Če ste se pozimi vozili po podeželju, kjer je na cestah več peska in kamenja, je bil vaš avtomobil tudi bolj izpostavljen mehanskim poškodbam. Sprva nedolžno luščenje barve lahko v kombinaciji s soljo povzroči rjavenje pločevine.
Pogosto vozniki izpod koles slišijo tudi škripanje. Kdaj je treba zamenjati brisalce in kdaj zavore ploščice? Kaj ugotavljajo serviserji pri pregledu vozila?
Govorili smo s Tomažem Kukovcem, direktorjem poprodaje in nadomestnih delov na P Automobil Import d.o.o, ki je opozoril na tipične napake na vozilu, ki jih na vozilih ugotovijo serviserji in bi jih lahko lastniki vozil s pravočasnim ukrepanjem lahko preprečili.
S tem bi se izognili tudi nepredvidenim stroškom popravila.

Mehanik oceni, koliko kilometrov boste še varno zavirali
Pri Peugeotu so lani začeli preventivno akcijo pregleda in zamenjave zavornih diskov in ploščic. Namen je bil ugotoviti, v kakšnem stanju so zavore vozil, ki so ključen element za varnost na cestah. Pravijo, da je bila akcija sprejeta dobro in, da so bili presenečeni nad odzivom voznikov.
"Več kot očitno je, da se vozniki zavedajo pomembnosti brezhibnega zavornega sistema," pravi Kukovec, ki svetuje, da se na pooblaščenem servisu vsaj enkrat letno pregleda stanje zavor in zavornih ploščic. S tem se lahko preprečijo nevarne situacije na cesti.
Serviser glede na stanje zavor in zavornih ploščic vedno predvidi in stranko seznani z oceno, koliko kilometrov bo vozilo še varno zaviralo.

Katere tekočine je treba nujno preveriti in zamenjati pred toplimi dnevi?
Pri prehodu na toplejšo polovico leta tekočine za vetrobransko steklo ni treba zamenjati, dovolj je le doliti letno tekočine s sredstvom za lažje odstranjevanje insektov.

Kdaj pa je skrajni čas, da se zamenjajo zavorni diski in zavorne ploščice? Kukovec pravi, da je glavni kazalnik obrabe zavornih ploščic debelina obloge, a so na to v glavnem pozorni serviserji. Ti preverijo tudi morebitne poškodbe na ploščicah in stanje zavorne tekočine.
Vozniki pa v glavnem slišijo škripanje in nezaželene zvoke, ki pa niso vedno povezani z obrabo zavornega sistema.
Zavorne ploščice v primerjavi z drugimi avtomobilskimi deli spadajo med cenejši potrošni material. Močno obrabljene zavorne ploščice pa vplivajo tudi na obrabo diskov, ki so bolj zahtevni in bistveno dražji za menjavo. "Vsekakor svetujemo redne preglede pri pooblaščenem serviserju, ki bo poskrbel za brezhiben zavorni sistem," pravi strokovnjak in dodaja: "Zaradi uspeha lanskoletne akcije 'Dnevni varnosti pri Peugeotu,' lastnikom vozil ob menjavi zavornih diskov letos dodamo zavorne ploščice za samo 1 evro - tokrat pod sloganom: 'Ustavi varno. Pelji brezskrbno.'"

Kukovec ima tudi nasvet, kako voziti, da bodo zavorne ploščice in tudi pnevmatike dalj časa koristile vozilu? "Glavni razlog za hitrejšo obrabo je sunkovito in pogosto zaviranje. Pri vozilih z ročnim menjalnikom lahko marsikdaj hitrost vožnje zmanjšamo že z nižjo prestavo, tudi pri avtomatskih menjalnikih, ki omogočajo ročno pretikanje. Za daljšo življenjsko dobo pnevmatike pa je seveda pomemben tlak, ki omogoča enakomerno in pravilno obremenitev celotne tekalne površine."

Moderni avtomobili niso imuni na mraz in led
Zimske razmere vplivajo tudi na moderne avtomobile. Pri Peugeotu svetujejo, da strokovnjaki po koncu zime pregledajo karoserijo. Ključno je, da se morebitne poškodbe laka odkrijejo pravočasno. Sol karoserijo načne predvsem v primerih kakršnih koli poškodb, ko se hitro začne proces rjavenja.
Predvsem v zimskih mesecih se priporoča pranje vozila, ki vključuje tudi pranje podvozja, kjer komponente niso toliko zaščitene, kot sama karoserija. Pozimi se zaradi slabših vremenskih razmer lahko pojavijo občasne težave zaradi nečistoč tudi na tipalih, kot so senzorji in tudi kamere, ki postajajo zelo razširjeni sistemi na novih vozilih.

Zanimalo nas je tudi, ali se še vedno, sploh v mrzlih jutrih, pojavljajo težave z zaganjalniki? Peugeotov strokovnjak pojasnjuje, da je za dobro delovanje zaganjalnika treba imeti dobro delujoči akumulator.
Zaganjalnik je namreč občutljiv na nizke temperature in visoko zračno vlažnosti, v primeru slabega stanja akumulatorja pa bo imel seveda težave tudi zaganjalnik.

Avtomobilske kapi pogoste v vročih mesecih
Zanimivo je, da se največ "avtomobilskih kapi" pojavi v vročih dneh. Vzrok za okvaro pa je obremenitev v hladnih dneh. Da akumulator ne deluje optimalno, lahko prepoznamo, ker vozilo ne zaganja oz. zaganja počasneje. Po koncu zime je priporočljivo pregledati stanje akumulatorja predvsem na starejših vozilih ali v primeru, ko vozniki avtomobila ne uporabljajo redno.
Vsako daljše mirovanje vozila je za akumulator slabo. V primerih, ko se s slabim akumulatorjem odpeljemo na daljši dopust, kjer vozila ne uporabljamo, pa se velikokrat zgodi, da odpove.
"Priporočljivo je, da se stanje preveri na pooblaščenem servisu, kjer lahko s pomočjo orodja za testiranje stanje akumulatorja natančno opredelijo," svetuje Kukovec, ki smo ga vprašali tudi, ali morajo lastniki vse bolj razširjenih vozil s hibridnim pogonskim sklopom izbrati poseben akumulator? "Pri zagonskih akumulatorjih hibridnega vozila ni posebnosti v primerjavi s klasičnim izvedenkam vozil s termičnimi motorji. Pri menjavi je treba paziti le na dele, ki jih je morda pred demontažo treba odstraniti. Priporočljivo je že pred posegom preveriti navodila za uporabo, kjer je opisan postopek menjave."

Nasveti pri pnevmatikah
Načeloma se priporoča menjava pnevmatik po 4 letih, saj se z leti spreminja tudi struktura materiala, pomemben pa je tudi zadosten profil na pnevmatikah. Bistveno je pa razumevanje in poznavanje stanja pnevmatike in pričakovanja voznika glede na način uporabe vozila.
Pnevmatike je najbolje skladiščiti na zato namenjenih stojalih za pnevmatike, kjer so nameščene pokončno in stojijo na tekalni površini. Vsekakor je pnevmatiko in platišče pred skladiščenjem priporočljivo očistiti. Za ohranitev kakovosti materiala pa se priporoča skladiščenje v prostoru s stabilno nižjo temperaturo, prostor pa naj bo suh in čim temnejši. Veliko voznikov pa se odloči za shranjevanje pri pooblaščenih serviserjih, kjer je za pnevmatike optimalno poskrbljeno.

Bodite pozorni na stanje brisalcev
Tudi brisalci vetrobranskega stekla in zadnjega stekla so eden od elementov vozila, ki bi mu vozniki morali posvetiti več pozornosti. "Ko vozniki opazijo, da brisalci škripajo in ne brišejo popolnoma, je pravočasna menjava že zamujena," pravi Kukovec, zato voznikom svetuje, da brisalce redno preverjajo sami.
Kakršnekoli črte, mazanje deževnice po steklu, meglice in preskakovanje so znaki za menjavo. Voznikom pa za daljšo življenjsko dobo metlic brisalcev svetuje, da z njimi ne brišejo zamrznjenih stekel, uporabljajo kakovostno tekočino za čiščenje in z brisalci ne brišejo suhih površin.
Ob čiščenju vozila obrišite tudi gumice metlic, v poletnem času, če vozilo dalj časa stoji parkiran, pa metlice privzdignite, da se gumice zaradi vročine na stekla ne zalepijo.

Ko iz zračnikov zasmrdi
Lani smo imeli v Sloveniji že v mesecu aprilu zelo vroče dni, s temperaturami do 30 stopinj Celzija. Avtomobilske klime bodo kmalu polno obremenjene. Kukovec pravi, da lahko vozniki najprej opazijo slabo hlajenje potniške kabine, v nekaterih primerih pa se pojavi tudi smrad.
Nasvet je, da klimatsko napravo redno vzdržujete, menjavate filtre in po potrebi dopolnite hladilni medij. "Klimatska naprava je lahko v samodejnem načinu delovanja vključena ves čas, njena uporaba v hladnejši polovici leta preprečuje tudi rosenje stekel," svetuje Kukovec.
