Slovenija
15689 ogledov

"Že leta opozarjamo, da prepovedi niso primerne"

Nika Leben Saša Despot
Strokovnjakinja: "Tudi eksotične živali so kot družba človeku terapevtske, vzbujajo empatijo in so v sodobnem času celo primernejši hišni ljubljenčki kot psi ali mačke."

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) predlagalo zakonodajno spremembo na način, da se črta določba o prepovedi posedovanja nevarnih, strupenih ali etološko zahtevnih vrst živali in se ohrani ureditev seznama dovoljenih vrst na način, da se posedovanje tovrstnih živali dodatno regulira in dovoli zgolj izurjenim pravnim ali fizičnim osebam z ustreznim znanjem, veščinami in viri, kar bodo morali dokazati v ustreznih postopkih.

Za mnenje smo se obrnili na biologinjo Niko Leben, ki med drugim vodi zatočišče za eksotične živali na Bledu, kjer ustanavljajo tudi težko pričakovani izobraževalno raziskovalni center za eksotične živali.

"Prav je, da zaščitimo živali, ni pa prav da ignoriramo razvoj lastništva eksotičnih živali v zadnjih petdesetih letih. Da pozabimo, da so tudi eksotične živali kot družba človeku terapevtske, vzbujajo empatijo in v sodobnem času celo primernejši hišni ljubljenčki kot psi ali mačke," poudarja Nika. 

Nika Leben | Avtor: Saša Despot Nika Leben Saša Despot

Nika Leben je bila konec maja tudi na kongresu v Španiji, saj se rejci eksotičnih živali združujejo na evropski ravni, zato da se borijo proti prepovedim lastništva živali, ki jih vlagajo aktivisti. "Zakonodaja ni sledila razvoju hobija teraristike in to s pridom izkoriščajo tisti, ki želijo predstaviti ta hobi škodljiv za živali," poudarja Nika in dodaja, da se v kratkem tudi pri nas vlaga ustavna presoja uvedbe pozitivnih list. 

Kako ocenjujete seznam prepovedanih vrst? 
Seznam prepovedanih vrst je nastal zaradi ljudi, ki ne marajo kač ali eksotičnih živali. Že leta opozarjamo, da prepovedi niso primerne, da je veliko primernejša rešitev ustrezna regulacija. Živali v teraristiki so gojene in zanje ljubitelji in rejci znajo dobro poskrbeti. Vsaka reja določene vrste je korak k ohranitvi te vrste, saj pogosto posegi ljudi uničujejo njihovo okolje in so rejne živali genetska in vrstna zaloga osebkov določenih živali.

Kakšna se vam zdi ideja, da bi imeli raje seznam dovoljenih vrst? 
Tudi seznam dovoljenih vrst nima želenega učinka, namreč sezname sestavljajo kvazistrokovnjaki, ki dejanskega stanja, koliko je rejcev, kakšno je stanje v teraristiki, ne poznajo. Enostavno ne marajo eksotičnih živali in zato so običajno seznami dovoljenih vrst zelo nepopolni.

Na tem mestu bi opozorila na to, da na tej okrogli mizi ni sodeloval nihče od rejcev, društev ali strokovnjakov iz področja eksotičnih živali. V Belgiji je izvajanje pozitivne liste postalo neustavno po pritožbi rejcev, in ravno belgijsko zakonodajo so nam uradniki predstavljali kot "role model" za ostale evropske države, vključno s Slovenijo. 

Nika Leben | Avtor: Saša Despot Nika Leben Saša Despot

Kako so se skrbniki eksotičnih živali, katerih vrste so se znašle na seznamu, odzvali na prepovedi? 
Ko smo dobili prve sezname, nismo mogli verjeti, da vidimo prav. Seznami so bili nepopolni, nelogični in pomanjkljivi. Takoj smo spisali komentarje ter jih poslali v prizivna telesa. Šli smo tudi na sestanke na UVHVVR ter s temi seznami še enkrat seznanili veterinarsko upravo, šli smo na kmetijsko zbornico in dosegli, da se je ustavilo nadaljnje sestavljanje seznamov. 

Kako je konkretno s strupenjačami - številni strokovnjaki raje kot prepoved predlagajo register - zakaj? 
Seveda tudi mi in naša društva podpiramo register. Prepoved namreč lastništva strupenjač ne zaustavi, samo pomakne ga v ilegalo. Cveti črni trg in lastništvo živali brez ustreznih dokumentov. Lastnik teh vrst torej v primeru bolezni, ne more peljati živali k veterinarju na zdravljenje. Register bi pomenil obveščenost reševalnih ekip v primeru požara ali kakega drugega dogodka v prostorih, kjer so prisotne strupenjače. 

Kako je v drugih evropskih državah. Imajo kje register?
Švica ni evropska država, a ima super zakonodajo. Za lastništvo določenih vrst moraš imeti poseben tečaj, register za strupene,  postopki so enostavni in dejansko se jih ljubitelji teraristike držijo. 

Na tem mestu bi povedala, da so v številnih evropskih državah živalski aktivisti vložili prepovedi lastništva eksotičnih živali. V določenih državah, kjer se temu niso uprli, so zato uvedli prepovedi. Tako se v Španiji že nekaj časa borijo proti brezsmiselni prepovedi lastništva kraljevih pitonov. Aktivisti imajo ogromno finančnih sredstev, na različne načine skušajo predstaviti lastništvo eksotov kot škodljivo ali mučenje živali. Nas rejce živali pa ob obilici dela, ko skrbimo za živali, pesti pomanjkanje časa za borbo proti prepovedim.

Ključ dobrobiti živali je v izobraževanju in veseli me, da veliko družin, ki si zaželi eksotičnega hišnega ljubljenčka, pride k nam na poseben tečaj. S temi tečaji bomo v razširjeni obliki nadaljevali z novim letom, ko ustanavljamo Izobraževalno raziskovalni center za eksotične živali v okviru naše ustanove na Bledu. 

anja.scuka@styria-media.si