidi ureditev dolgotrajne oskrbe, preprečevanje zlorab socialnih transferjev in sprejem ukrepov, ki bi spodbudili višjo rodnost.

V nadaljevanju preberite:

  • Kandidatka za ministrico zahteva izenačitev cen oskrbe za vse stanovalce domov za starejše.
  • Dotaknila se je tudi prejemnikov socialne pomoči, ki se na center za socialno delo pripeljejo z novim BMW-jem. 
  • Pripravili bodo ukrepe za povečanje rodnosti, napovedala je tudi postopno uvedbo brezplačnih vrtcev.
  • Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo osem članov odbora. Proti je glasovalo šest članov odbora.

Kandidatka za ministrico za demografijo, družino in socialne zadeve Mateja Ribič je v predstavitvi pred pristojnim parlamentarnim odborom kot glavne prioritete izpostavila ureditev sistema dolgotrajne oskrbe, preprečevanje zlorab socialnih transferjev in izboljšanje demografske slike Slovenije.

Po izobrazbi je univerzitetna diplomirana pravnica, večino poklicne poti pa je preživela v javnem sektorju. Delala je v državni upravi, sodstvu, na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, devet let pa je bila zaposlena v domu starejših občanov, od tega sedem let kot direktorica. Opravljala je tudi funkcijo državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti - v času ministrovanja Janeza Ciglerja Kralja, zadnji dve leti in pol pa deluje na področju lekarniške dejavnosti. "Ministrstvo zelo dobro poznam," je dejala ob začetku predstavitve.

Po včerajšnjih pogosto burnih zaslišanjih prve skupine ministrskih kandidatov, na katerih ni manjkalo sporov o vodenju sej in ostrih političnih izmenjav, so danes pred pristojne odbore stopili še kandidati za preostale resorje. 

Dolgotrajna oskrba bo prva prioriteta

Mateja Ribič | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Kot najpomembnejše področje svojega prihodnjega dela je izpostavila dolgotrajno oskrbo. Opozorila je na neenak položaj stanovalcev v domovih za starejše, kjer nekateri za enake storitve in primerljive pogoje bivanja plačujejo različne cene. "To področje je treba urediti v najkrajšem možnem času, tudi za nazaj, od 1. decembra 2025 dalje, da bodo stanovalci, ki prejemajo enake storitve in živijo v enakih pogojih, plačevali enake cene," je poudarila.

Izpostavila je tudi dejstvo, da vsi upokojenci ne plačujejo prispevka za dolgotrajno oskrbo, kljub temu pa jim pravice iz tega sistema pripadajo.

Med prioritetami je napovedala poenostavitev postopkov za pridobivanje odločb o dolgotrajni oskrbi. Po njenem mnenju razlog za dolgotrajne postopke ni delo zaposlenih, ampak pomanjkljiva informacijska podpora. "Za zdaj večino podatkov pridobivajo ročno. Informacijski sistem, ki bi omogočal učinkovito upravljanje postopkov, ni bil ustrezno vzpostavljen," je dejala.

Po njenih besedah izvajalec projekta pri implementaciji sistema ni bil uspešen, zato že poteka postopek za prekinitev pogodbe.

"Zdrav človek potrebuje delo, ne socialne pomoči"

Drugo veliko področje predstavljajo socialni transferji. Kandidatka je napovedala okrepitev nadzora nad prejemanjem socialnih pomoči in odločen boj proti zlorabam. "Moje vodilo pri ministrovanju je, da zdrav človek potrebuje delo, ne socialne pomoči. Socialna pomoč je namenjena tistim, ki niso zmožni delati, ne pa tistim, ki nočejo delati," je dejala.

Poudarila je, da sama podpira socialno državo, vendar meni, da prav preprečevanje zlorab omogoča, da pomoč doseže tiste, ki jo res potrebujejo. Po njenem mnenju bo treba sprejeti ukrepe, ki bodo delovno sposobne ljudi spodbujali k zaposlitvi in zmanjšali odvisnost od socialnih transferjev.

"Ne želimo gledati, da nekdo pride na center za socialno delo oddat vlogo za socialno pomoč in se pripelje z novim BMW-jem. Takšne zlorabe je treba preprečiti," je dejala.

Brezplačni vrtci in več spodbud za družine

Velik del predstavitve je namenila demografiji; poudarila je, da ima Slovenija enega najboljših sistemov starševskega varstva v Evropi, vendar to po njenem mnenju ne rešuje problema nizke rodnosti. "Demografska slika je slaba, rojstev je premalo," je opozorila.

Zavzela se je za postopno uvedbo brezplačnih vrtcev in poudarila, da družinska politika ne sme biti obravnavana kot del socialne politike. "Družinska politika je temelj demografskega razvoja vsake države," je dejala.

Opozorila je tudi na občutek krivičnosti med zaposlenimi starši, ki ob plačevanju kreditov, najemnin in vrtca pogosto ne vidijo bistvene razlike med svojim položajem in položajem nekaterih družin, ki prejemajo socialne transferje. Po njenem mnenju je razlika med prihodki iz dela in socialnimi transferji pogosto premajhna, zato ne spodbuja vključevanja na trg dela.

Demografija ni problem enega ministrstva

Mateja Ribič meni, da je slaba demografska slika eden največjih izzivov Slovenije in Evrope. "Če se na tem področju ne bo nekaj spremenilo in se število rojstev ne bo povečalo, se nam slabo piše," je opozorila. Po njenem mnenju demografija ni zgolj vprašanje enega ministrstva, ampak celotne države - povezana je s stanovanjsko politiko, šolstvom, zdravstvom, obdavčitvijo in širšim družbenim okoljem, v katerem živijo mlade družine.

Zato bi si prizadevala za ukrepe, ki bi mladim olajšali odločanje za starševstvo. Med drugim je omenila dostopnejša stanovanja, nižje stroške vrtcev, ugodnejšo davčno politiko za mlade in večjo družbeno podporo družinam.

Mateja Ribič | Avtor: Saša Despot Saša Despot
"Pomembno je, da imajo mladi občutek, da je starševstvo v družbi cenjeno in sprejeto ter da družine z več otroki niso stigmatizirane," je dejala. Ob tem je poudarila, da odločanje za otroka ne sme biti prisila, ampak posledica ugodnejših življenjskih okoliščin.

Več vključevanja invalidov na trg dela

Posebno pozornost je namenila tudi invalidom, ti morajo biti po njenem mnenju vključeni v vse postopke priprave ukrepov, ki jih zadevajo. Zavzela se je za večje vključevanje invalidov na trg dela in ocenila, da na tem področju obstaja še veliko neizkoriščenih možnosti.

"Veliko invalidov si želi delati in so sposobni opravljati določena dela. Naša naloga je, da jim to omogočimo," je dejala. Za tiste, ki zaradi zdravstvenega stanja zaposlitve ne morejo opravljati, pa morajo po njenem mnenju ostati zagotovljeni ustrezni socialni transferji.

Ob koncu predstavitve je poudarila, da bo ministrstvo pod njenim vodstvom iskalo ravnotežje med učinkovito socialno državo, spodbujanjem dela in ukrepi za izboljšanje demografske prihodnosti Slovenije.

Podpira univerzalni otroški dodatek

V razpravi s poslanci je Ribič podrobneje pojasnila svoje poglede na demografsko politiko in ukrepe za spodbujanje rodnosti. Ob vprašanju poslanca Luke Mesca je poudarila, da pri omembi družin z več otroki ni govorila o državni politiki, temveč o družbenih odnosih. "Pojavljajo se različne opazke med ljudmi. Pomembno je ustvariti okoliščine, ki bodo mlade spodbudile k odločitvi za družino oziroma jih od tega ne bodo odvračale," je dejala.

Po njenem mnenju je demografija tesno povezana s stanovanjsko, davčno in izobraževalno politiko. Med ukrepi je omenila ugodnejše pogoje za mlade družine, dostopnejše vrtce ter lažji dostop do stanovanj.

Ob tem je kritično ocenila dosedanjo stanovanjsko politiko, ki je poudarjala gradnjo javnih najemnih stanovanj. "Mladi si v Sloveniji želijo tudi lastnih stanovanj in hiš. Omogočiti jim je treba parcele, pospešiti postopke pridobivanja gradbenih dovoljenj in razmisliti o davčnih olajšavah, da bodo lažje prišli do svojega doma," je dejala.

Napovedala je tudi podporo univerzalnemu otroškemu dodatku. "Otroški dodatek in družina z otroki ne smeta biti del socialne politike. Zavzemam se, da bi postopoma prišli do uvedbe univerzalnega otroškega dodatka," je poudarila.

Prispevek za dolgotrajno oskrbo bi ukinila za upokojence

Veliko razprave je bilo namenjene tudi dolgotrajni oskrbi. Kandidatka podpira ukinitev prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence. "Upokojenci niso več zmožni pridobivati dohodka na trgu dela tako kot delovno aktivno prebivalstvo, zato podpiram ukinitev plačevanja prispevka za vse upokojence," je pojasnila.

Ob vprašanju o financiranju sistema je poudarila, da področje dolgotrajne oskrbe potrebuje celovito ureditev. Po njeni oceni dosedanja ureditev ni dovolj dobro naslovila predvsem vprašanja oskrbe na domu.

Mateja Ribič | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Nevladne organizacije ostajajo pomemben partner

Mesec jo je vprašal tudi o prihodnosti nevladnih organizacij na področju socialnega varstva, saj koalicijska pogodba predvideva spremembe pri financiranju nekaterih nevladnih organizacij. Kandidatka za ministrico je poudarila, da imajo nevladne organizacije pomembno vlogo v družbi. "Nevladne organizacije so del družbe in brez njih bi tudi država težko delovala. Te organizacije morajo ostati pomemben del civilne družbe," je dejala.

Kot področje, ki bo tudi v prihodnje zahtevalo veliko pozornosti, je izpostavila osebno asistenco. Spomnila je, da na tem področju že več let ni bilo pomembnejših zakonodajnih sprememb, finančni učinki sistema pa so vse večji.

Covidnih ukrepov ne bi spreminjala

Poslanka Sandra Gazinkovski (Svoboda) jo je vprašala tudi o dogajanju v domovih za starejše med epidemijo covida-19 ter o tem, zakaj v novem imenu ministrstva ni več omenjenih enakih možnosti. Ribič je odgovorila, da ukrepov iz časa epidemije ne bi spreminjala. "Takrat smo ukrepe sprejemali v najboljši veri in jih danes ne bi spreminjala," je dejala.

Glede področja enakih možnosti pa je poudarila, da to ostaja del ministrstva, čeprav ne v imenu. "Sektor za enake možnosti na ministrstvu obstaja in ga dobro poznam, saj sem bila zanj zadolžena že v preteklosti," je pojasnila.

Več fleksibilnosti za zaposlene v domovih starejših

Poslanko Terezo Novak (Svoboda) je zanimalo tudi reševanje kadrovske stiske v domovih za starejše. Ribič meni, da bo treba spremeniti kadrovske normative in delo v domovih narediti privlačnejše. "Morda bi lahko pridobili več ljudi, ki si želijo zaposlitve za krajši delovni čas. Mladi starši bi denimo lahko delali le v dopoldanskem času ali v obdobjih največjih potreb," je predlagala.

Po njenem mnenju bo treba iskati bolj fleksibilne oblike zaposlovanja, ki bi domovom omogočile lažje zagotavljanje kadrov.

Poudarila je, da bo imelo ministrstvo pri pripravi sprememb močno strokovno podporo tudi iz prakse. Razkrila je, da bo funkcijo državnega sekretarja prevzel direktor doma starejših občanov. "Zagotovo bomo imeli dovolj strokovne podlage za pripravo rešitev," je dejala.

Poslanec SD Luka Goršek je kandidatko soočil z njeno izjavo o prejemnikih socialnih transferjev, ki se na centre za socialno delo pripeljejo z dragimi avtomobili. Ob tem se je obregnil ob Roka Snežiča, ki prav tako vozi izjemno drag avtomobil, čeprav je v osebnem stečaju.

Ribič je pojasnila, da ni želela namigovati, da je vsak lastnik dražjega avtomobila avtomatično zlorabnik socialnih transferjev. "Zlorabe se dogajajo in ugotoviti je treba sistematično izkoriščanje sistema. Če se nekdo pripelje z boljšim avtomobilom, to še ne pomeni avtomatično zlorabe," je dejala. Po njenem mnenju bo treba okrepiti predvsem delo inšpekcijskih služb na terenu in dosledno ukrepati tam, kjer se ugotovi sistematično izkoriščanje socialnih pravic.

nina.sprohar@styria-media.si

Komentarjev 34
  • groffriedrich 12:38 03.junij 2026.

    Lepo je sedeti in pametovati,pa na žuljih delovnih ljudi živeti kot mali bogec.Zdrav človek potrebuje delo in ne "dela"v pisarni,pametovat in živet na račun žuljev drugih.Lahko je biti pameten in se celo življenje pasit na javni upravi.Zakaj ne gre predraga ...prikaži več gospa delat za avtomat za 800€na mesec?TO JE TU ZDAJ VPRAŠANJE!

  • Dieta 11:05 03.junij 2026.

    Dolgotrajna skrba starih bi po Janševo... Na papirju zakon, denarja pa ne bo, SMO ŽE VIDELI V PREJŠNJEM MANDATU. PAPIR PRENESE MARSIKAJ.

  • Kmodri_ 07:11 03.junij 2026.

    Pravilno je: Zdrav človek potrebuje pošteno plačilo in ne mizerno mezdo! SDS mentaliteta: za hlapce rojeni....