Znanstveniki so analizirali podatke o 732.835 prometnih nesrečah, ki so se zgodile med leti 1996 in 2017 ter ugotovili, da je tveganje, da boste udeleženi v prometni nesreči največja v tednu, ko premaknemo ure na računanje poletnega časa. Odstotek za prometno nesrečo je po ocenah Američanov večji za šest odstotkov.
To bi v teoriji pomenilo, da, če ne bi premikali ure, bi na leto preprečili smrt 28 oseb, so zapisali v časopisu Current Biology.
"Gre za popolnoma novo ugotovitev," pravi vodja raziskave dr. Celine Vetter iz Univerze Colorado Boulder in dodaja: "Učinki so kratkoročni, kar pomeni, da se tveganje za prometne nesreče po približno enem tednu vrne na letno povprečje," pravi dr. Vetter in dodaja, da bi omenjene kratkoročne učinke na prometno varnost lahko izničili s tem, da ne bi več premikali urnega kazalca iz zimskega na poletni čas.
Avtorji raziskave navajajo, da bi se lahko v zadnjih 22 letih statistično gledano izognili 626 nesrečam od 8959 nesreč. "Prestavljanje ure ima lahko spremembe na funkcije človeka, saj je bioritem porušen," še pojasnjuje znanstvenica.