Posel, vreden 701 milijon dolarjev (680 milijonov evrov), bo po pričakovanjih zaključen v sredini leta, je sporočilo podjetje Goodyear.
Prodaja vključuje blagovno znamko Dunlop ter njeno intelektualno lastnino v Evropi, Severni Ameriki in Oceaniji, sporočilo podjetja po poročanju STA povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Goodyear bo najmanj do 31. decembra še naprej proizvajal, prodajal in distribuiral pnevmatike blagovne znamke Dunlop za potrošnike v Evropi. Sporazum se bo samodejno podaljšal še za eno leto, do 31. decembra 2026, razen če se bosta pogodbenici sporazumno dogovorili za njegovo predčasno prekinitev.
Dunlop je po podatkih spletne strani Goodyear Slovenija ena od štirih blagovnih znamk pnevmatik, ki jih izdelujejo v kranjskem obratu gumarskega velikana. Poleg znamk Goodyear in Dunlop v Kranju izdelujejo tudi pnevmatike blagovnih znamk Fulda in Sava.
Proizvodnja različnih tipov in velikostnih razredov je sicer porazdeljena med več Goodyearovimi obrati, je pa dejstvo, da so Dunlopove pnevmatike za avtomobile doslej izdelovali tudi v gorenjski prestolnici, kjer so leta 2023 končali z obsežno naložbo v povečanje proizvodnje. V Kranju lahko izdelajo po 8,8 milijona kosov pnevmatik na leto.
Goodyear bo nato pet let dobavljal določene pnevmatike blagovne znamke Dunlop podjetju Sumitomo Rubber Industries v Evropi, pri čemer bo v tem obdobju najmanjša nabavna količina pnevmatik znašala 4,5 milijona.
Ob tem bo Goodyear od Sumitoma pridobil licenco za pnevmatike blagovne znamke Dunlop za pnevmatike za komercialna tovorna vozila v Evropi. Prav tako bo Goodyear obdržal pravice do blagovne znamke Dunlop za svoj posel s pnevmatikami za motorna kolesa v Evropi in Oceaniji.
Znamka, ki nam je dala zračnice
Dunlop Tires velja za eno najstarejših blagovnih znamk pnevmatik na svetu. Leta 1888 jo je v irskem Belfastu ustanovil John Boyd Dunlop, ki je bil eden od pionir pri razvoju in izdelavi pnevmatik, napolnjenih z zrakom. Iskal je namreč način, kako preprečiti glavobole pri svojem sinu, ki se je med vožnjo tricikla preveč tresel. Dunlopove prve patentirane pnevmatike so se najprej izkazale prav na kolesih.
Blagovna znamka Dunlop je šla skozi različne obdobja uspehov in padcev ter menjavo lastništev. V dogovoru z Goodyearom je blagovna znamka pnevmatik Dunlop deloma in na posameznih področjih sveta že doslej spadala pod japonskega velikana Sumitomo Rubber Industries, ki ima med drugim v lasti tudi znamko Falken.
Posledica elektrifikacije oz. zelenega prehoda…malo proizvajalcev pnevmatik no obstalo, saj gume za EV so zelooo drugacne od teh za navadna..tko da vprasanje kolk proizvsjalcev se bo slo te neumnosti!