"Naša osamosvojitev bi bila bistveno težja, bolj dolgotrajna in tragična, če ne bi bilo naštetih dogodkov in vseh ljudi, ki so sodelovali v njih − eni s peresom, drugi z mečem," zato ni potrebe po razmišljanju o njeni ukinitvi, je v svojem govoru ob rojstnem dnevu slovenske vojske poudaril Türk.
Izpostavil je, da so dogodki in procesi izpred 20 let usodno vplivali na pripravljenost teritorialne obrambe in milice ter ustvarili pogoje, ki so pripadnikom teh enot omogočili, da so se organizirali z orožjem ter z njim podprli osamosvojitveno odločitev slovenskega naroda. Spomnil je tudi na odlično vodeno akcijo Sever, s katero je bil leta 1989 preprečen izvoz t. i. mitinga resnice iz Srbije v Slovenijo.
Nujen proces
Kot je dejal, so temu sledile nove preizkušnje, tudi poskus razorožitve teritorialne obrambe v maju 1990, kar pa ni preprečilo priprav poveljstev in enot teritorialne obrambe na oborožen odbor. Prav v tem času se je rodila tudi ideja o tajni vojaški organizaciji, ki se je pozneje udejanjila v obliki manevrske strukture narodne zaščite, je spomnil Türk.
Po njegovih besedah je bilo vse to nujen in zelo pomemben del slovenske politične preobrazbe ter poti v samostojnost, ob tem pa je opomnil, da je potreben celovit pogled na takratne dogodke, brez manipuliranja in monopolizacije zaslug.