Šport
24 ogledov

Nekdanji slovenski selektor oproščen

Noka Serdarušić EPA
Uwe Schwenker in Zvonimir Serdarušić, nekdanji poslovodja in trener Kiela, sta bila na sodišču v Kielu oproščena vseh obtožb, ki so ju bremenile domnevne prevare in podkupovanja sodnikov.

Sodišče v Kielu je danes odločilo, da nekdaj vodilna pri nemškem rokometnem prvoligašu THW Kielu poslovodja Uwe Schwenker in nekdanji trener kluba, pa tudi slovenske reprezentance in Celja Pivovarne Laško, Zvonimir Serdarušić nista kriva prevare in podkupovanja sodnikov na povratni tekmi finala Lige prvakov leta 2007, kar jima je očitalo tožilstvo.

"Sodišče ni prepričano o krivdi obtoženih, vendar prav tako ni prepričano o njuni nedolžnosti," je ob izreku sodbe pred nepričakovano množico nemških novinarjev poudaril sodnik Matthias Wardeck. Odločitev na procesu, ki je trajal štiri mesece, prisotnih ni presenetila.

Državno tožilstvo je Schwenkerju in Serdarušiću želelo dokazati, da sta podkupila sodnike pred povratno tekmo Lige prvakov med Kielom in Flensburgom. Primer je bil tudi pravno zelo zanimiv, saj je tožilstvo prvič v zgodovini nemškega sodstva skušalo s pomočjo gospodarskega prava dokazati športno prevaro. Številni sumi, govorice, laži, polresnice, osebna obtoževanja in gospodarski interesi pa niso potrdili neposredne vpletenosti obtoženih v očitano dejanje.

V procesu je pričalo 17 prič. Nemški mediji ocenjujejo, da je med pričanji prišlo do številnih protislovij. Očitki so leteli tudi na Evropsko rokometno zvezo, ki je v procesu sodelovala z dokazi le, ko je bila zanje izrecno zaprošena. Sodnik Wardeck je ocenil, da je EHF ravnala, kot da je pravzaprav ne zanima, da bi odkrili resnico.

Nerazrešeno je ostalo tudi vprašanje, zakaj je Hrvat Nenad Volarević neposredno pred povratno tekmo finala Lige prvakov prejel 56.400 evrov s klubskega računa, zakaj je dvignil 45 tisoč evrov in zakaj je z njimi poletel v Varšavo, kjer je stanoval sodnik finala Miroslaw Baum. Klubska razlaga je, da je bil Volarević pač klubski skavt, ki je za različne informacije in posredovanja prejel 92 tisoč evrov. Sodišče je v to podvomilo, a dejanskega podkupovanja ni dokazalo.

Nejasno je tudi, zakaj je klub Volarevića leta 2003 oskrboval s podatki sodnikov, ki so klubu sodili tekme Lige prvakov. Domnev je veliko, dokazov nobenih. Na koncu je bilo za sodišče zelo odločilno mnenje strokovnjakov, da posnetki tekme ne kažejo na dejstvo, da bi sodnika vplivala na končni izid. Še več, sodnika sta prejela celo nadpovprečno dobro oceno sojenja.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.