V letu 2016 je bilo v Sloveniji po podatkih Sursa 817.000 delovno aktivnih prebivalcev, od tega je bilo 370.000 ali 45 odstotkov žensk. "275.000 delovno aktivnih prebivalcev Slovenije je imelo terciarno izobrazbo, od tega 59 odstotkov žensk," navajajo pri Statističnem uradu. "Višje- in visokošolsko izobražene ženske so za svoje delo prejele mesečno povprečno 2.146 evrov bruto, kar je bilo 450 evrov manj, kot so prejeli moški z enako izobrazbo. Kljub temu so razlike med dohodki moških in žensk v Sloveniji že vrsto let med najmanjšimi v EU-28. V letu 2016 je bil dohodek enakomerneje razporejen samo na Slovaškem, najbolj neenakomerno razporejen pa je bil v Bolgariji."
Med ženskami več revščine
Revščina grozi v Sloveniji več ženskam kot moškim. "Stopnja tveganja revščine je bila med ženskami v letu 2016 15,2-odstotna, med moškimi pa 12,5-odstotna," navajajo pri Sursu. "Razmeroma veliko razliko med spoloma ustvarja predvsem stopnja tveganja revščine med starejšimi ženskami. Med ženskami, starimi 65 ali več let, je bila stopnja tveganja revščine 22,5-odstotna, med starejšimi od 74 let pa celo 26,6-odstotna."
Rodi se več dečkov kot deklic
V večini držav se sicer rodi več dečkov kot deklic in tako je tudi v Sloveniji, ob osmem marcu izpostavljajo pri Statističnem uradu. V letu 2016 se je v Sloveniji po podatkih Sursa rodilo 10.366 dečkov in 9.979 deklic.
"Razmerje v številu moških in žensk se je obrnilo v korist žensk med 55-letniki," ugotavljajo na statističnem uradu. Ženske namreč v povprečju živijo dlje kot moški. To kažejo tudi podatki iz leta 2016; povprečna starost umrlih moških je bila v tem letu 73, povprečna starost umrlih žensk pa 81 let. Pričakovano trajanje življenja ob rojstvu se v državah članicah EU za oba spola viša, vendar je za dečke krajše kot za deklice. Dečki, rojeni v 2016 v Sloveniji, lahko pričakujejo 78, prav takrat in tam rojene deklice pa 84 let življenja.
Ženske so bolj zadovoljne
Kljub različnim težavam in oviram so ženske v Sloveniji na splošno zadovoljnejše z življenjem kot moški. "Ko so ženske v Sloveniji, stare vsaj 16 let, ocenjevale v letu 2013 svoje zadovoljstvo z življenjem z ocenami od 0 do 10, so ga ocenile povprečno z oceno 7,0, kar nas je med članicami EU-28 uvrstilo na 14. mesto," ugotavlja SURS in dodaja, da so moški v Sloveniji zadovoljstvo s svojim življenjem ocenili v povprečju z nekoliko nižjo oceno, s 6,9, s čimer smo se med državami članicami EU uvrstili na 16. mesto.
Primerjalno Slovenija na 10. mestu
Razlikovanje med moškimi in ženskami meri med drugim Evropski inštitut za enakost spolov (EIGE), ki je razvil t. i. indeks enakost spolov. Od leta 2005 meri razlikovanje med spoloma na šestih področjih (ta so delo, denar, znanje, čas, oblast, zdravje) ter na dveh satelitskih področjih (ti pa sta nasilje nad ženskami in prekrivajoče se neenakosti).
"Slovenija je po teh področjih v letu 2015 dosegla 68,4 točke od stotih možnih in se je s tem podatkom med državami članicami EU uvrstila na 10. mesto," navajajo pri Sursu. "Na prvem mestu je bila Švedska (82,6 točke), druga je bila Danska (76,8), tretja Finska (73,0), na repu lestvice pa sta bili Grčija (50,0) in Madžarska (50,8). Povprečje za vse države članice EU je znašalo 66,2 točke."
Na področju znanja pod povprečjem
Slovenija se je na petih področjih (delo, denar, čas, oblast, zdravje) uvrstila nad evropsko povprečje, na področju znanja pa pod to povprečje. "Najpomembnejši razlog je bil ta, da je bil v študij s področja izobraževalnih ved, umetnosti in humanistike, zdravstva ter socialnega dela vključen večji delež žensk kot moških kot v večini drugih držav EU-28," še navajajo pri Sursu.
Kaj pa drugi dejavniki: ženske, ki si želijo kariero in več zaslužka in kasneje nimajo otrok, saj so že prestare. Sama sem na svojem delovnem mestu videla več izobraženih in strokovnih oseb MOŠKEGA SPOLA, katerim nekatere ženske na istem delovnem… ...prikaži več mestu po znanju ne sežejo niti do kolen, pa imajo identično plačo. To je zato, ker v svetu sedaj vlada nekakšno splošno mnenje, da so ženske povsod slabo plačane. Nek liberalni-globalistični nateg in potem želijo nataliteto, ko pa karieristke delajo.
Zaslužijo še manj, kot dobijo. V moji firmi si je večina z raznimi zdravniškimi spričevali izsilila omejitve: ne sme delati ponoči, nič dvigniti nad 5kg, nič delati na višini (npr lestvi), nič mraza, hrupa, prahu.... Poleg tega po več let… ...prikaži več zapovrstjo nepretrgoma izmenično "tolčejo" porodniško in bolniško, tako, da jih po več let sploh ne vidiš, nekaterih tudi 10 let ne.
Takoj sem zato da so plače za moške in ženske iste. Obenem pa tudi zahtevam od žensk da ne živijo skoraj 10 let več. PROSIM DA SMO ENAKOPRAVNI TUDI V DOLŽINI ŽIVLJENJA