Trajnostno
113 ogledov

Pilotni projekt v Triglavskem narodnem parku

Bohinj parkirišča Saša Despot
Direktor javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) Tit Potočnik in predstavniki razvojnih agencij, turizma ter podjetij s področja energetike so podpisali pogodbo o sodelovanju pri trajnostnem razvoju Biosfernega območja Julijske Alpe kot zelene in samooskrbne destinacije z električno energijo.

Pobuda za sodelovanje je prišla iz Elektra Gorenjska. Kot je povedal predsednik uprave podjetja Ivan Šmon, gre za vzorčni projekt, kako narediti več na področju trajnosti tudi na okoljsko občutljivejših območjih, kakršen je TNP. V okviru projekta se bodo ukvarjali s trajnostnimi tehnologijami in viri energije, predvsem soncem in vodo.

"Namen je postaviti trajnostne modele energetskih rešitev, ki so za območje, kakršen je TNP, še toliko pomembnejše, da se ohrani neokrnjenost narave in minimizira okoljski odtis," je izpostavil tudi svetovalec direktorja družbe Eles za strategije in inovacije Gregor Goričar. Ob tem je napovedal, da bodo iskali trajnostne rešitve elektrifikacije in napajanja iz obnovljivih virov energije.

Pripravili bodo strategijo razvoja Biosfernega območja Julijske Alpe kot zelene in samooskrbne destinacije z električno energijo. Analizirali bodo porabo energije na območju, oblikovali energetske skupnosti, izbrali primerne lokacije za postavitev sončnih elektrarn ter spremljali ogljični odtis in energetsko učinkovitost.

Bohinj parkirišča | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Med cilji je tudi vzpostavitev mreže elektropolnilnic za vozila in kolesa ter prek digitalizacije z različnimi aplikacijami doseči učinkovitejšo rabo elektrike in znižanje ogljičnega odtisa. Pri realizaciji načrtov računajo na evropska sredstva in finančne instrumente ter razpise, ki so za ta namen na voljo na pristojnih ministrstvih.

Izbrali bodo dve pilotni naselji

Potočnik je pojasnil, da si želijo na podlagi danes sklenjene pogodbe pripraviti dva pilotna projekta, in sicer enega na gorenjski in enega na primorski strani biosfernega območja. "Najprej bo treba pripraviti analizo, izbrati pilotni naselji in pregledati, kakšno je tam stanje, kakšne so potrebe ter kakšne so možnosti glede na naravne danosti in veljavno zakonodajo," je povedal Tit Potočnik, direktor javnega zavoda TNP.

V prihodnje bi dognanja in spoznanja s pilotnih območij razširili na celotno biosferno območje. Ob tem si Potočnik želi, da bi čim več aktivnosti glede pridobivanja zelene elektrike in energetske samooskrbe lahko izvedli na območju izven samega parka, ki bi tako ostal čim bolj neokrnjen, je pa treba seveda poskrbeti tudi za 2500 prebivalcev parka in za planinske koče ter drugo infrastrukturo, namenjeno obiskovalcem in prebivalcem parka.

Podpisniki pogodbe so poleg javnega zavoda TNP, Elektra Gorenjska in Elesa še Turizem Bohinj, Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, Posoški razvojni center, Elektro Primorska, Lokalna energetska agencija Gorenjske, Gorenjske elektrarne, Goriška lokalna energetska agencija, Ngen in Alpinia.

Triglavski narodni park | Avtor: arhiv: JZ TNP arhiv: JZ TNP

Upoštevati bo treba omejitvene dejavnike

Podpisniki podpirajo večjo energetsko učinkovitost stavb in naprav ter spodbujanje rabe obnovljivih virov energije z namenom postopnega opuščanja rabe fosilnih goriv. Se bodo pa morali ob tem zavedati omejitvenih dejavnikov in občutljivosti prostora, saj neustrezno umeščeni ali izvedeni posegi za potrebe proizvodnje energije lahko vplivajo na naravne in kulturne vrednote prostora ter postopoma spremenijo ali celo razvrednotijo podobo krajine in naselij.

Namestitev fotovoltaičnih panelov je glede na veljavni načrt upravljanja TNP predvidena na obstoječih objektih tako, da se ne razvrednotijo oblikovanje in videz stavb ter značilne vedute. Poleg tega na kulturno zaščitenih objektih namestitev sončnih panelov ni dopustna. Nesprejemljiva je tudi postavitev prosto stoječih fotovoltaičnih elektrarn.

Gorjanski župan Peter Torkar je prepričan, da bi bilo za širše območje parka in Julijskih Alp celo bolj primerno pridobivanje energije iz vodnih virov. "Če bi optimizirali vse hidroelektrarne, ki jih imamo na našem območju, bi s tem za 40 odstotkov povečali proizvodnjo električne energije," je na velik potencial obstoječih malih hidroelektrarn opozoril Torkar.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.