Avto
2720 ogledov

Kako so brisalniki vetrobranskega stekla postali pametni

Brisalci Profimedias
Danes se nam zdi samoumevno, da brisalniki vetrobranskega stekla delujejo z različnimi hitrostmi in intervalno ali celo samodejno, vendar vedno ni bilo tako.

Mehanizem brisalnikov vetrobranskega stekla se je skozi desetletja stalno razvijal, da je danes pripel do faze, ko tipalo samodejno zazna, da je šipa mokra in vklopi brisalnike.

Brisalniki so bili sicer že v štiridesetih in petdesetih letih preteklega stoletja opremljeni z elektromotorji, ki pa so še vedno omogočali le eno hitrost brisanja, ki je ni bilo možno prilagajati trenutni intenzivnosti dežja. Rešitev težave je bil tako imenovani rele za interval brisalnikov.

Brisalci stikalo | Avtor: Profimedia Profimedia

Zamisel izumitelja

Releja se je v šestdesetih letih domislil inženir in izumitelj Robert Kearns, ki je razvil mehanizem, ki je voznikom omogočal nastavitev intervalov med posameznimi zamahi brisalnikov. Na zamisel naj bi prišel na podlagi lastne izkušnje. Ko je nekoč vozil v rahlem dežju, je opazil, da je stalno brisanje stekla nepotrebno in celo moteče in se odločil, da bo zadevo izboljšal. Izumil je mehanizem, ki je s pomočjo kapacitatorja nadzoroval intervale med zamahi brisalnikov.

Patent za rele je prijavil leta 1967 in ga hotel ponuditi velikim proizvajalcem avtomobilov, ki pa so ga prinesli naokoli.  Ford in Chrysler sta namreč njegov izum uporabila, ne da bi mu karkoli plačala za njegovo uporabo.

Tesla brisalci | Avtor: Youtube Youtube

Pravni precedens

Kearns se ni predal, ampak je avtomobilske gigante tožil in po skoraj dveh desetletjih so mu morali izplačati odškodnine v vrednosti več kot 30 milijonov dolarjev. Največ sta morala plačati prav Ford in Chrysler. Ford mu je leta 1990 plačal 10,2 milijona dolarjev, Chrysler pa leta 1995 kar 18,7 milijona.

Tožbe sicer niso le Kearnsu prinesle zasluženih odškodnin, ampak so bile tudi precedens na področju intelektualne lastnine in poudarile pomen izumiteljev in inovatorjev, Kearnsova zgodba pa je doživela celo upodobitev v filmu.

Danes so releji za interval brisalnikov v avtomobilih nekaj povsem samoumevnega, najbolj sofisticirane različice pa ponujajo tudi samodejno krmiljenje intervalov s pomočjo tipal za dež, ki so v avtomobilih tudi vse bolj pogosta. Zgodba o izumu releja je tudi ena od zgodb, ki kažejo, kako lahko preprosta zamisel pozitivno vpliva na milijone ljudi in spremenijo celotno industrijo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • djdj 17:54 11.november 2024.

    Novinar; vsaj po slovensko bi lahko napisali kondenzator.

  • Avatar Garancija
    Garancija 08:00 11.november 2024.

    Uf spet je “novinar“ odkril toplo vodo

  • lumpi5 22:34 10.november 2024.

    Res je bil pameten in si je pomagal s "kapacitatorjem" 😁