Slovenija
6788 ogledov

Del Ljubljane preplavile podgane, to na občini svetujejo stanovalcem

podgana Profimedia
Zaradi pojava podgan v Tomanovem parku so v slovenski prestolnici fiksno ogradili območje ob križišču Resljeve in Masarykove ceste, kjer bo predvidoma v naslednjih treh mesecih potekala deratizacija.

Po izvedbi deratizacije v Miklošičevem parku minulo poletje so na Mestni občini Ljubljana prejeli več pritožb in pobud za ukrepanje proti podganam tudi v Tomanovem parku. Čeprav, kot trdijo na ljubljanski občini, površine redno čistijo in praznijo koše za odpadke, so se glodavci tudi na območju razmnožili. To potrjujejo luknje v tleh, ki so jih podgane izkopale.

podgana | Avtor: Profimedia Profimedia
Pristojne službe bodo v naslednjih dneh zato še dodatno preverile okolico in ocenile razsežnosti problematike. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano bo na območju namestil tudi vabe proti podganam v obliki parafinskih blokov.

podgana jih je res toliko? Slovenija Pol milijona jih je, živijo pod nami

"Mimoidočim in predvsem lastnikom oz. sprehajalcem psov svetujemo, naj bodo v tem času posebej pozorni na to, da se njihovi hišni ljubljenčki območju ne približujejo," svarijo na ljubljanski občini. In dodajajo: "Prav tako znova opozarjamo, da je hranjenje prostoživečih živali na javnih površinah prepovedano. S tem namreč hrano dobijo tudi podgane, zaradi česar se hitreje razmnožujejo in zadržujejo na območju, kjer jim je hrana bolj dostopna".

"Ne mečite hrane, ker se množijo podgane"

Problematika podgan v slovenskih mestih ni nekaj novega. Glodavci se najpogosteje pojavljajo v strnjenih naseljih, predvsem tam, kjer je hrana in ravnanje z odpadki ni urejeno, pa tudi v zapuščenih objektih in kanalizacijskem omrežju. Glodavci sicer tam ne živijo, se pa hodijo vanj prehranjevat, ker vedo, da tam najdejo hrano. Betonske cevi, ki sestavljajo večino ljubljanskega kanalizacijskega omrežja, zanje niso ovira, da pridejo do hrane.

podgana | Avtor: Profimedia Profimedia
"Tudi glodavci so eden izmed razlogov, zakaj v straniščno školjko ali odtok, kot vseskozi opozarjamo, ne smemo metati ostankov hrane. Več kot je hrane v kanalizaciji, hitreje se namreč razmnožujejo. Večje količine odvrženega kruha, ki je namenjen hranjenju živali, posamezniki večkrat puščajo na javnih površinah. Zato znova opozarjamo, da se hrane ne meče niti v stranišče ali odtoke niti se hrani živali na javnih površinah," so jasni na MOL.

Natančnih številk kosmatih prebivalcev na mestni občini sicer ne beležijo. Po grobih ocenah strokovnjakov izpred sedmih let naj bi v prestolnici živelo približno pol milijona podgan. Omenjena problematika je bila v ospredju predvsem med obdobjem koronavirusa, ko naj bi podgane množično zavzele ljubljanske ulice, ki so bile v hladnejših mesecih zaradi pandemije bolj prazne kot običajno.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 13
  • Avatar Slayer
    Slayer 06:36 06.november 2024.

    Ljubljana najlepše mesto,a nje!!!

  • andrej084 22:13 05.november 2024.

    Ni večjega škodljivca, kot je človek podgana...

  • atamama 20:06 05.november 2024.

    Sem jih opazil v času kosila so hodile po Šubičevi.....

Sorodne novice