Pri AMZS so opravili krajšo raziskavo med slovenskimi starši in jih povprašali o njihovih izkušnjah pri prevozu otrok in uporabi potrebnih zadrževalnih sistemov - avtosedežev.
V anketi je sodelovalo skoraj 700 ljudi, je pa bilo med njimi le četrtina moških.
Rezultati kažejo, da kar 22 odstotkov anketiranih priznava, da se njihov otrok vsaj občasno pelje brez otroškega sedeža, kadar se ne pelje s starši. To pomeni, da denimo babice in dedki, ki pomagajo pri prevozu otrok med vsakdanjimi vožnjami v šolo ali na obšolske dejavnosti, marsikdaj otroka posedejo kar na klasično sedalo in ne otroški sedež ali vsaj jahač. Ker zasnova klasičnega avtomobilskega sedeža in potek varnostnega pasu ni prilagojen otroku, pride lahko v trkih zato do nepopolnega delovanja in hudih poškodb otroka. 11 odstotkov vprašanih pa priznava, da otroke na krajših relacijah vsaj občasno vozi nepriprete.
11 odstotkov vprašanih nima nikoli težav z otroki v avtu.
Stalno ozaveščanje na vseh ravneh je nujno, kot je nujna tudi stalna odgovornost vsakega od nas, da z lastnim zgledom doprinese k večji varnosti na cestah, opozarjajo pri AMZS. Ob tem opominjajo na pravilno izbiro varnostnega sedeža, ki se mora izkazati ne le na področju varnosti temveč tudi pri uporabnosti in prijaznoznosti. V ta namen na svoji spletni strani dvakrat letno objavijo teste aktualnih otroških sedežev.
dezurni@zurnal24.si