Slovenija
15 ogledov

Teš 6 na etično razsodišče

Teš 6 Gregor Katič
Etično razsodišče bi o Tešu 6 podalo neodvisno stališče o ekonomiki projekta, bodočih tveganjih, vplivih na okolje in zdravje, skladnosti z vizijo prehoda v nizkoogljično družbo ter primerjavo z alternativami.

Šestmesečni moratorij na odločanje o projektu Teš 6, ustanovitev etičnega razsodišča in priprava trajnostnega energetskega scenarija. To od poslancev v odprtem pismu pričakujejo nevladne organizacije. Pod pobudo Greenpeacea Slovenia, Umanotere, Gibanja TRS, Davkoplačevalci se ne damo in drugih se je do včeraj podpisalo 160 ljudi. Ker pa se poslanci na pismo še niso odzvali, pobudniki prek spletne strani Ustavimotes6.si tudi državljane in organizacije pozivajo, "naj izrazijo podporo" pobudi, da javnost dobi vpogled v vse učinke Teša 6 – od javnofinančnih, okoljskih in energetskih do vplivov na zdravje ljudi.

"S tem želimo tudi našim odločevalcem dati mandat, da si vzamejo čas, ne pa da nenehno podlegajo časovnemu diktatu investitorjev," pravi Vida Ogorelec iz Umanotere. Petnajstega februarja se namreč izteče "podaljšani rok", do katerega naj bi država odločila, ali bo vendarle dala poroštvo za Teš 6.

"Teš 6 nepotreben"

Podpisnik pobude Gorazd Marinček, predsednik Slovenskega E-foruma, društva za energetsko ekonomiko in ekologijo, pa s številkami ponazarja, da "je Teš 6 nepotreben projekt". Pravi, da je Slovenija že zdaj energetsko preveč potratna, saj v primerjavi s povprečjem Evropske unije (EU) porabi kar 50 odstotkov več energije na enoto bruto domačega proizvoda.

"Če porabo zmanjšamo samo za tretjino, je to več, kot bi proizvedel Teš 6," trdi Marinček. Meni, da porabo brez težav zmanjšamo v 18 letih, ko bi se iztekla podaljšana življenjska doba blokov 4 in 5. Opozori tudi, da številni pogosto zavajajo s številkami, samo da bi upravičili Teš 6. "Ko je British Petroleum objavil energetske napovedi, se je pri nas povzemalo le, da se bo do leta 2030 globalno povpraševanje po energiji povečalo za 40 odstotkov, ne pa tudi, da se bo v EU zmanjšalo za 1,5 odstotka," trditev podkrepi Marinček, ki se sprašuje, ali smo v Sloveniji "vsi na ladji norcev ali pa bomo krmilo vendarle vzeli v svoje roke in postali aktivni državljani".

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.