Tako visoko je Slovenija na lestvici zlatih kolajn na prebivalca

Janja Garnbret Profimedia
Slovenija je četrta po zlatih olimpijskih kolajnah na prebivalca.

Dan pred koncem olimpijskih bojev je bila Slovenija zelo visoko na vseh lestvicah, ki športno moč posamezne države merijo glede na število prebivalcev.

Pred nedeljo, ko bodo podelili še zadnjih 13 kompletov kolajn, je bila Slovenija celo četrta na lestvici zlatih odličij glede na število prebivalcev. V tem pogledu sta Janja Garnbret in Andreja Leški poskrbeli, da so bile od Slovenije boljši le dve majhni karibski državi Dominika in Sveta Lucija ter Nova Zelandija.

Tekmovalka v troskoku Thea LaFond je na prvo mesto v tej kategoriji postavila Dominiko, ki šteje nekaj več kot 67 tisoč prebivalcev, sprinterka Julien Alfred , ki je bila najhitrejša v teku na 100 metrov, pa na drugo Sveto Lucijo, ki ima 184 tisoč prebivalcev.

Thea LaFond | Avtor: Profimedia Profimedia

kolajne OI | Avtor: medalspercapita.com medalspercapita.com

Edino preostalo slovensko kolajno na POI 2024 je osvojil kajtar Toni Vodišek. Glede na število vseh osvojenih kolajn na prebivalca je tako Slovenija zasedla 12. mesto.

Na vrhu tega seznama se je znašle še ena karibska država - Grenada (dve kolajni / skupno število prebivalcev 112.579 / ena kolajna na 56.289 prebivalcev).

Karibski sosedi sledita Dominika (1 /67.408 / 67.408) in Sveta Lucija (2 / 184.100 / 92.050), nato pa do petega mesta še Nova Zelandija (16 / 5.338.900 / 333.681) in Jamajka (6 / 2,825,544 / 470.924).

Pred Slovenijo (707.983) so po vrsti še Zelenortski otoki, Madžarska, Avstralija, Nizozemska, Moldavija in Hrvaška. Slednja bo osvojila vsaj še eno odličje, saj bo v finalu vaterpolskega turnirja zaigrala proti Srbiji.*

* -  članek bomo osvežili po koncu olimpijskih iger.