"Celje jo je tokrat še dobro odneslo, saj se je izkazalo, da so nekateri v preteklosti načrtovani in izvedeni posegi pripomogli, da nekateri predeli, ki so bili standardno pod vodo, to so Lisce, Otok, Trubarjeva, Zelenica in okolica bolnišnice, niso bili poplavljeni," je vesel župan Mestne občine Celje (MOC) Bojan Šrot.
Kot je še dejal, so še naročili tudi protipoplavne vreče, saj se jesen šele začenja, z njo pa lahko pride tudi še kakšno večje deževje. "Upam pa, da bodo ti zadnji dogodki v Celju in drugod po Sloveniji pripomogli k hitrejšemu reševanju in večji odzivnosti pristojnih služb in ministrstev pri zagotavljanju načrtovanih protipoplavnih ukrepov, ki imajo pokritje v evropskem kohezijskem skladu," je še dejal Šrot.
V dveh dneh 54 posredovanj
"Takoj, ko je bilo jasno, da poplave grozijo, smo vpoklicali polovico pripadnikov, po 12 urah smo ekipe menjali in organizirali operativno vodstvo. V dveh dneh smo posredovali 54 krat," je povedal direktor Poklicne gasilske enote Celje Janko Požežnik.
Za 6,6 milijona evrov škode
"Prve ocene, ki jih imamo kažejo, da bo škode na objektih za 6,6 milijona evrov, saj je bilo prizadetih 110 stanovanjskih in sedem industrijskih objektov, poškodovanih pa je bilo 12 odsekov občinskih in dva državnih cest," pravi Milan Volavšek, poveljnik Civilne zaščite (CZ) MOC.
"Evidentirali smo že 80 plazov, od tega 15 večjih, ki ogrožajo tudi objekte, največji pa je v Obrežju pri Zidanem mostu, kjer je ostalo odrezanih od sveta 30 hiš z okoli 60 ljudmi. Po prvih ocenah bo škoda večja od desetih milijonov evrov," ocenjuje Jože Senica, poveljnik štaba CZ občine Laško.
Za dva milijona škode, ocenjuje direktor Roman Matek, bo zagotovo tudi v Thermani Laško. "Se je pa izkazalo, da smo veliko naredili z razširitvijo struge Savinje, saj smo imeli pol metra nižji nivo ob enakih količinah vode in pretokih kot prejšnja leta," pravi Matek.
Direktorica Kulturnega centra Laško Andreja Križnik, ki je bila skupaj s številnimi sodelavci prav tako na nogah dve noči zapored, pa meni, da bo škode od 50 do sto tisoč evrov, saj je bila poplavljena tudi Glasbena šola. V šentjurski občini se je po za zdaj zbranih podatkih sprožilo okoli 40 zemeljskih plazov, poplavljenih pa je bilo 40 stanovanjskih in gospodarskih poslopij ter deset industrijskih objektov.
Plazovi tudi v Šmarjah
Tudi v občini Šmarje, kot je za Žurnal24 povedal župan Jože Čakš, se največ ukvarjajo s plazovi. "Vsaj štirje ogrožajo tudi domačije in gospodarska poslopja, manjših je več kot deset. Ker so plazovi precej obsežni in zahtevni, bo škoda ogromna," meni Čakš.
Kot opozarja Marko Planinšek, tehnični direktor podjetja Vodovod kanalizacija iz Celja, pa je potrebno vodo v Celju še vedno prekuhavati. "Žal je prišlo do povišane koncentracije nitratov v vodi, ki jo dobavljamo iz vodnih virov v Vitanju in Frankolovem in dokler ne bomo kvalitetno izprali cevovodov in se prepričali, da lahko zagotovimo neoporečno vodo, je prekuhavanje obvezno," pravi Planinšek.