Slovenija
3371 ogledov

Podražitev: Z januarjem višje cene za vožnjo skozi Karavanke

Predor Karavanke, iz Avstrije proti Sloveniji M. Ha. Predor Karavanje z avstrijske strani.
Po vladnem predlogu se bo uporaba predora Karavanke podražila za 7,45 odstotka, kar bi Darsu prineslo malce manj kot 1,5 milijona evrov letno.

Vlada je izdala Uredbo o spremembah Uredbe o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, s katero se bo uporaba predora z novim letom podražila.

S predlagano spremembo se zvišuje višina cestnine za vozila cestninskega razreda R1, torej vozila do 3.500 kg največje dovoljene mase ter vse tri cestninske razrede vozil, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg (cestninski razredi R2, R3 in R4).

Za vozila cestninskega razreda R1 se bo cestnina s 6,72 evra (brez DDV) zvišala na 7,21 evra (brez DDV). Nova cena neprenosljive točkovne karte, ki zagotavlja štirinajst prehodov cestninske postaje, pa se bo zvišala s 30,08 evra (brez DDV) na 32,30 evra (brez DDV).

Cestnina za razred R2 se bo na posamezen prehod zvišala s 4,51 evra na 4,85 EUR, za cestninski razred R3 s 5,01 evra na 5,38 evra in za cestninski razred R4 s 10,01 EUR na 10,76 EUR.

Družba za avtoceste Republike Slovenije (DARS) ocenjuje, da bi dvig cestnine v letu 2025 zagotovil okoli 1,4 milijona evrov dodatnih cestninskih prihodkov. En milijon iz naslova indeksacije za lahka vozila in 0,4 milijona iz naslova indeksacije za težka vozila.

Usklajeno s ceno življenjskih potrebščin

predor Karavanke | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Indeksacija cestnine za uporabo cestnega predora Karavanke za vozila cestninskega razreda R1 se izvaja enkrat letno, če so izpolnjeni pogoji, ki jih določa sklep Meddržavne komisije za cestni predor Karavanke iz leta 2015. 

Slednji določa, da se cestnina za vozila razreda R1 ter cena točkovne karte enkrat letno uskladi z inflacijo ob upoštevanju harmoniziranega indeksa cen življenjskih potrebščin (HCIP), kot ga meri Statistični urad Evropske unije (Eurostat) za preteklo leto, pri čemer se upošteva srednja vrednost za območje Slovenije in Avstrije.

Povprečje letnih stopenj rasti cen življenjskih potrebščin Slovenije in Avstrije v letu 2023, objavljenih s strani Eurostata, znaša 7,45 odstotka (7,2 odstotka za Slovenijo, 7,7 odstotka za Avstrijo).

Določanje višine cestnine za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg pa ni v pristojnosti Meddržavne komisije, ampak državi pogodbenici višino cestnine določata samostojno.

dezurni@styria-media.si 
 

Komentarjev 1
  • 4krogci 12:53 05.december 2024.

    In kaj meni kot navadnemu uporabniku pomagajo te stare cene, pa nove cene, pa razlika v cenah med staro in novo brez DDVja??? Kaj je tezko prepisat cene kot so z akoncnega uporabnika???? Ampak ja najlazje nardit skropucalo od clanka ...prikaži večka po sistemu copy/paste!

Sorodne novice