Slovenija
6650 ogledov

Je ministrstvo Levico in SD peljalo žejne čez vodo? "Gre za ogrožanje ..."

Andreja Katič Anže Petkovšek Andreja Katič
V SD in Levici nasprotujejo členu predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti farmacevtov. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti so pripravili na ministrstvu za zdravje, vlada pa ga je na četrtkovi seji potrdila in ga poslala v DZ. Predlog vsebuje tudi nov 21.a člen, ki govori o ugovoru vesti farmacevtov.

Po besedah ministrice za pravosodje in predsednice Ženskega foruma SD Andreje Katič so bili v SD vključeni v koalicijsko usklajevanje predloga novele. A sporni člen ni bil predmet usklajevanja, je poudarila. Da je bil vključen v predlog novele, so danes ugotovile članice SD, je pojasnila.

Spomnila je, da ugovor vesti zdravstvenih delavcev, tudi farmacevtov, trenutno ureja zakon o zdravstveni dejavnosti. Sporni člen novele zakona o lekarniški dejavnosti pa v primerjavi s trenutno ureditvijo oži pravice pacientov, je opozorila.

Po veljavnem zakonu o zdravstveni dejavnosti mora namreč zdravstveni zavod upoštevati ugovor vesti delavca, a bolnikom zagotoviti nemoteno uveljavljanje pravic s področja zdravstvenega varstva. Po spornem členu novele zakona o lekarniški dejavnosti pa bi ob ugovoru vesti nekega farmacevta lahko pacienta ali pacientko napotili k drugemu farmacevtu, v drugo lekarno ali pa bi zdravilo prejel kasneje, razen če bi zakasnitev prejema zdravila pomembno vplivala na njegovo zdravje.

"Predstavnice Ženskega foruma, Socialni demokrati ostro nasprotujemo predlaganemu členu, ki v praksi omogoča dogodek, da bo lahko dekle iz oddaljene slovenske vasi, ki bo iskalo kontracepcijo ali jutranjo tabletko, poslano iz ene v drugo lekarno, oddaljeno še nekaj kilometrov od njene vasi, kjer pa se zgodba lahko ponovi," je dejala Katič.

Dodana je, da gre za kršenje ustavnih pravic. "Gre za ogrožanje pravic žensk do odločanja o lastnem telesu, gre za diskriminacijo žensk v ranljivih skupinah, za diskriminacijo tistih iz ruralnih območij in ne nazadnje gre za ohranjanje dostojanstva žensk," je poudarila.

Na četrtkovi seji vlade je bila odsotna. Meni pa, da bi nekateri drugi ministri in ministrice nasprotovali predlaganemu členu, če bi bili nanj opozorjeni.

Kakršnim koli spremembam zakona o lekarniški dejavnosti, ki bi omogočale uveljavljanje ugovora vesti na način, da se pacienta preusmeri v drugo lekarno, nasprotujejo tudi v Levici. V pisni izjavi za javnost so poudarili, da so se v koaliciji že med pripravo novele dogovorili, da v njej ne bo določb, ki bi omogočale uveljavljanje ugovora vesti v zvezi z izdajo zdravil.

"Ugovor vesti ne sodi v zakon, ki se sprejema po nujnem postopku. Očitno je bila s strani ministrstva zahteva koalicije napačno razumljena, člen s to vsebino pa vnesen v zakon," so navedli.

Zato so v Levici že zahtevali vložitev koalicijskega dopolnila, ki bi črtalo sporni člen. Tudi Katič je dejala, da bodo poslanci SD v parlamentarnem postopku vložili dopolnilo za črtanje spornega člena.

Ob tem je spomnila na nedavni primer, kot v enoti Pomurskih lekarn v Lendavi farmacevtka stranki ni želela izdati kontracepcijskih tabletk, za katere je imela recept, z obrazložitvijo, da tega ne bo storila zaradi osebnih verskih prepričanj oziroma zaradi ugovora vesti.

Ministrstvo: Poslanci bodo lahko predrugačili ureditev ugovora vesti farmacevtov

Poslanci bodo imeli med obravnavo predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti možnost, da predlagano ureditev ugovora vesti farmacevtov predrugačijo, so kasneje, po izraženi zaskrbljenosti SD in Levice, poudarili na ministrstvu za zdravje. 

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da je vlada predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti na četrtkovi seji potrdila po predhodni razpravi in obravnavi na vladnem odboru za državno ureditev in javne zadeve. 

"Vprašanje ugovora vesti pri farmacevtih si ministrstvo za zdravje prizadeva ustrezno urediti, kar je naslovilo tudi s predlogom novele," so navedli. Ob tem so dodali, da bodo imeli poslanci v nadaljnjem postopku obravnave možnost predlagano zakonsko ureditev z dopolnili predrugačiti.

dezurni@styria-media.si