Slovenija
7644 ogledov

Med službenim časom v savno, na koncu so se zaradi nje skregali in jo zaprli

Boštjan Poklukar Jure Makovec/STA Notranji minister Boštjan Poklukar.
Notranje ministrstvo je umaknilo oznako tajnosti s poročila o izrednem nadzoru dela Centra za varovanje in zaščito. Zdaj je jasno, kaj vse je šlo narobe.

V zadnjih dneh v javnosti močno odmeva dogajanje, povezano z delovanjem Centra za varovanje in zaščito (CVZ). Hude obtožbe na račun dela centra je prejšnji teden v oddaji Tarča razkrila specializirana državna tožilka Mateja Gončin. Minister Boštjan Poklukar je na ponedeljkovi tiskovni konferenci pojasnil, da so s poročila o izrednem nadzoru nad delom CVZ umaknili oznako tajnosti, dele, ki vsebujejo osebne in operativne podatke, pa prekrili. 

Portal N1 je že pred časom po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja zaprosil za omenjeno poročilo, zdaj pa so ga tudi pridobili. Nekaterih ugotovitev poročila zaradi prej omenjenih prekritih podatkov iz poročila ni bilo mogoče razbrati.

Notranji nadzor je pokazal več nepravilnosti. Varnostniki so bili nadpovprečno delovno obremenjeni, več dni zapored niso imeli zagotovljenega minimalnega dnevnega počitka, poleg tega je prihajalo do nepravilnega obračunavanja delovnih ur in dodatka za nadomeščanje vodje. Ker poročila niso bila ustrezno vodena, ni bilo mogoče izvajati sledljivosti opravljenega dela. 

Vožnja pod vplivom alkohola, izgradnja savne, nakup dragih oblek ...

Med primeri individualne kršitve delovne zakonodaje je naveden primer varnostnika, ki je pred zaključkom varovanja po lastni volji zapustil delovno mesto in se odpeljal s službenim vozilom, pri tem pa ni obvestil vodje varovanja. Kot je razvidno iz poročila, ki ga je pridobil portal N1, so varnostnika v nadaljevanju policisti ustavili, ker je občan na številko 113 prijavil "nezanesljivo vožnjo". Izkazalo se je, da je vozil z 0,90 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Vodja CVZ je za zaposlenega predlagal izredno odpoved delovnega razmerja zaradi hujše kršitve pogodbe o zaposlitvi. 

Prihajalo je tudi do nepravilne porabe sredstev iz lastne dejavnosti. S sredstvi naj bi se tako obnovila savna v stavbi CVZ, oprema za fitnes, za izbrance naj bi kupili draga oblačila. Iz poročila izhaja, da je savna sicer že nekaj časa zaprta. Vodstvo CVZ naj bi se za to odločilo, ker je prihajalo do prepirov znotraj kolektiva. Savno naj bi vodstveni delavci neupravičeno uporabljali tudi med službenim časom. 

Za potrebe slovenskega predsedovanja Svetu EU so leta 2021 nabavili civilne "casual službene obleke". Oblačila naj bi dobili tudi uslužbenci CVZ, ki niso opravljali nalog varnostnikov. Naročili naj bi oblačila v vrednosti tik pod 50.000 evrov, zaradi česar za to ni bil potreben javni razpis. "Oblačila blagovne znamke Andraž veljajo za prestižna oblačila oziroma štejejo v višji cenovni razred, kar je dodatno povzročilo nezadovoljstvo med uslužbenci CVZ," piše v poročilu.

Vozila s spremstvom in prednostjo | Avtor: Policija Policija

Nepravilnosti v skupini varnostnikov državne tožilke

Varnostniki državne tožilke Gončin naj bi tudi po zaključku osebnega varovanja več ur ostajali na naslovu njenega bivanja, čakajoč njeno zahtevo po morebitnem dodatnem prevozu. Čakanje je bilo predloženo v obračun dejanskega delovnega časa, za katerega se jim je obračunal tudi dodatek za nevarnost. 

Eden od varnostnikov naj bi službeno vozilo uporabljal tudi izven delovnega časa. Z drugim varnostnikom, ki je bil v službi, sta se dogovorila za evidentiranje prevoženih kilometrov. O tem dogovoru nadrejeni niso bili obveščeni. 

Tožilka je policiji očitala, da ni ukrepala, ko naj bi januarja letos neznano vozilo zasledovalo njo, tožilce iz BiH in Satka Zovka, ki je bil nedavno umorjen v Ljubljani. Iz poročila izhaja, da vodja njenega varovanja ni preverjal, kaj je bilo s črnim passatom in ali so bili odrejeni dodatni ukrepi. Šele tedne po dogodku je CVZ zahteval posnetke varnostnih kamer na javnih krajih pri upravljavcu, vendar so bili posnetki takrat že izbrisani. 

Z menjavo se ni strinjala

Do menjave ekipe varnostnikov državne tožilke je prišlo sredi marca letos. Tožilka se s tem ni strinjala, zato se je naslednji dan odpovedala osebnemu varovanju. Z menjavami varnostnikov se ni strinjala že v preteklosti, o razlogih za menjavo pa naj bi spraševala tudi generalnega direktorja policije. Nadzor je pokazal, da je več dejavnikov vplivalo na nesoglasja med državno tožilko in vodstvom CVZ. Šlo naj bi za neprimerno ali netaktno komuniciranje varnostnikov z varovano osebo in v prostorih CVZ, želje tožilke in vodje varovanja, da sama sestavita skupino varnostnikov, ter zahteve varovane osebe, kdo od varnostnikov jo bo spremljal na službenih poteh in da naj se o njenih potovanjih ne obvešča pristojnih. Kot piše N1, je med dejavniki navedena tudi seznanitev varovane osebe z ugotovitvami notranjevarnostnega postopka, prenos notranjih informacij iz CVZ do tožilke, kršitve delovne discipline pri varnostnikih, nesamozaščitno ravnanje tožilke kljub njenemu občutku visoke ogroženosti …

Vozila s spremstvom in prednostjo | Avtor: Policija Policija

Sodelovanje mora biti obojestransko korektno

Iz ugotovitev poročila je razvidno, da mora biti med policijo in varovano osebo vzpostavljeno zaupanje in korektno obojestransko sodelovanje. "Prevelika servilnost policije ali osebna navezanost varnostnika (skupine) na varovano osebo škoduje strokovnemu opravljanju nalog. V nadzoru je ugotovljeno, da takšen pristop poveča tveganja za zlorabe pri evidentiranju delovnega časa, onemogoča nujen (vsakodnevni) nadzor nad delom policistov, omogoča več samovolje varovanih oseb ter zmanjšuje varnost varovane osebe. Kakršnikoli pritiski ali zahteve do vodij v CVZ, ki nimajo zakonske ali strokovne utemeljitve, so nedopustni," je zapisano v poročilu.

Nadzor je pokazal, da so bili določeni očitki na račun CVZ upravičeni, drugi ne. Ugotovljene anomalije zahtevajo razmislek o prihodnji organiziranosti in delu policijske enote, je razvidno iz poročila. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 16
  • jakec42 17:36 17.december 2024.

    Ja varnostniki so tako povečini na ić!

  • Željko 17:11 17.december 2024.

    Nič novega kaj se delamo smo Balkan in Balkan bomo ostali

  • nostradamus 15:45 17.december 2024.

    v 2 letih bi minister in direktor lahko temeljito prevetrila ekipo zakaj jo nista vesta le ona dva torej izgovori na prejsnjo vlado zgledajo smesno vsaka vlada ki pride postavi svoje kadre in svoj sistem v koncni fazi je povsem ...prikaži več vseeno kdo je minister in kdo direktor zalostno je le da se te stvari javno perejo in mecejo slabo luc na kompletno policijo niso ravno vsi policisti slabi je veliko fantov in deklet ki se vedno opravljajo svoje delo tako kot morajo kljub vsem pritiskom ........