Raziskovalcem Kemijskega inštituta je skupaj z raziskovalci College de France iz Pariza uspelo objaviti prispevek v prestižni reviji Science. Objava potrjuje vodilno vlogo laboratorija za kemijo materialov na področju raziskav sodobnih baterijskih sistemov ter predstavlja pomemben korak za prehod v družbo, neodvisno od fosilnih goriv.
- Dr. Robert Dominko je za zurnal24.si spregovoril o tem, ali so avtomobili nove cigarete?
- Dr. Robert Dominko za zurnal24.si o prihodnosti električnih vozil
Članek z naslovom Vizualizacija O-O peroxo dimerov v katodnih materialih z visoko energijsko gostoto, ki je danes ugledal luč sveta, je prva objava Kemijskega inštituta v eni izmed dveh najmočnejših znanstvenih revij na svetu. Temelji na delu skupnega podoktorskega raziskovalca pod mentorstvom dr. Roberta Dominka s Kemijskega inštituta in dr. Jean-Marie Tarascona s College de France.
Novi obeti na področju akumulatorjev za EV vozila
"Pokazali smo, da je potrebno na materiale, ki so vgrajeni v akumulatorje, gledati malce širše," je na predstavitvi članka povedal Dominko. Strokovnjaki s področja sinteze materialov, kristalografije, mikroskopije in teoretične kemije so namreč ovrgli dosedanje prepričanje, da je energijska gostota baterijskih materialov intrinzično omejena s številom elektronov, ki jih je mogoče reverzibilno vključiti v elektrokemijsko reakcijo.
Objavljeni članek predstavlja nove obete na področju akumulatorjev za električna vozila, ki bodo manj obremenjevali okolje in bili bolj zmogljivi. Gre za novo družino materialov v litij-ionskih akumulatorjih, ki bodo po besedah Dominka lahko za polovico manjše od sedanjih oziroma bodo pri enaki velikosti imele 50 odstotkov višjo energijsko gostoto.
V špici svetovnih laboratorijev
"Dosežek postavlja naš laboratorij v samo špico svetovnih laboratorijev na tem področju ter nakazuje, da lahko v prihodnosti pričakujemo veliko močnejše, energijsko boljše akumulatorje, ki nam bodo omogočali daljše dosege z električnimi avtomobili, morda pa tudi vožnjo s popolnoma električnimi letali na daljše razdalje," je povedal Dominko.
Prispevek predstavlja pomemben premik v smer večje dostopnosti električnih avtomobilov širši množici uporabnikov ter s tem v družbo, ki bo neodvisna od fosilnih goriv. "Takšen dosežek pomikajo mejo dosega električnega avtomobila, hkrati pa znižujejo ceno akumulatorjev. Gremo v smer, h kateri stremi celotna svetovna populacija - zmanjšati misije ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov."
Vodja laboratorija za kemijo materialov dr. Miran Gaberšeč je na današnji predstavitvi izpostavil, da je področje znanosti o materialih v svetu kot tudi v Sloveniji zelo razširjeno, konkurenca je posledično zelo velika, izjemen dosežek, kot je uspel Kemijskemu inštitutu, pa je zelo težko dosegljiv.
Pojasnil je še, da baterijske raziskave v laboratoriju potekajo že skoraj 30 let. V zadnjih letih, ko je njihovo vodenje prevzel Dominko, pa se je težišče premaknilo na razvoj post-litij ionskih sistemov. Tudi članek, objavljen v reviji Science, radikalno prelamlja z dosedanjimi koncepti, ki so bili znani v okviru litij ionskih sistemov.
To se ceni!