Avto
32 ogledov

Slovenska vozila večinoma razkosajo

slovenija 12.05.2010 parkirisce, parkirani avtomobili; foto:Sasa Despot Saša Despot
Slovenija je po številu kraj motornih vozil na dnu Evropske unije. Lani je bilo zaradi kraj in drugih kaznivih dejanj odtujenih okoli 1400 motornih vozil, med njimi okoli 700 osebnih avtomobilov.

V zadnjih dveh desetletjih se je precej spremenil namen kraj. Ob osamosvojitvi je bila Slovenija skoraj izključno tranzitna država, skozi katero so na vzhod potovala vozila, ukradena v zahodni Evropi.

V Srbijo 100.000 ukradenih

Preprodajalcem ukradenih avtomobilov so takrat šle na roko tudi nestabilne politične razmere v državah nekdanje Jugoslavije, tako da so po nekaterih ocenah v desetih letih blokade samo v Srbijo prepeljali okoli 100.000 ukradenih vozil.

Danes večino vozil, ki so ukradena v Sloveniji, razkosajo in dele uporabijo za popravilo pokvarjenih in razbitih vozil ali pa za prodajo rezervnih delov na črnem trgu.

"Lastniki razbitih avtomobilov te razumljivo želijo nekako prodati. Ko pa nekdo na spletu objavi serijo fotografij od sprednjega do zadnjega odbijača ter vse vmes, takšen avtomobil zagotovo ni bil razbit," je dejal Dejan Garbajs z Generalne policijske uprave in dodal, da tudi v Sloveniji od leta 2007, ko so prijeli prvo večjo kriminalno združbo, beležijo skokovit porast prodaje delov iz ukradenih vozil.

Ena največjih akcij policije

Eno odmevnejših akcij so v začetku lanskega leta izpeljali avstrijski policisti, ko so na meji z Madžarsko odkrili avtoodpad in predelovalnico rabljenih vozil, kjer so zasegli okoli tisoč motorjev in vsaj 800 menjalnikov. Med njimi so bila tudi v Sloveniji ukradena vozila, šlo pa je za eno največjih takšnih akcij v Evropi.

Sicer pa se po Garbajsovih besedah v Sloveniji raziskanost avtomobilskih tatvin giblje med 15 in 25 odstotki, a glede na trenutne dejavnosti storilcev ni pričakovati, da bo odstotek kaj veliko narasel. To je namreč danes za policijo precej težje kot pred leti, saj kljub odkritju delov vozila lastniku ukradenega vozila ne morejo vrniti.

Tok ukradenih vozil še vedno večinoma teče iz zahodne v vzhodno Evropo, a gre predvsem za vozila visokega cenovnega razreda, večinoma iz Nemčije in Avstrije na Poljsko in v Rusijo ter naprej proti vzhodu. Nemška policija je za leto 2010 izračunala, da so storilci s krajami in preprodajo vozil na območju EU zaslužili okoli 7,4 milijarde evrov oziroma okoli 15.000 evrov na avtomobil.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.