"V NSi enostavno ne moremo verjeti in smo zgroženi, da je koalicija sprejela zakon, ki je močno v nasprotju z interesi Republike Slovenije in pa tudi njenimi državljani. Zakon predvideva, da bo moralo ministrstvo za šolstvo v slovenskih osnovnih in srednjih šolah za otroke pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ omogočati brezplačno učenje njihovega maternega jezika in kulture," je na novinarski konferenci dejal poslanec NSi Aleksander Reberšek.
"Torej se bodo v slovenskih šolah albanski otroci učili albansko, srbski otroci, srbsko in tako naprej. Vsi pa vemo, da je to trenutno ogromen problem, da ti otroci ne znajo govoriti slovenskega jezika. Interes Republike Slovenije bi zato moral biti, da pomagamo tem ljudem tako, da se čim prej naučijo slovenskega jezika. Namesto da bi naredili vse, da bi se tujci pri nas naučili slovenskega jezika, predlog koalicije določa, da bi se v slovenskih šolah brezplačno učili njihovega maternega jezika. Narobe svet."
Reberšek: Številni otroci sploh ne obvladajo slovenščine
"Sprašujem se, ali ni to dovolj? Prav tako Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti že sedaj, na podlagi razpisa financira kulturne projekte manjšinskih etničnih skupnosti priseljencev v Republiki Sloveniji. Zakaj je potreben poseben razpis in zakaj so potrebna še dodatna sredstva? Gre za ustavno sporen predlog pa tudi diskriminacijo ostalih narodnih skupnosti, ki živijo v Sloveniji in se na ta razpis enostavno ne bodo mogli prijaviti."
Prav nasprotno meni, da je izvedba pouka otežena, ker številni otroci priseljencev že zdaj ne obvladajo slovenskega jezika, hkrati pa jim Slovenija ne omogoči, da bi se pred vključitvijo v šolo lahko naučili jezika. "In na to opozarjajo številni učitelji, ravnatelji, župani, starši in tako dalje. Nova Slovenija je zato že dvakrat vložila spremembo zakona v osnovni šoli, da bi uvedli posebne pripravljavce, namenjene intenzivnemu učenju slovenskega jezika in pa spoznavanju slovenske kulture," je pojasnil Reberšek in opozoril, da je vladajoča koalicija predlog NSi zavrnila.
V Novi Sloveniji so k predlogu koalicijskega zakona vložili več amandmajev. Če jih koalicija v drugi obravnavi ne bo sprejela, bodo v NSi vložili pobudo za posvetovalni referendum.
Levica: Zakon je v interesu vseh, histerija NSi je znak ksenofobije
"Predlagani zakon, ki sledi uresničevanju kulturnih pravic nekdanjih narodov SFRJ, je v interesu vseh. Z njim krepimo spoštovanje človekovih pravic in zagotavljamo enakopravno integriranosti novih manjšin v slovensko družbo," pa so nasprotno prepričani v Levici, kjer trdijo, da njihov predlog ne nalaga obveznega izvajanja dejavnosti, ampak spodbuja učenje maternega jezika in kulture ter sodelovanja javnih in zasebnih šol, če je za to izkazan interes.
"Poleg tega pa šole že zdaj izvajajo obšolsko dejavnost poučevanja jezika, če za to obstaja izkazan zadosten interes, pa bodisi da gre za kitajski, bosanski jezik ali kateri drugi jezik. Za to imajo šole že zdaj tudi predvidena sredstva v okviru letnih načrtov. Ker pa gre za predlog, da bi se izvajale kulturne pravice za skupnosti iz bivše SFRJ, v NSi skačejo in si histerično pulijo lase, kako lahko to predlagamo. To ni nič drugega kot znak ksenofobije," so prepričani.
V Levici menijo, da je Slovenija za ureditev pravic pripadnikov narodov nekdanje SFRJ naredila premalo. "Že večkrat smo pojasnili, da so vprašanja manjšin in njihovih kulturnih pravic del temeljnega razmisleka o enakopravnih družbenih oblikah. Zato smo prekinili s politično ignoranco, kulturne pravice narodnih skupnosti iz SFRJ, ki tvorijo okoli 11 odstotkov prebivalstva, pa urejamo z zakonom, ki predlaga, da se financiranje oziroma sofinanciranje kulturnih projektov in programov z javnih razpisov prenese z Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti na ministrstvo za kulturo, ter da svet Vlade Republike Slovenije za vprašanja narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ dobi status stalnega vladnega posvetovalnega telesa po analogiji ustanovitve dveh drugih posvetovalnih teles vlade," so dodali.
Trdijo, da pri tem ne gre za nobeno privilegirano obravnavo, ampak za omogočanje narodnim skupnostim nekdanje Jugoslavije, da poleg slovenskega jezika ohranjajo stik tudi s svojo etnično in kulturno identiteto.
Sram me je, da sem Slovenka.
svoje volilce je goloib izgubil,zdaj si hoče pridobiti sfrj volilce
Naši politiki hočejo uničiti Slovenijo in narediti in so že naredili mini jugo,dol z njimi!!!