V okviru kampanje PreVWara je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) leta 2017 zbrala zainteresirane slovenske potrošnike, ki so bili prizadeti v t.i. aferi "dieselgate", v kateri je VW priznal, da je v vozila namestil opremo za prirejanje izpustov. "Prevzemnik terjatev slovenskih potrošnikov, družba Financialright GmbH iz Nemčije, ki je zanje vložila tožbo na nemškem sodišču, je danes potrošnike, ki so oškodovanci v tej tožbi, obvestila, da je s koncernom VW dosegla poravnavo. S poravnavo je prevzemnik terjatev upravičenim udeležencem skupne tožbe zagotovil izplačilo," je sporočila ZPS. Na ZPS so prepričani, da je "poravnava pomembna zmaga, saj so slovenski potrošniki brez finančnega tveganja dobili možnost uveljavljanja potrošniških pravic na nemškem sodišču, saj takrat v Sloveniji še ni bilo zakonodaje, ki bi omogočila skupinsko tožbo".
Ameriška agencija za okolje EPA je septembra 2015 objavila, da je Volkswagen priznal vgradnjo in uporabo opreme za prilagajanje vrednosti izpustov (t.i. defeat device) v avtomobilih z dizelskim motorjem, da bi na ta način ustrezali zakonsko določenim vrednostim v ZDA.
Sodelovalo več kot 6.500 Slovencev
ZPS je v okviru svojega mednarodnega delovanja našla način, ki je vsem slovenskim oškodovanim potrošnikom omogočil, da pravico poiščejo na sodišču. ZPS in Financialright sta v septembru 2017 začela s kampanjo PreVWara. "Potrošniki so za udeležbo v postopku predložili vse potrebne dokumente, s katerimi se je lahko na sodišču dokazovala utemeljenost odškodninskih zahtevkov. Po pravnem pregledu dokumentov, so potrošniki svojo terjatev s podpisom pogodbe prenesli na družbo Financialright. Hkrati se je družba Financialright pod določenimi pogoji zavezala, da bo za te terjatve vložila tožbo in nosila vse stroške postopka. V primeru neuspeha potrošniki ne bi nosili nobenih stroškov, medtem ko v primeru uspeha družba Financialright GmbH zadrži do 35 odstotkov prisojenega ali v poravnavi izpogajanega zneska", pojasnjuje ZPS. Do začetka januarja 2018 se je v kampanjo prijavilo več kot 6.500 potrošnikov.
Financialright je 29. marca 2018 pri Okrožnem sodišču v Braunschweigu, Nemčija vložil tožbo proti koncernu Volkswagen AG. Ker v šestih letih ni prišlo do vsebinskega odločanja o zahtevku na nemške sodišču, se je prevzemnik terjatev odločil za iskanje možnosti za izvensodno poravnavo.
Pomembna zmaga
"Kot smo že na začetku kampanje PreVWara izpostavili, je Volkswagnova prevara večplastna, saj gre za oškodovane lastnike avtomobilov, pa tudi za onesnaženje okolja, kjer smo oškodovani vsi. Žal po razkritju afere, v nasprotju z ZDA, kjer so ukrepali hitro in učinkovito, ni sledilo enako učinkovito ukrepanje na ravni Evropske unije. Zaostrila se je metodologija merjenja izpustov, a kolikor je nam znano, niso bili sproženi postopki proti evropskim organom nadzora, ki svojega dela niso izvajali na način, da do zlorab ne bi moglo priti. Zato smo priča tudi različnemu obravnavanju potrošnikov v posameznih državah članicah, čeprav je šlo za isto afero. In čeprav vsebine poravnave žal ne moremo komentirati, saj ZPS ni bila vključena v tožbene postopke niti v poravnavo, menimo, da je bila odločitev, da potrošnikom omogočimo iskanje pravice na sodišču, pravilna," je ob tej priložnosti pojasnila Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije. "Dosežena poravnava je pomembna zmaga tako za slovenske potrošnike kot tudi za ZPS in pomeni pomemben mejnik pri uveljavljanju odgovornosti podjetij za svoja ravnanja."
65 evrov na avto. To ni neka zmaga.
To, (za)jebite propali Fukwagen, das jajca!