Cenovna spirala popravil avtomobilov se vrti vse hitreje. To potrjuje nedavna analiza zavarovalnice CarGarantie za okoli milijon garancijskih pogodb za nove in rabljene avtomobile, piše nemški spletni portal Automobilwoche.
"Povečanje povprečnih stroškov popravila ni nepričakovano," je za Automobilwoche povedal Marcus Söldner, izvršni direktor CarGarantie. Hkrati pa nič ne kaže, da je vrh že dosežen. "Razmere v mednarodni trgovini in številne krize vzbujajo strah pred novimi podražitvami," je dejal Söldner.
Deutsche Automobil Treuhand tudi v svojem aktualnem poročilu DAT beleži naraščajoči trend. Glede na študijo se je povprečni strošek popravil na avtomobil v letu 2024 dvignil s 178 na 184 evrov. Stroški vzdrževalnih del so se povzpeli s 357 na povprečnih 389 evrov. Nemško zavarovalniško združenje (GDV) kot pomembne razloge za to dogajanje vidi v rasti urnih postavk v delavnicah in predvsem rasti cen rezervnih delov.
Po podatkih GDV se je samo v letu 2023 urna postavka nemških delavnic za delo na mehaniki, električnih sistemih ali karoseriji dvignila za 8,6 odstotka na 188 evrov. Cene rezervnih delov so se medtem med avgustom 2023 in avgustom 2024 v povprečju zvišale za 6,2 odstotka, ugotavlja GDV.

Nadomestni deli v Sloveniji med najdražjimi v Evropi
Na Žurnal24 smo se za pojasnila, kako je s cenami urnih postavk v delavnicah in cenami rezervnih delov ter tudi naraščanja stroškov popravil obrnili na dve naši zavarovalnici in na Slovensko društvo avtostroke (SDA), ki zastopa tudi različne serviserje vozil.
"Cenovno politiko oblikujemo v skladu z dinamiko razvoja in prevzemanja tveganj ter glede na pričakovane trende gibanja stroškov, ki nastanejo v sklopu sanacije škod v posamezni zavarovalni dejavnosti. K temu na posameznih zavarovalnih področjih pripomorejo različni dejavniki. Inflacija, rast cen storitev pogodbenih partnerjev in materialov, pred tem pa ogromna škoda, ki so jo povzročila huda neurja in poplave, so se v zadnjem obdobju odrazili v rasti zavarovalnih premij, ki jih v zavarovalnici prilagajamo z namenom zagotavljanja enakega nivoja storitev in zavarovalnih kritij," so nam pojasnili v Zavarovalnici Triglav in poudarili, da smo v samem vrhu v Evropi po ceni košarice nadomestnih delov.

Le-ta je po njihovih podatkih v Sloveniji v povprečju narasla za kar 70 % v zadnjih petih letih.
"Hkrati se povečuje tudi število delov oziroma kosov, ki so v posameznih zavarovalnih primerih poškodovani ali uničeni, ti deli pa so dražji, kot so bili v preteklosti. Tudi vozila so vedno dražja, opremljena z dražjimi in težje popravljivimi materiali (aluminij, karbon). Ob tem proizvajalci predpisujejo vse več menjav namesto popravil nadomestnih delov, kar prav tako prinaša bistveno višje stroške popravil. Tako, kot je v zadnjih letih zrasla višina povprečne škode, se je spremenila tudi zavarovalna premija, ki se bo še naprej prilagajala zgoraj omenjenim dejavnikom," dodajajo v največji slovenski zavarovalnici.
Cena zavarovanj narašča z rastjo cen novih vozil
Pri Zavarovalnici Sava izpostavljajo, da je osnova za izračun kasko zavarovanja novonabavna vrednost vozila. Odgovorili so nam, da so se v zadnjih letih cene novih vozil občutno povišale. "Prav tako vplivata na podražitev zavarovanja porast cen rezervnih delov in delovnih ur serviserjev (škodna inflacija) ter splošna inflacija, ki vpliva na vse vidike poslovanja. Poleg tega se povečuje tudi kompleksnost vozil, kar pomeni dražje popravilo ob škodnih primerih, pa tudi pogostost vremenskih ujm, ki so v zadnjih letih vse pogostejše in povzročijo ogromno škodnih primerov na določenem območju," so nam odgovorili v Zavarovalnici Sava, kjer podražitev avtomobilskih zavarovanj kratkoročno nimajo v načrtu, se bodo pa odzivali na spremembe.

SDA: Cena delavne ure v delavnici ni vzrok za podražitev
Če je eden od vzrokov za podražitve zavarovanj v Nemčiji cena urne postavke v servisnih delavnicah, pa v Sloveniji to po mnenju Slovenskega društva avtostroke (SDA), zagotovo ne more in ne sme biti vzrok. Trenutno prav zaradi, po njihovem mnenju, prenizkih cen urne postavke, ki jim jih plačujejo zavarovalnice, z njimi bijejo bitko.
Menijo, da so zavarovalnice desetletja nezakonito vsiljevale cene urnih postavk avtoservisom. "Zaradi takšne prakse so cene dela ostale nerealno nizke – na primer, že leta 2010 je urna postavka znašala približno 30 evrov + DDV, ta znesek pa se je obdržal vse do leta 2024, kljub naraščajočim stroškom poslovanja," so nam odgovorili.
Njihov cilj je, da vsak servis (delavnica) samostojno določi svojo urno postavko na podlagi dejanskih stroškov poslovanja, s čimer si zagotovi vzdržne prihodke, razvoj in dolgoročno stabilnost. SDA zato pričakuje kontinuirano rast cen storitev v ličarskih in kleparskih delavnicah v Sloveniji.
Pri tem se sklicujejo na študijo Ekonomske fakultete, ki navaja stroškovno uro 71,64 € (brez pribitkov za poslovno tveganje in dobiček), pri čemer opozarjajo, da je študija izdelana na podlagi podatkov štirih pooblaščenih servisov, zato podatek ne more veljati za mali s.p., ki dela sam v garaži.

Odgovorili so nam, da je skupaj z ostalimi postavkami, ki vplivajo na izračun stroškovne ure (stroški obratovanja, amortizacija/najemnina in ostali stroški), stroškovna ura 68 evrov, če dodajo še pribitek za zdravo poslovanje (poslovno tveganje in dobiček), pa je cena njihove delovno uro 85 evrov.
Pri tem izpostavljajo, da od zavarovalnic dobijo povrnjenih le dobrih 30 evrov za uro dela.
Cena materiala za clia večja kar za 68 odstotkov
Glede dražitve avtomobilskih delov so nam iz SDA odgovorili, da so se v letu 2024 cene zelo umirile, tako kot inflacija. Glede na podatke dobavitelj originalnih rezervnih delov, so se v zadnjih treh letih deli pri nekaterih avtomobilskih znamkah podražili za četrtino, pri veliko znamkah za starejša vozila pa tudi bistveno pocenili.
V Zavarovalnici Triglav so bili konkretni. Pojasnili so, da je bila povprečna škoda pri zavarovanju splošnega avtomobilskega kaska v letu 2020 pri osebnih vozilih dobrih 1.300 evrov, letos pa že skoraj 1.900 evrov, kar predstavlja okoli 45 % rast.
"Rast povprečne škode se sicer od znamke do znamke razlikuje, saj se razlikuje tudi cenovna politika poprodaje (nadomestni deli) različnih distributerjev. Poleg različnega nihanja cen nadomestnih delov sprotno usklajujemo tudi pogodbe z našimi pogodbenimi partnerji in izvajalci," so nam odgovorili.

Povprečne podatke so ponazorili na dveh konkretnih primerih najbolj pogostih vozil na naših cestah, volkswagnu golfu in renault cliu. Cena materiala (vzeta košarica 22 največkrat poškodovanih delov v trčenjih) pri VW golfu se je v obdobju 2020 do 2024 podražila za slabih 33 %, material pri renault cliu pa za dobrih 68 %.
"Občuten delež stroška pri rezervnih avtomobilskih delih predstavljajo deli, ki so tehnološko bolj zahtevni, hkrati pa vgrajeni na dele vozila, ki so trkom (in ostalim poškodbam) bolj izpostavljeni. Med take spadajo tudi komponente, ki zagotavljajo delovanje različnih varnostnih sistemov," odgovarjajo pri Zavarovalnici Triglav.
Pri Zavarovalnici Sava so nam odgovorili le, da cene nadomestnih delov še vedno rastejo in poudarili, da so nadomestni deli v Sloveniji med najdražjimi v Evropi. "Po naših podatkih se najbolj dražijo karoserijski deli, ki so najpogosteje poškodovani," so nam odgovorili.
Največji strošek postali žarometi
V SDA pa so nam odgovorili tudi, kateri so najbolj ranljivi deli, tako pri novih kot rabljenih avtomobilih, ki vplivajo na dvig cen zavarovanj. "Stranke najbolj pogosto uveljavljajo škodo iz kombinacije parkirišče (posledično je ta kombinacija pri sklenitvi zavarovanja tudi najdražja). Iz tega naslova so zelo pogoste poškodbe na odbijačih (spredaj/zadaj) in njihovih mejnih delih (blatniki/stranice), ob tovrstnih poškodbah pogosto škodo utrpijo tudi luči. Sledijo razni naleti zaradi premajhne varnostne razdalje ali neprilagojene hitrosti (to so poškodbe, ki se krijejo iz kasko zavarovanj (AK): sprednji del vozila, vključno z notranjimi deli: hladilniki, veznimi stenami itd., ali pa obveznega avtomobilskega zavarovanja (AO): zadnji del vozila)."

Najdražje komponente za popravila so postali žarometi in druga svetlobna telesa. V SDA pojasnjujejo, da se je z razvojem tehnologije bistveno višajo cene novih žarometov, tako LED kot laserskih, sledijo asistenčni sistemi (radarski tempomati ipd.), vetrobranska stekla.
Velikokrat, če je udarec s strani, in je treba menjati platišča, utrpijo škodo tudi komponente na podvozju (roke, ležaji, končniki...).
Saj je zanimivo,vsak si lahko postavi ''stroškovnik'' s katerim nastopa na trgu. V osnovi, kleparsko-ličarski delavec dobi cca 2000 bruto, torej je strošek cca 3000 na mesec. Dela 20 dni. Torej je nekako 150E/dan ali 20E/uro. In ker je s.p.… ...prikaži več se šteje, da dela tudi sam. Torej je 35-45E razširjene reprodukcije. Čedalje bolj se strinjam z zavarovalnicami......
ja no novinarji avtostroke, kaj če bi vi plačevali zavarovalne premire. berite svoje članke- kretenizmi na kubik kvadrat peto potenco. ja avto rabi multimedijski zaslon in 24 zvočnikov, pa led lučke in to ne za luči ampak kar celo verigo… ...prikaži več čez vso haubo in zadnji konc. in potem majčken bum. in je miljon lučk za menjat. VI novinarji avtostroke ste prvi, ki bi morali take bedarije kritizirat. ampak za ljubi kruhek . zdej pa nosite svoje slavospeve in mi plačajte polico .
Zavarovanja so se dvignila v parih letih za 100% !!! Kaj jim še ni zadosti ????