Volkswagen je objavil, da je s povsem serijskim električnim modelom podrl rekord pri svojih avtih v vožnji z enim polnjenjem baterije in s tem postavil nov mejnik v učinkovitosti električnih vozil.
Model ID.7 pro S je z eno samo polnitvijo baterije (86 kWh neto) prevozil 941 kilometrov, kar je 232 kilometrov oziroma 32,7 odstotka več od deklariranega dosega po WLTP standardu. Ta znaša 709 kilometrov.
Med vožnjo, izvedeno lanskega decembra, je bil povprečna poraba avta 9,2 kWh na 100 kilometrov – številka, ki v ekvivalentu dizelskega goriva glede na izračune Volkswagnovih inženirjev pomeni manj kot 1 liter na 100 kilometrov.
Potovalni računalnik je beležil, da je bil avto neprestano v gibanju več kot 33 ur, glede na uro na fotografiji mu je energije zmanjkalo šele sredi noči tretji dan po začetku testa.
Obstaja pa nekaj pomembnih okoliščin, zakaj bo navaden lastnik takšnega avta le zelo težko ponovil dosežek. Test je potekal na Volkswagnovi znameniti testni progi Nardò v južni Italiji. Gre za 12,5-kilometra dolg krog, namenjen testiranju najhitrejših avtomobilov pod soncem. Njen nagib omogoča, da lahko voznik pelje naravnost brez vsakršnega premikanja volana celo s hitrostjo 240 km/h.
A ID.7 na njej ni prav nič hitel, vožnja je potekala z nizkimi hitrostmi, povprečje je bilo 29 km/h. To naj bi simuliralo mestno vožnjo v času prometnih konic. Temperatura zraka se je gibala med 5 in 15 stopinjami Celzija.
Z doseženim rekordom je želel Volkswagen dokazati, da električna vozila postajajo vse bolj konkurenčna in praktična izbira za vsakdanjo uporabo. Vsaj v mestu ali na okrogli pisti.
Tudi v običajnih okoliščinah zmogljivosti kar zavidljive
ID.7 pro S je sicer zasnovan predvsem kot potovalnik, s čimer cilja na družine, poslovne uporabnike in voznike na dolgih poteh.
Model ID.7 Pro S ima dobro aerodinamiko z nizkim količnikom zračnega upora (Cd 0,23) in visokoučinkovit pogonski sistem APP550. Motor na zadnji osi razvije 210 kW (286 KM) in največji navor 545 Nm, kar zagotavlja pospešek od 0 do 100 km/h v 6,6 sekundah.
Z zmogljivostjo polnjenja do 200 kW DC baterija v 10 minutah omogoča dodatnih 244 kilometrov vožnje. Polnjenje od 10 do 80 odstotkov traja 26 minut.
Da, to je razlog da električna vozila delajo zastoje na avtocesti. Če želijo kam priti, morajo voziti počasi in brez drugih vklopljenih porabnikov elektrike. Lep dokaz, ta vozila so samo za na zaprte kroge.
Naj naredijo test na naši avtocesti,na višku turistične sezone pri +38 stopinjah čakanje v koloni,in da klima dela na polno,tut do Kopra ne pride
Spet članek, ki nima zveze z ničemer. Lastniki električnih avtomobilov ne iščemo dometa 1000km - temveč iščemo cenovno ugodno varianto, ki malo porabi in ima dometa 300km, kolikor je max dnevna poraba slehernega slovenca. Za 1x na dopust malce dlje,… ...prikaži več se ne splača kupiti avto, ki ima 1000km dosega. Poleg tega ima ta avto 2650kg??? Halo???