Avto
4055 ogledov

Kamere, ki zaznavajo telefon v roki voznika vse bolj razširjene

telefoniranje med vožnjo Anže Petkovšek
Najnovejši trend postajajo kamere, ki ne beležijo le prekoračitev hitrosti, temveč tudi, ali voznik drži mobilni telefon.

Nemški spletni portal Focus.de piše, da bodo tovrstne kamere uvedene po vsej državi. Prva zvezna dežela, ki bo uvedla tovrstne mobilne kamere, bo Porenje - Pfalška.

Sistem so preizkušali tri leta, zdaj pa bo vsaka policijska postaja v tej zvezni državi opremljena s tako imenovano tehnologijo MONOcam. Ta je namenjena snemanju udeležencev v prometu, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon. Če sistem zazna kršitev, samodejno shrani slike. V drugem koraku policisti nato ponovno pregledajo sliko in se odločijo, ali je bil prekršek dejansko storjen ali ne. Šele, ko človek potrdi rezultat umetne inteligence, bo pristojni organ sprožil kazenski postopek.

Prometna kamera | Avtor: Profimedia Profimedia

Nemci so naredili raziskavo, v kateri so ugotovili, da 76 odstotkov vprašanih voznikov za telefoniranje uporabljajo prostoročno napravo – vendar je vsak drugi voznik potrdil, da med vožnjo bere besedilna ali kratka sporočila. 31 odstotkov jih napiše odgovor neposredno na tipkovnico; 25 odstotkov jih odgovor narekuje z uporabo prepoznavanja glasu. Ameriška študija je pokazala, da vsako tretjo nesrečo povzroči motnja voznika. Pošiljanje sporočil poveča tveganje za nesrečo kar za 6-krat. Medtem je švedska študija ugotovila, da je uporaba prostoročne naprave enako nevarna kot uporaba mobilnega telefona brez nje. Reakcijski časi voznikov so praktično enaki, z ali brez prostoročnega sistema. Največja težava je motnja, ki jo povzroča sam telefonski pogovor.

Telefon in vožnja, telefoniranje med vožnjo | Avtor: Profimedia Profimedia

Algoritem ni popoln

Tovrstno tehnologijo zaznavanja uporabljajo tudi Nizozemci. Na Žurnal24 smo pisali o primeru voznika, ki se je popraskal po ušesu in dobil 380 evrov kazni, saj je umetna inteligenca s pomočjo katere deluje kamera zaznala, da v rokah drži pametni telefon.
"Imam avto na lizing, zato me je konec oktobra poklical moj šef, da je bila izdana precej visoka prometna kazen," je za RTL News povedal moški. "Bil sem šokiran, nisem vedel, kaj sem naredil narobe."

Telefoniranje med vožnjo kamera | Avtor: Nizozemska policija Nizozemska policija

Na Nizozemskem so že leta 2021 uvedli kamere MONOcam, ki zmorejo prepoznati, ali voznik med vožnjo telefonira s slušalko na glavi. Policija jih množično uporablja, samo lani so z njimi potrdili več kot 140 tisoč primerov nepravilne uporabe telefona med vožnjo. Za letos pa napovedujejo novo različico kamer z boljšim zumom, ki bodo sposobne med drugim prepoznati tudi, ali ima uporabnik telefon v naročju. Sliko bodo samodejno poslali v nadzorni center, kjer bo operater ocenil, ali gre za prekršek.

Želel je vpogled v podatke o prekršku in na fotografiji kamere videl, da je imel v tistem trenutku roko pri ušesu. Policist operater, ki je naknadno pregledoval posnetek mobilne kamere, je tako kot naprava videl neobstoječi telefon in potrdil kazen v višini kar 380 evrov. 
Moški se je na globo pritožil, saj v avtu za morebitno telefoniranje uporablja prostoročno telefoniranje, poleg tega je levičar. Kot programer po poklicu je prepričan, da je algoritem, ki ga uporablja kamera MONOcam, nepopoln, policist operater pa je nepravilno potrdil nekaj, kar je kamera ocenila za 'lažno pozitivno.'

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Avatar krucefix123
    krucefix123 06:38 25.marec 2025.

    Kakšen problem je imeti oz. uporabljati bluetoth ,če ga nimaš pa kupiš,zakaj,ker za varnost med vožnjo treba poskrbeti ,tudi avto ni zastonj, pa si kupiš še to.