552 ogledov

Šok na US Opnu! Slovo enega glavnih favoritov in dvakratne zmagovalke

US Open Profimedia
Alcaraz in Osaka že zapuščata New York.

V drugem krogu odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku sta se ponoči poslovila eden glavnih kandidatov za zmago v moški konkurenci Španec Carlos Alcaraz in dvakratna zmagovalka tega turnirja Japonka Naomi Osaka. Posebej presenetljiv je poraz Alcaraza, zmagovalca US Opna 2022, ki je bil veliki favorit v dvoboju z Nizozemcem Boticom van de Zandschulpom, na koncu pa izgubil z 1:6, 5:7, 4:6.

"Enostavno sem brez besed. Zame je to neverjeten večer in to prvič tukaj v nočnem delu tekmovanja na stadionu Arthur Ashe. Res pa je, da sem od prve točke naprej verjel, da imam danes priložnost za zmago. Pomembno je, da sem ostal miren in zbran proti takemu tekmecu, sicer so oni v prednosti," je bil po eni večjih teniških senzacij zadnjega obdobja kar malce nejeveren tudi Van de Zandschulp, ki je v letu 2024 dosegel svojo šele 12. zmago.

US Open | Avtor: Profimedia Profimedia

Na drugi strani je bil 21-letni Alcaraz, v 2024 že zmagovalec Pariza in Wimbledona, ki se je pred tem v karieri v New Yorku vselej prebil najmanj do četrtfinala. Zdaj ga je izločil 74. igralec letvice ATP. Edinokrat pred tem je Alcaraz v drugem krogu grand slama doslej izpadel v Wimbledonu 2021.

V prvem nizu je 28-letni Nizozemec v vsega pol ure pometel s Špancem. Uvod v drugi niz je nakazal, da bi Alcaraz lahko obrnil potek, ko je Van de Zandschulpu odvzel servis za izenačenja na 2:2, a je Nizozemec vztrajal z agresivnim tenisom in bil v 12. igri nagrajen z vodstvom 2:0. Tekmo je dokončno odločila deveta igra tretjega niza, ko je Nizozemec povedel s 5:4 in na lasten servis končal dvoboj.

"Teniški koledar je tako poln. Igral sem veliko tekem v Wimbledonu, na Roland Garrossu, olimpijskih igrah. Po igrah sem si zato vzel malo premora, a očitno ne dovolj. Očitno na teren nisem prišel s takšno energijo, kot sem verjel, da jo imam. A vse skupaj naj ne bo opravičilo," je po porazu dejal Španec, ki je pred tremi tedni izgubil epski olimpijski finale s Srbom Novakom Đokovićem.

Poslovila pa se je tudi zmagovalka New Yorka 2018 in 2020 Naomi Osaka, ki se je po porodu letos uspešno vrnila v šport. S 6:3 in 7:6 (5) jo je premagala 52. igralka sveta Čehinja Karolina Muchova. Uvod v turnir je obetal drugačno nadaljevanje, potem ko je Osaka, ki je lani rodila hčerko Shai, v prvem krogu premagala Jeleno Ostapenko, igralko iz prve deseterice na lestvici WTA. Tokrat je Osaka priložnost zamudila v drugem nizu, ko je imela tri zaključne žogice, da izid v nizih poravna na 1:1.

Prvi niz je Čehinja v svojo korist odločila z odvzemom servisa v sedmi in deveti igri. V drugem pa je Osaka povedla s 5:4 in 40:0, a ga je v podaljšani igri nato dobila Muchova. "Težko je, saj očitno lahko ocenim formo le po rezultatih. Počutim se hitrejšo in močnejšo, a sem izgubila že v drugem krogu," je po porazu povedala Osaka. "Zame je največja zmaga letos, da sploh lahko igram," pa je povedala Muchova, ki je bila po lanski poškodbi zapestja s teniških igrišč odsotna kar devet mesecev.

V moški konkurenci je bil ponoči uspešen tudi petopostavljeni Rus Danil Medvedjev, ki je v treh nizih, v zadnjem v podaljšani igri, premagal Madžara Fabiana Marozsana. Nekdanja številka ena ženskega tenisa Danka Caroline Wozniacki pa je premagala Mehičanko Renato Zarazua s 6:3, 6:3.

Že v četrtek popoldan je napredoval prvi nosilec Italijan Jannik Sinner, ki je po nekaj začetnih težavah zanesljivo ugnal domačina Alexa Michelsena s 6:4, 6:0, 6:2 po uri in 39 minutah. Za preboj v četrti krog, kjer je tekmovanje v New Yorku končal lani, se bo pomeril z Avstralcem Christopherjem O'Connellom. Ta je s 6:3, 6:4, 3:6, 6:3 premagal Italijana Mattio Belluccija. V moški konkurenci sta sicer izpadla še osmopostavljeni Poljak Hubert Hurkacz in 16. nosilec Američan Sebastian Korda.

Že v četrtek je napredovala tudi prva nosilka Iga Swiatek. Poljakinja je po boljši igri kot v prvem krogu tokrat oddala le eno igro proti Japonki Eni Shibahara za slavje s 6:0, 6:1. Za preboj v četrti krog se bo 22-letnica iz Varšave pomerila z Rusinjo Anastazijo Pavljučenko, ki je bila boljša od Italijanke Elisabetto Cocciaretto.

V ženski konkurenci je po predaji Čehinje Karoline Pliškove v tretji krog napredovala Italijanka Jasmine Paolini. Peta nosilka in finalistka letošnjega Rolanda Garrosa in Wimbledona je odigrala le tri točke, preden si je Čehinja zvila gleženj in ni bila sposobna nadaljevati.

Zanesljivo je napredovala 18. nosilka Rusinja Dijana Šnajder, po dveh nizih sta si tretji krog priborili tudi 15. nosilka Rusinja Ana Kalinska in 30. nosilka Kazahstanka Julija Putinceva. Njena rojakinja Jelena Ribakina, četrta nosilka, pa je zaradi poškodb brez boja predala proti Francozinji Jessiki Ponchet.

Nuno Borges (Por) - Thanasi Kokkinakis (Avs) 6:4, 7:5, 7:5;
Jakub Menšik (Češ) - Tristan Schoolkate (Avs) 6:7 (4), 2:6, 6:2, 7:6 (5), 7:6 (10:3);
Flavio Cobolli (Ita/31) - Zizou Bergs (Bel) 4:6, 6:3, 7:5, 6:3;
Danil Medvedjev (Rus/5) - Fabian Marozsan (Mad) 6:3, 6:2, 7:6 (5);
Botic van de Zandschulp (Niz) - Carlos Alcaraz (Špa/3) 6:1, 7:5, 6:4;
Jack Draper (VBr/25) - Facundo Diaz Acosta (Arg) 6:4, 6:2, 6:2;
David Goffin (Bel) - Adrian Mannarino (Fra) 6:7 (8), 6:3, 6:2, 7:6 (1);
Tomaš Machač (Češ) - Sebastian Korda (ZDA/16) 6:4, 6:2, 6:4;
Alex De Minaur (Avs/10) - Otto Virtanen (Fin) 7:5, 6:1, 7:6 (3);
Daniel Evans (VBr) - Mariano Navone (Arg) 6:4, 6:3, 6:3;