Avto
103534 ogledov

Superman v Ljubljani - policija mu nič ne more

E-skiro Profimedia
Nič ne pomaga, tudi če posnamete največjega egoista na cesti.

Uporabnik e-skiroja, ki uradno očitno to sploh ni, pri hitrosti več kot 60 km/h vijuga med motornim prometom po eni glavnih ljubljanskih štiripasovnic. Pri tem ne uporablja nikakršne zaščitne opreme, ne nakazuje smeri, cesta je samo njegova, vsi ostali so moteč dejavnik.

Na podoben prizor, da e-skiroji drvijo po cesti s hitrostmi motorjev, je verjetno naletelo že veliko voznikov, vendar je bil ta, ki se je pred nekaj dnevi v Ljubljani zgodil na Tivolski cesti in nadaljeval na Tržaški, toliko poseben, da je prišel na družbeno omrežje.

Video dogajanja je posnel eden od voznikov in uporabnik omrežja X (nekdanji Twitter). "Tip nas je na polno prehitel, kot da bi bil superman," je pripisal k posnetku.

Veliko kupcev e-skirojev, ki so na voljo tako po naših fizičnih trgovinah kot tudi spletnih trgovinah, nabavlja robustnejše modele, za katere vedo, da jih je mogoče 'sfrizirati', oziroma jim odpraviti blokado zakonsko določene največje hitrosti 25 km/h. Lahka motorna sredstva, kot jih opredeljuje zakon, bi sicer smeli uporabljati le na kolesarski stezi, tam kjer slednje ni, pa samo na cestah po njeni desni strani, če gre za naselje in je omejitev na odseku največ 50 km/h.

Moški na posnetku je od vsega izpolnjeval samo en pogoj - da se vozi v naselju. Izzival je hude zdravstvene posledice.

Policija jih ne sme poslati na tehnični

O predelnih e-skirojih smo že pisali. V luči tokratnega dogodka smo se obrnili na policijo po pojasnila, kako učinkoviti so pri zaznavanju in kaznovanju tovrstnih kršiteljev. 

"Podatkov, v koliko primerih, so bila lahka motorna vozila predelana, da presegajo največjo dovoljeno hitrost 25 km/h, statistično ne vodimo," so glede podatkov, ki bi lahko bili podlaga za delovne usmeritve in prilagajanje predpisov, odgovorili na policiji. Tudi sicer so policisti glede zaznavanja 'supermenov' očitno zelo omejeni. "Policija med rednim delom in med poostrenimi nadzori prometa e-skiroje v postopku pregleda vizualno (odsevna in svetlobna telesa) oziroma lahko ugotavlja morebitne poškodbe oziroma pomanjkljivosti e-skiroja, ki bi lahko vplivale na varno uporabo tovrstnega prevoznega sredstva v cestnem prometu," so povedali na policiji. 

Odgovor potrjuje očitno dejstvo, da policisti skorajda ne morejo preveriti, ali nek sumljiv e-skiro presega 25 km/h. Kot so policisti pojasnili pred časom, lahko to počnejo zgolj ob pomoči (ročnih) merilnikov hitrosti, saj jim zakon ne dovoljuje, da bi lahko sumljivi e-skiro poslali na tehnični pregled na podoben način, kot to storijo z mopedi. 

Je pa policija zagotovila, da že izvaja postopke za nabavo opreme, ki bo omogočala, da se bodo lahko v prihodnje preverjale zmogljivosti e-skirojev glede razvijanja najvišjih hitrosti.

E-skiro merjenje hitrosti merilnik | Avtor: SOU Ribnica, Loški potok, Sodražice, Lašče SOU Ribnica, Loški potok, Sodražice, Lašče

Na potezi pa je tudi država, oziroma ministrstvo za infrastrukturo, ki ga vodi Alenka Bratušek. "Z ustrezno zakonsko regulacijo navedenega področja bi se zagotovila večja varnost in odgovornost navedenih voznikov," so prepričani pri policiji in navajajo potrebne spremembe glede odgovornosti in povračila škod v primeru prometne nesreče, zagotavljanja tehnične brezhibnosti navedenih vozil, manjše verjetnosti predelav in enostavnejše kontrole.

Povzročitelji nesreč z e-skirojem se o teži svojih dejanj velikokrat zavedo šele, ko se vpletejo zavarovalnice z zavarovalnimi zahtevki. Povprečna škoda iz zavarovanj splošne odgovornosti za poškodbe oseb se giblje med 3.000 in 4.000 evrov, pravijo pri Zavarovalnici Triglav. A zavarovanje e-skiroja oz. mikromobilnosti, ki ga ponuja že večina zavarovalnic, je nično, če je lastnik posegal v vozilo in spremenil lastnosti v nasprotju z navodili proizvajalca.

So pa na policiji opozorili ostale voznike, ki so priče nevarni vožnji uporabnike e-skiroja, naj se ne zapletejo v morebitno nesrečo z njim. "Svetujemo, da občani pokličejo na interventno številko 113 in prijavijo kršitev voznika e-skiroja, ki s svojim ravnanjem ogroža druge udeležence v prometu ter pri tem posredujejo čim več možnih podatkov o prekršku - točen čas in kraj storitve, opis prekrška, ki ga je storil, opis vozila in voznika ipd. - da lahko policisti ob ustavitvi kršitelja izvedejo postopek o prekršku."

Vendar dodajajo: "V primeru, da policisti sami neposredno ne ugotovijo prekrška, je v nadaljevanju postopka o prekršku na pristojnem sodišču potrebno tudi pričanje osebe."

Kaj se bo zgodilo s 'supermanom'? Ja nič, ker ...

Glede konkretnega primera uporabnika e-skiroja na Tivolski so pri policiji za Žurnal24 povedali, da niso prejeli nobene prijave, zato tudi niso mogli ukrepati, da bi lahko prekrškovni postopek izvedli v skladu z zakonom. Samo prijava namreč ni dovolj, niti če je podkrepljena z videoposnetkom, kršitelja morajo policisti sami ustaviti.

"Tako v primerih kot je navedeni, ko prekršek zazna občan, ki v pisni naznanitvi priloži podatke o času in kraju kršitve ter morebitne druge dokaze (fotografije, videoposnetke …), prekrškovni organ nima pravne podlage za uvedbo in vodenje prekrškovnega postopka (pridobivanje ustne izjave domnevnega storilca ali njegovemu pozivanju, da se lahko pisno izjavi o dejstvih in okoliščinah prekrška)," pravijo pri policiji in dodajajo opozorilo za vse naključne priče: "V prekrškovnem postopku si občani (posamezniki, navadne fizične osebe) ne smejo 'prilastiti' izvajanja funkcije nadzora nad spoštovanjem predpisov, ki je pridržana organom. Prav tako lahko dodamo, da je tovrstno snemanje prekrškov tudi nevarno in ogroža tako voznika kot druge udeležence v prometu."

andrej.leban@styria-media.si

Komentarjev 54
  • bobubob 17:12 20.november 2024.

    Namesto da bi se v civilu podali v lov na take idiote, si raje zatiskajo oči. Najlažje je meriti hitrost avtomobilistu, po možnosti tistemu v kaki kripi, ki že na daleč kaže, da ne prevaža vipoida. Socialistična Slovenija in njeni ...prikaži veči jedrno odgovorni volilci.

  • jernej40 11:59 18.november 2024.

    Še enkrat ni edini pogoj 25km/h ampak tudi motor ne sme biti močnejši od 250W enako kot pri kolesu. Policisti ne poznajo zakonodaje ali pa se izogibajo odgovornosti.

  • rafo 08:27 17.november 2024.

    Policija in ministrstva so problem ,ne rešujejo zadev ki se pač pojavijo