V slovenski prestolnici rastejo nove soseske, ki bodo obogatile stanovanjsko ponudbo. Na Rudniku se denimo v Jurčkovem naselju gradi 170 stanovanj, ki bodo prve stanovalce sprejela v začetku leta 2026. V BTC-ju svoje smele načrte o večnamenskem kompleksu različnih vsebin z imenom Galaksija obljublja podjetnik Ivo Boscarol, ki naj bi zagotovil približno 1000 stanovanj.
Prav tako bodo na ljubljanski občini po selitvi remize LPP-ja v Stanežiče večino izpraznjenega zemljišča v Šiški namenili ogromnemu parku, na preostalih deset odstotkih ob Celovški in Litostrojski cesti naj bi zgradili še približno 500 občinskih stanovanj.
To pa niso edini projekti, ki so na področju gradnje stanovanj v Ljubljani trenutno v teku. Na gradbišču pri Ruskem carju končno podobo pridobiva tudi pet vila blokov, ki bodo nekoč zaživeli kot soseska Bežigrajska petka. Gradi jo družba Sindrom v večinski lasti Andreja Ramovža in solastništvu vrhunskega športnika Zorana Dragića.
Zasebna stanovanjska soseska bo po prvih napovedih vseljiva maja 2026. Po besedah družbe Sindrom projekt napreduje skladno z zastavljenimi načrti, zaključek pa je predviden do dogovorjenih rokov. "Vse faze gradnje potekajo po pričakovanjih, brez večjih nepredvidenih zamud ali dodatnih stroškov," nam povedo. Poleg gradnje moderne soseske je na tistem območju v teku tudi projekt Zlatarne Celje, ki gradi stolpnici s 140 stanovanji.
Obljubljajo eno izmed najprestižnejših sosesk v Ljubljani
Bežigrajska petka bo vključevala pet vila blokov, ki bodo zgrajeni na protipoplavnem območju, kar pomeni, da so stanovalci zavarovani pred morebitnimi naravnimi tveganji. Med bloki bodo stanovalcem namenjene tudi skupne zelene površine za druženje in rekreacijo. Pod njimi bo kletna garaža v treh etažah z velikim številom parkirnih mest in tudi električnih polnilnic.
Prepričani so, da bodo sosesko, ki na raznovrstne načine postavlja nove standarde kakovosti bivanja v Ljubljani, cenili predvsem posamezniki in družine, ki iščejo varnost, visok življenjski standard, prestižno gradnjo, vrhunsko kakovost, mirno okolje in hkrati bližino mestnega jedra. Med znanimi kupci stanovanja v soseski Bežigrajska petka je med drugimi tudi košarkar Zoran Dragić.
Kakšna bo cena?
Celotna vrednost projekta je poslovna skrivnost, zato nam pri družbi Sindrom točne številke niso izdali.
Na voljo bodo od dvo- do štirisobna stanovanja, v vsakem nadstropju bodo največ tri, kar bo stanovalcem omogočalo intimnejše okolje. Posebna arhitekturna zasnova omogoča tudi individualne vhode v stanovanja v povezovalnih objektih, kar daje stanovalcem občutek ločenega, še bolj zasebnega prostora.
Najbolj prestižna stanovanja bodo v terasnih etažah in bodo omogočala neposreden dostop iz dvigala. "Ta zasnova zagotavlja ne le večjo zasebnost, temveč tudi višjo raven udobja, ki jo stanovalci iščejo v luksuznih stanovanjih," menijo investitorji, ki so s trenutno prodajo več kot zadovoljni. Po njihovih besedah je zanimanje za stanovanja zelo visoko. Kupci so večinoma Slovenci, opažajo pa tudi interes iz tujine, predvsem iz vrst poslovnežev.
Cene kvadratnega metra se gibajo med 4.600 in 6.400 evri brez DDV. V praksi to pomeni, da se cene začnejo pri 298 tisočakih za dvosobno stanovanje s 45 kvadratnimi metri stanovanjske površine v prvem nadstropju, najdražja oglaševana cena pa je 737 tisoč evrov, in sicer za 121 kvadratnih metrov veliko štirisobno stanovanje, ki ima tudi 38 kvadratnih metrov velik atrij. V ceno nista vključeni dve garažni mesti v kletni etaži.
dezurni@styria-media.si