Slovenija > Intervjuji
43515 ogledov

"V Ljubljanici kokain ni glavni problem"

Ljubljanica
1/2
Profimedia
Sogovornik je v intervjuju za Žurnal24.si predstavil trenutno stanje slovenskih voda. Ste vedeli, da je Ljubljanica kritična zaradi kokaina?

​Objavljamo drugi del intervjuja z doktorjem bioloških znanosti, rednim profesorem za ekologijo in varstvo celinskih voda na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, dr. Mihaelom Jožefom Tomanom. S strokovnjakom smo se poleg aktualne tematike v zvezi s poplavami, dotaknili tudi njegovega opažanja o kakovosti slovenskih voda. Seveda nismo mogli mimo prihodnosti naše narave, ki jo ljudje z vsakim novim posegom vse bolj zaznamujemo.

Mihael Jožef Toman | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Kakšno je po vaših opažanjih in meritvah stanje slovenskih voda? S katerimi dejavnosti najbolj vplivamo na poslabšanje njihove kakovosti?

Čez leta se je veliko stvari spremenilo, in to predvsem v pozitivno smer. Prve okoljske meritve sem opravljal leta 1978, ko smo po celi Sloveniji ocenjevali stanje rek in potokov. Ugotovili smo, da je bilo veliko rek organsko onesnaženih, saj nismo imeli dovolj čistilnih naprav. Prav tako je bilo ogromno odpadnih voda iz tovarn in ostalih industrijskih obratov.

Danes imamo vizualno gledano reke kvalitetnejše, vendar v njih strokovnjaki opažamo hidromorfološke spremembe. Te so nastale s posegi v rečne struge, česar včasih ni bilo. Druga stvar, kjer zaznavamo opazne spremembe, pa je kemijsko stanje. Resda v rekah ni organskih obremenitev in ribe več ne poginjajo zaradi pomanjkanja kisika.

Cajhnov jez, reka Sava | Avtor: Revivo Revivo
Njihov stalež se po drugi strani zmanjša na račun nevarnih snovi, ki jih spuščamo v naravo, med drugimi hormonskih motilcev, ki jih vsakodnevno uporabljamo, kot so rasni hormoni, kreme, zdravila ... Veliko vrst, za katere sploh ne vemo, da obstajajo, izumira. 

Mihael Jožef Toman Slovenija "Slovencem je blizu filozofija 'ne na mojem dvorišču', zato se to dogaja!"

Ekološko stanje, ki ga določamo danes na osnovi okvirne vodne direktive znotraj EU, je v večini slovenskih stanj dobro, pri čemer bi se ga marsikje dalo izboljšati. Po drugi strani je mikrobiološko stanje marsikaterih voda slabše. Nimamo kopalnih voda tam, kjer bi jih še lahko imeli, saj količina fekalnih organizmov presega dovoljene vrednosti. 

To je denimo reka Ljubljanica, kjer ljubljanski župan že vrsto let obljublja kopališče na Špici. Se bomo po vašem mnenju tam res še lahko kopali? 

Na to lahko kar pozabite, saj se tam ne bo kopala niti prihodnja generacija. Ljubljanica je tipičen primer mikrobiološke oporečnosti zaradi fekalnega onesnaženja. Določeni, ki se na spoznajo niti na osnove, žal obljubljajo nemogoče.

Pred kratkim ste pri preučevanju opiatov ugotovili, da je Ljubljanica v svetovnem merilu ena najbolj onesnaženih rek tudi s kokainom. Izjemno zanimivi podatki.

Raziskava je pokazala, da največ kokaina priteče iz osrednjega dela Ljubljane. V rekah so številne snovi, na katere morda niti pomislimo ne. V Ljubljanici kokain ni glavni problem, temveč so to druge snovi, ki jih vsakodnevno uporabljamo in tam pristanejo. Samo pomislite, koliko žensk v Ljubljani jemlje kontracepcijske tablete. Vsi ti hormoni na koncu pristanejo v okolju in vplivajo na reproduktivni sistem tam živečih organizmov.

špica | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Stanje in kakovost katere reke oziroma jezera v Sloveniji vas trenutno najbolj skrbi? 

Problematika stoječih jezer je v primerjavi z rekami drugačna. Tu je aktualna predvsem problematika hranil. V primeru Blejskega jezera je to občasno cvetenje cianobakterij, ki veljajo za zelo nevarne mikroorganizme. Na zahodnem delu Slovenije se v akumulacijskih jezerih dogajajo pomori rib zaradi pomanjkanja kisika, ki ga porabljajo alge v nočnem času. 

Cajhnov jez, reka Sava slovenija Trajnostno Američanka na ogledu zmajevala z glavo: "Ne bodo vsi zadovoljni ..."

V Sloveniji večjih jezer sploh nimamo, imamo pa vrsto manjših, stoječih vodnih površin, kot sta Blejsko in Bohinjsko jezero. Poleg teh je tudi mnogo alpskih jezerc, ki smo jih že zdavnaj izgubili na račun vnašanja tujerodnih rib. To je velika težava, ki se dogaja v marsikateri slovenski vodi. Prav tako so problematična območja vojaške aktivnosti v okolici Pivke, kjer so številna jezera. Treba se bo odločiti, kje bomo naravo žrtvovali in kaj bi od nje pravzaprav želeli imeti. Trenutno jo žrtvujemo povsem nekontrolirano.

Bled, Blejsko jezero, cvetenje | Avtor: M. Ha. Blejsko jezero, posneto 11. februarja 2023. M. Ha.
Dober primer žrtvovanja na račun turizma sta Bohinjsko in Blejsko jezero. Ste mnenja, da bi bilo smiselno omejiti kopalna območja? 

V primeru alpskih jezer je kopanje povsem neprimerno. Človek s snovmi, ki jih ima na koži, vodo obremenjuje. Alpska jezera so izjemno občutljiva, saj so to mlada jezera, ki so stara 10.000 let. Vseh teh sprememb ne doživljajo enako kot stara jezera, ki imajo več volumna in stabilnosti.

Bled Intervju Popotnik "Vsak dan je neponovljiv in s tem priložnost, da po svojih močeh vršim poslanstvo"

Že leta 1952 so na Blejskem jezeru zaznali negativne posledice turizma. Od takrat se ni spremenilo nič, čeprav vsako leto znova zaznamo porast cianobakterij in vnos tujerodnih vrst. Tudi kanalizacija ni dokončana. Podobno je v Bohinjskem jezeru. Menim, da bi bilo do teh jezer nujno treba omejiti dostop. Gre za stroge ukrepe in tisti, ki bi jih sprejel, pri ljudstvu zagotovo ne bi bil priljubljen. Zavedati pa se moramo, da narave, če ne bomo ukrepali, kmalu ne bo več.

Velik problem so tudi hidroelektrarne, ki jih marsikje po svetu že ukinjajo in podirajo jezove. Pri nas pa se te vse bolj uveljavljajo kot zeleni vir energije, pa čeprav v resnici to ne drži. Jih je po vašem mnenju smiselno obdržati?

Ena od velikih napak, tudi v evropskem merilu je to, da smo hidroelektrarne postavili v t. i. zeleni prehod, čeprav z njimi v resnici uničujemo rečne sisteme. To ni trajnostna energija, temveč zgolj trajnostna sprememba rečnega sistema. Z njimi med drugim preprečimo ribje selitve. Ribe potujejo s tokom navzdol, kaj lahko storijo, ko naletijo na jez? Se morda dvignejo z dvigalom? Tudi to smo že videli v tujini. A vsak delno izobražen posameznik ve, da rib, ki živijo v tekoči vodi, ne moremo postaviti v stoječe.

Hidroelektrarna Mavčiče, Mavčiče | Avtor: M. Ha. M. Ha.
Hidroelektrarne so velike rane rečnih sistemov. Le upam lahko, da bomo dovolj zreli, da preprečimo pregraditev srednje Save. Zgolj del med Tacnom in Litijo še namreč ostaja kot rečni sistem. Vse ostalo so le pretočne akumulacije.

Katere ukrepe oz. spremembe življenjskega sloga lahko posameznik uvede, da bi pripomogel k boljši kakovosti naših voda?

Živimo v povsem drugačnem času, kot smo živeli še nedolgo nazaj. Na vseh področjih se dogaja elektrifikacija. Že prihodnje generacije se bodo verjetno spraševale, kaj storiti z vsemi temi baterijami. Je potem to res trajnostna rešitev? 

V prvi vrsti lahko vsak posameznik veliko naredi že, če zmanjša porabo vode. Preden stvari odvržemo v straniščno školjko, raje dvakrat premislimo. Prav straniščne školjke so eden večjih onesnaževalcev okolja. Čistilne naprave obremenjevanje voda z organskimi snovmi zgolj zmanjšujejo. Vsi bi tudi lahko zmanjšali porabo električne energije. Preveč gledamo na to, kaj bo namesto nas naredila država. Raje se zazrimo vase in s spremembami začnimo v lastni kopalnici.

stasa.pust@styria-media.si

Komentarjev 10
  • Štrikzajla 15:17 22.oktober 2024.

    Toman je kreten na kubik.

  • Kojak 21:06 20.oktober 2024.

    Novinar naredi domačo nalogo in poizvej koliko energije iz vodnih virov % proizvedemo v Sloveniji - veliko več kot le 1%... vsaj 30%.

  • jakec1575 15:27 20.oktober 2024.

    namesto, da bi viske denarja dali ljudje za dobre projekte, pomoc, si ga vtaknejo v nos. gledam te dilerje. nimajo pol bureka v glavi in tezijo po cestah s svojim zajebanim egom, po trgovinah, parkiriscih. ko bi vsaj davk placal ...prikaži več od tega, da bi imeli vec denarja za vazne projekte za ljudi. postal smo kokainska vukojebina.

Sorodne novice