Morda se zdi na prvo žogo neškodljivo, a dolgotrajno sedenje na straniščni školjki lahko škoduje zdravju. Povezujejo ga celo s povečanim tveganjem za hemoroide in oslabljenimi medeničnimi mišicami, pojasnjuje dr. Lai Xue, kolorektalni kirurg na Southwestern Medical University v Dallasu. "Ko pacienti tožijo zaradi težav, je ena od glavnih težav, na katere se osredotočamo, dolgotrajno sedenje na stranišču," pravi Xue.
Težave zaradi dolgotrajnega sedenja na stranišču
Po besedah dr. Farah Monzur, profesorice medicine in direktorice Centra za vnetne črevesne bolezni pri Stony Brook Medicine v New Yorku, na stranišču ne smemo preživeti več kot pet do deset minut.
Sila gravitacije vpliva na pretok krvi v telesu. Medtem ko sedimo, ovalna oblika straniščne školjke pritiska na zadnjico in tako drži danko v nižjem položaju, kot če sedimo na stolu. Gravitacija vleče spodnji del telesa navzdol, kar poveča pritisk na krvni obtok, pojasnjuje Xue.
"To ustvari enosmerno blokado, kjer kri vstopi, vendar ne more zlahka izstopiti," dodaja Xue. To poveča tveganje za hemoroide, ker se vene in krvne žile okoli anusa in spodnjega dela rektuma razširijo in zbirajo kri.
Izogibajte se naprezanju
Napenjanje lahko dodatno poveča pritisk in olajša nastanek hemoroidov. Ljudje, ki svoje mobilne telefone gledajo na straniščni školjki, pogosto izgubijo občutek za čas in se naprezajo med čakanjem na odvajanje blata, pojasnjuje Monzur.
"Vse pogosteje opažamo, da ljudje več časa preživijo na stranišču, kar je izjemno nezdravo za anorektalne organe in medenične mišice," pravi Xue. Dolgotrajno sedenje lahko poveča tudi tveganje za rektalni prolaps, kjer del debelega črevesa zdrsne iz anusa.
Medenične mišice oslabijo tudi zaradi dolgotrajnega sedenja na straniščni školjki. Xue pojasnjuje, da te mišice usklajujejo pomemben del dela črevesja, gravitacijski pritisk na medenico pa te mišice dodatno obremenjuje.
Bodite pozorni na čas, preživet v kopalnici
Da bi se izognili predolgemu sedenju na stranišču, dr. Lance Uradomo, gastroenterolog v bolnišnici City of Hope v Kaliforniji, svetuje, da mobilnih telefonov, revij in knjig ne nosite v kopalnico.
"Ne hodite na stranišče z mislijo, da boste ostali dlje časa. Tako boste nagnjeni k temu, da prinesete nekaj, kar bo pritegnilo vašo pozornost. Naj bo sedenje na stranišču čim manj zanimivo," pravi Monzur.
Če imate težave, Xue priporoča, da si po desetih minutah vzamete odmor in se sprehodite – gibanje lahko spodbudi vaše črevesje. Prav tako se redno hidrirajte in uživajte hrano, bogato z vlakninami, kot sta oves in fižol, da olajšate prebavo.
Po podatkih ameriške nacionalne medicinske akademije bi morali dnevno popiti od 2,7 do 3,7 litra vode na dan, USDA pa svetuje 14 gramov vlaknin na vsakih 1000 kalorij. Xue pravi, da vlaknine in voda zmehčajo blato in olajšajo odvajanje.
Dolgotrajno sedenje na stranišču in rak debelega črevesa
Vendar pa obstajajo situacije, v katerih je potrebno dolgo časa preživeti na stranišču. Težave z odvajanjem blata so lahko simptom gastrointestinalnih težav, kot sta sindrom razdražljivega črevesja ali Crohnova bolezen. Poslabšanje zaprtja ali dlje časa na stranišču lahko kaže tudi na raka. "Če tumor v črevesju postane dovolj velik, lahko blokira prehod blata, kar lahko povzroči zaprtje in krvavitev," pravi Uradomo.
Ameriško združenje za boj proti raku je pred kratkim poročalo o porastu primerov raka debelega črevesa pri ljudeh, mlajših od 55 let, od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja, z ocenjenimi 106.590 novimi primeri raka debelega črevesa in 46.220 novimi primeri raka danke letos.
Če simptomi zaprtja ali dolgotrajnega sedenja na stranišču trajajo dlje kot tri tedne, Monzur svetuje obisk zdravnika. Glede na resnost simptomov vas lahko splošni zdravnik napoti h gastroenterologu ali kolorektalnemu kirurgu, piše CNN.
Na poseg v zdravstvu lahko čakamo več kot leto,ni škodljivo če ne umreš prej!
Že dolgo nisem prav takšnega tendicioznega prispevka..