V času krize nas je doslej, ko je spet dovoljeno, skrbelo predvsem, kako bomo na svojih avtomobilih zamenjali zimske gume za letne in kako bomo tisti, ki nam je potekla registracija, to obnovili. A ob prihodu pomladi ne bi smeli biti pozorni le na to, ampak je dobro na avtomobilu postoriti še marsikaj drugega.
Predvsem je dobro v prvih spomladanskih dneh, ko cestarji nehajo potresati ceste s soljo, avtomobil vključno s podvozjem dobro oprati, da z njega speremo vse sledi soli, ki slabo vplivajo na zaščito pred rjavenjem. A če se na pranje avtomobila še kdaj spomnimo, na kar nas nenazadnje opozorijo umazana stekla, skozi katera slabo vidimo, je še nekaj drugih stvari, ki bi se jim lahko posvetili.
Lita platišča potrebujejo nego
Še preden avtomobil zapeljemo v pralnico ali pa se čiščenja lotimo sami, bi morali posebno pozornost posvetiti kolesnim platiščem, kar še posebej velja za lita. Njim so namenjena posebna čistila, ki učinkoviteje odstranijo trdovratno umazanijo, ki se je nabrala na njih. Na njih se namreč ne nabira le umazanija s tal, ampak tudi trdovratni prah, ki nastaja z obrabo zavornih ploščic, in še kaj umazanega se najde. Za čiščenje platišč uporabite kakovostna namenska čistila in preberite navodila za njihovo uporabo, saj morajo nekatera ostati nanesena nekaj časa, da zares učinkujejo.
Klimatska naprava potrebuje vzdrževanje
Nekateri vozniki so zmotno prepričani, da je klimatska naprava namenjena le hlajenju kabine, zato jo pozimi izključijo. A ko jo spomladi spet vključijo, iz nje običajno zavejejo neprijetne zatohle vonjave. Za njih so krive bakterije in plesni, ki so se pozimi razmnožile v vlažnem okolju klimatske naprave. Pomaga dezinfekcija klimatske naprave, ki jo lahko opravite tudi sami. Obstajajo namreč posebna čistila, ki jih lahko razpršite neposredno v šobe zračenja. A bolj zanesljivo bo, če delo prepustite profesionalcem. A tudi , če opravila neposredno ne prepustite servisu, se bodo na njem prej ali slej posvetili tudi klimatski napravi, ki servis zaradi izgube plina načeloma zahteva vsake dve leti.
Zaščitite lak
Pranje avtomobilske karoserije je zelo pomembno, pomembno pa je tudi, da nanjo nanesete zaščitno plast, ki jo bo varovala pred vremenskimi vplivi, umazanijo in korozijo. Idealno je, da nanjo vsaj vsaki dve leti nanesete plast polirnega zaščitnega sredstva, ki naj bo takšno, da površino ščiti tudi pred ultravijoličnimi žarki. A obstaja tudi hitrejša rešitev, nanos vročega voska, ki ga omogočajo nekateri programi v avtopralnicah. Takšna zaščita je sicer bolj kratkotrajna, vendar tudi ne zahteva dodatnega dela.
Zamenjajte čistilo vetrobranskega stekla
Vsa čistilna sredstva za vetrobransko steklo niso enaka, predvsem se pa med seboj razlikujejo čistila za hladne in tople mesece. Tudi, če vam je spomladi ostalo kaj zimskega čistila, ga prihranite za naslednjo zimo. Če so namreč zimska čistila prilagojena nizkim temperaturam in odstranjevanju soli in druge umazanije, so poletna čistila bolj učinkovita predvsem pri odstranjevanju ostankov insektov, ki pristanejo na steklu. Zato zimsko čistilo, ki je v posodi dočakalo pomlad, čim prej porabite, potem pa ga nadomestite s čistilom za tople dni.
Očistite notranjost stekel
Spomladi očistite tudi notranjo stran stekel. Zaradi gretja in bolj intenzivnega delovanje ventilacije se pozimi na steklih nabere motna plast, ki poslabša razgled. Še bolj do izraza pride v vlažnih deževnih dneh, ko se na tej plasti še bolj intenzivno nabira vlaga. Za čiščenje so povsem primerna običajna čistila za steklo, v skrajni sili pa bo pomagalo tudi brisanje z običajno krpo. A bolj priporočljivo je, če je ta namenska iz mikrovlaken, pri kateri ni nevarnosti, da bi poškodovali površino stekla.
Negujte gumijasta tesnila
Iz gume niso samo pnevmatike, ampak tudi skoraj vsa sredstva, ki zatesnijo potniško kabino. In ta so v hladnih zimskih mesecih intenzivno podvržena obrabi. Če voznik ne skrbi zanje, postanejo krhka in drobljiva ter razpokajo, zato jih je treba prej ali slej zamenjati. A prezgodnji menjavi se lahko izognemo zgolj z malo nege. S krpo, ki smo jo pomočili v mlačno vodo, jih najprej temeljito očistimo, potem pa jih premažemo z zaščitnim sredstvom, ki g dobimo v vsaki trgovini z avtomobilskimi deli ali bencinski črpalki. In če bomo podobni postopek izvedli jeseni, se bomo izognili neprijetnemu dogodku, ko zaradi primrznjene gume ne moremo odpreti vrat.
Preverite nivoje tekočin
To sicer ne spada neposredno med spomladanska opravila, saj bi morali preverjanja opravljati redno, a medtem, ko se ukvarjamo z avtomobilom, lahko preverimo tudi raven različnih tekočin: motornega olja, zavorne tekočine, hladilne tekočine, čistila za stekla in podobno. Kolikor nam avtomobil seveda to še omogoča, jih lahko tudi dolijemo ali pa opravila zaupamo servisu.