Društvo Projekt Človek je na strokovnem posvetu "Izivi dela z zasvojenostmi v sodobnem času" obeležilo dosedanje dosežke ter opozorilo na mnoge izzive in spremembe, ki jih na področju zasvojenosti prinaša današnji čas. "Med njimi so tudi vedno bolj zaskrbljujoči podatki o zasvojenostih z internetom, računalniškimi igricami in mobilnimi telefoni, v porastu so pridružene motenje v duševnem zdravju med zasvojenimi ter razsežnosti hitro spreminjajočih se oblik sintetičnih drog," pišejo v sporočilu za javnost.
"Spremembe so in še vedno vplivajo na individualne lastnosti in potrebe uporabnikov naših programov, opozarjajo nas na prilagajanja in spreminjanja železnega repertoarja metod in tehnik strokovnega delovanja na področju urejanja zasvojenosti. Kljub spreminjanju pa je v središču našega delovanja vendarle ostal človek, ki hoče naprej, v svet brez omame," je poudaril Roman Koštal iz Društva Projekt Človek.
Pridružene motnje v duševnem zdravju
Posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da je med mladimi vse več pridruženih motenj v duševnem zdravju, povezanih z uživanjem drog. Ta se kaže kot motnja pozornosti, hiperaktivnost, depresivnost, anksioznost in agresivnost. Možgani otrok in mladostnikov se še razvijajo, zato so to najbolj ranljiva skupina. Bojan Belec iz Svetovalnega centra za otroke in mladostnike je opozoril na težave pri prepoznavanju dvojnih diagnoz: "Pri prvi obravnavi je diagnoza znana le v 18 % primerov, po letu in pol pa v 25 %. S tem je povezano tudi težavno ugotavljanje, ali je pridružena motnja posledica uživanja droge ali je uživanje droge posledica motnje".
Zasvojenost z internetom
Eden izmed pomembnih zaključkov posveta je bila tudi zaskrbljujoča rast zasvojenosti z internetom, računalniškimi igricami in mobilnimi telefoni, kjer se vseh nevarnosti, ki prežijo, niti ne zavedamo. Špela Roš iz centra Logout je izpostavila: »Starši poročajo, da izgubljajo svoje otroke. Otroci se zapirajo v svoje sobe, ne prihajajo ven, opuščajo šolanje in starši jih tudi po cel teden ne vidijo."
Na okrogli mizi z naslovom "Vrednost človeka skozi odnos" so dodatno opozorili na pomembnost urejenih in konstruktivnih medosebnih odnosov. "Še tako dobri pristopi in tehnike ne zdravijo, če v ozadju ni odnosa," je izpostavila Suzana Puntar, predsednica Društva Projekt Človek. Rdeča nit okrogle mize je bila pomen odnosa do uporabnika in sodelavcev, ki se odraža tudi v skrbi delodajalcev do svojih zaposlenih. Dotaknili so se vprašanja usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, kjer je pomembno, da ostajamo isti človek, tako zasebno kot poklicno, kar je pravzaprav nujno v poklicih kot je pomoč zasvojenim in njihovim svojcem.
dezurni@zurnal24.si