Slovenija
3071 ogledov

Revizija nakupa sodne stavbe na Litijski smrdi do neba

Nova sodna stavba na Litijski
1/5
Anže Petkovšek
Urad za nadzor proračuna meni, da revizija nakupa sodne palače na Litijski ni bila narejena tako, kot bi bilo treba.

Urad RS za nadzor proračuna je zaključil izredni pregled skladnosti notranje revizije ministrstva za pravosodje nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani z usmeritvami za državno notranje revidiranje. Ugotovil je, da so bili namen, pristojnosti, odgovornosti in naloge notranje revizije v vseh pomembnih pogledih neskladni z usmeritvami.

Urad RS za nadzor proračuna ministrstva za finance je med izrednim pregledom ugotovil, da notranja revizija nakupa sodne stavbe na Litijski ni bila uvedena na podlagi odredbe tedanje ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan, ki je kot predstojnica organa neposredno nadrejena notranji reviziji in ima edina pravico odrejati izredne notranje revizije.

Urad je zaznal okoliščine, ki lahko ustvarjajo dvom v nepristranskost službe za notranjo revizijo ministrstva za pravosodja pri izvedbi revizije, ki se nanaša predvsem na dejstvo, da je bila revizija uvedena na zahtevo tedanjega generalnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje Uroša Gojkoviča. Ta je bil kot vodja enote revizijskega okolja hkrati odgovoren za nakup stavbe na Litijski.

Tveganje, da izsledki niso verodostojni

Poleg tega urad dvomi v nepristranskost revizije, ker je zaznal neenakovredno obravnavo in vključevanje odgovornih oseb v revizijo. To ustvarja videz pristranskosti izvajanja notranjerevizijskih postopkov, kar predstavlja tveganje, da izsledki notranje revizije niso v celoti točni in verodostojni, so zapisali v poročilu.

Nova sodna stavba na Litijski | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Služba za notranjo revizijo kljub sumom storitve kaznivih dejanj, predstavljenih v povzetku in zaključku notranje revizije, ni pripravila poročila o nepravilnostih, ki bi ga morala posredovati predstojniku in uradu za nadzor proračuna, so še opozorili v poročilu.

"Zaradi vseh ugotovljenih neskladij obstaja tveganje, da cilji in namen revizijskega pregleda na ministrstvu za pravosodje odstopajo od potreb in namenov poslovodstva, da se notranjerevizijske aktivnosti ne izvajajo dovolj sistematično in metodično ter da so posledično revizijski izidi lahko pristranski in netočni," je zapisal urad.

Možen inšpekcijski nadzor

Kot so sporočili za STA, se bo urad o uvedbi inšpekcijskega nadzora odločil po prejemu in proučitvi vseh informacij v zvezi z nakupom nepremičnine. Skladno s pristojnostmi na področju notranjega nadzora javnih financ pa ni preverjal ugotovitev in zaključkov notranje revizije ministrstva za pravosodje po njihovi vsebini, so še navedli v poročilu.

Ministrstvo za pravosodje pred nakupom stavbe na Litijski ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec Sebastjan Vežnaver. Slednji je zanjo leta 2020 odštel 1,7 milijona evrov, sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin pa je stavbo, preden jo je kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov. Cenitev stavbe, ki jo je naročilo državno odvetništvo, je aprila pokazala, da je tržna ocenjena vrednost stavbe na dan sklenitve kupoprodajne pogodbe znašala šest milijonov evrov.

Nova sodna stavba na Litijski | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Nakup stavbe na Litijski preiskuje Nacionalni preiskovalni urad. Spomladi so kriminalisti zaradi suma zlorabe položaja opravili več hišnih preiskav, osumljeni naj bi si pridobili najmanj 3,4 milijona evrov protipravne premoženjske koristi.

Posel je terjal tudi politične posledice. S čela ministrstva je morala odstopiti tedanja pravosodna ministrica Švarc Pipan. Premier Robert Golob pa je sedanjo ministrico za pravosodje Andrejo Katič julija pozval, da razčisti postopek nastanka poročila. Ministrstvo se je med drugim odločilo za zunanjo revizijo, po informacijah STA pa so na ministrstvu končno poročilo že prejeli. Odgovore ministrstva STA še čaka.

Nova sodna stavba na Litijski | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Pravilnost nakupa je v okviru revizije realizacije lanskega proračuna pod drobnogled vzelo tudi računsko sodišče. Revizorji so med drugim ugotovili, da je bilo 6,5 milijona evrov od skupaj skoraj 7,7 milijona evrov, kolikor jih je vlada zagotovila za nakup stavbe, zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage. V navedenem primeru namreč ni šlo za namen, ki ga pri pripravi proračuna ne bi bilo mogoče načrtovati.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 15
  • atamama 16:19 21.november 2024.

    Tale stavba bi morala biti vsak dan zjutraj predvajana v parlamenti s pripisom... sodelujmo v dobro Slovenije kot smo sodelovali v služenju s to stavbo....

  • Ender3 14:18 21.november 2024.

    Jasno, da smrdi, če se še vedno znova in znova pogreva..Ko že misliš, da je zadeva passe, se najdejo razlogi, da se stvar ponovno aktualizira in si nekdo nabira politične točke na račun tistih, ki so stvar zakuhali in prikrivali..

  • Plavi-mil 12:25 21.november 2024.

    Itak, to se je vedelo že takoj, ko je začela bivša ministrica sama sebe preiskovati, isto dela danes taubi, ko ustanavlja "preiskovalne" komisije, kjer ima predsednika in večino, veš, da ga bodo morali zagovarjati, pa če jim je prav ali ...prikaži več ne, če si s tem uničijo kariero, ker morajo po defoltu sončnega kralja zaščititi. Lopov, lopova ščiti.

Sorodne novice